דחיית היריון ראשון

m shut ariel

הרב יעקב אריאל

מהו תפקידו של הרב בשאלה זו?

ראשית כול עלינו להגדיר היטב את מהות השאלה, והשאלה הגדולה המרחפת מעל נושא זה היא: לשם מה מקימים משפחה, סיפוק צרכים או קיום ערכים?

האפנות העולמיות יוצאות מנקודת הנחה שהקמת משפחה נועדה לסיפוק צרכים (ומכאן הן גם מגיעות למסקנה שאם אפשר לספק צרכים אלו ללא הקמת משפחה תקנית, אין צורך להקים משפחה או שאפשר להקים גם משפחה לא תקנית, כגון חד-מינית או חד-הורית וכדומה). היוצאים מנקודת הנחה זו יגיעו למסקנה שכל עוד ילדים אינם צורך חשוב, יש לדחות את הולדתם. לא רק שהם עדיין אינם צורך, אלא הם מהווים נטל כביכול.

תפיסת היהדות היא שהקמת משפחה היא מצווה, כלומר היא ערך. היא לא נועדה לשם סיפוק צרכים אישיים בלבד אלא היא קיום האדם; איש ללא אישה אינו אדם, וזו הדרך שהקב"ה טבע בנו לקיום מין האדם. בתוך המשפחה מתקיימים ערכים של נתינה וקבלה בין האיש לאישה ולהפך, וביניהם לילדיהם, ובהעמדת הדור הבא מתקיימים המשפחה, העם והאנושות כולה. "לא תוהו בראה, לשבת יצרה".

יש להיאבק באפנות העולמיות המתייחסות לילדים כאל נטל ומפרידות בין זוגיות להורות. זוגיות טובה היא גם הורות, והורות טובה מחייבת זוגיות. יש מפרידים בין הדבקים, זוגיות ללא הורות או הורות ללא זוגיות. כאן שורש הבעיה. היהדות כורכת את שתיהן יחד בחוברת. זוגיות אינה רק שותפות אינטרסנטית של חיים נוחים אלא מחויבות של שניהם לזולתם, האיש לאשתו והאישה לאישהּ ושניהם לילדיהם.

אם כן, זוהי השאלה המרכזית. בעצם היא מסתעפת מהשאלה על מהות החיים בכללם, ובשאלה כזאת ראוי להתייעץ עם מי שהשיקול הערכי עומד בראש שיקוליו, דהיינו תלמיד חכם בר סמכא.

האם חובה לשאול רב?

לא כל דבר הנוגע לקיום מצוות חובה לשאול רב. באופן עקרוני בדחיית היריון ראשון בני הזוג מבטלים מצוות עשה של פרייה ורבייה (הפטור של האישה ממצווה זו פורמלי בלבד, ראו 'משך חכמה' פרשת נח). ואולם כמו בכל המצוות, אם האדם מסוגל לשקול בעצמו בצורה אובייקטיבית אם דחיית המצווה מוצדקת מבחינה הלכתית הוא אינו זקוק לרב, ויכול לסמוך על שיקול דעתו. אך בדרך כלל שיקוליו של האדם סובייקטיביים. אפשר לראות זאת דווקא בתחום רגיש זה: הטוענים שאין צורך ברב מעלים טענות סרק חסרות שחר שאין להן משקל ובסיס הלכתי, ונראה שדווקא הם זקוקים לפנות לרב שיעמיד אותם על טעותם.

האם הרב קובע לזוג כמה זמן הם יכולים לדחות את ההיריון?

יש רבנים הרואים את עצמם בני סמכא לקבוע לכל זוג לכמה זמן הוא יכול לדחות את ההיריון הראשון, לחודשים מספר או אפילו לשנים. לא זכיתי להבין, על סמך מה הם קובעים זאת?! איני מכיר מקור אחד בהלכה שמאפשר לנו לקבוע זמן מוגדר לפני הילד הראשון, אלא כל זוג מבקש דחייה לפי רצונו האישי. אם כן, לשם מה יש צורך ברב שיסכים לגחמותיו של כל זוג?

אני מעדיף להימנע מלהיכנס לשאלה שאין לי יכולת לענות עליה. בדרך כלל המניע לשאלה אינו רצון לבנות בית נאמן לערכי התורה והמצווה אלא היגררות אחרי אפנות חיצוניות. אני מוכן להסביר לזוג מדוע המצווה חשובה, מהו הערך העומד מאחוריה ואפילו כיצד דווקא קיום המצווה בונה את הזוגיות טוב יותר, אך איני מוכן להיכנס לשאלה זו, שלדעתי אינה במקומה.

ומה בדבר שיקולי לימודים ועבודה?

אכן, אין להתעלם מקשיים אובייקטיביים. זוג צעיר זקוק למחסה מעל ראשו, למעון זול לילדיו הקטנים, למשענת כלכלית שתאפשר גם לאיש וגם לאישה לסיים את לימודיהם ולסייע להם למצוא פרנסה. ואולם הפתרון אינו דחיית נישואין או דחיית לידות. הפתרון צריך להיות חברתי. על החברה לפתור את בעיותיה, ובראשן – המשך קיומה. במקום לחפש היתרים דחוקים לדחיית לידות יש לפנות למנהיגי הציבור שימלאו את תפקידם כראוי ויעמידו נושא זה בראש מעייניהם וידאגו למחסה, למעון ולמשענת לזוגות צעירים. הם העתיד שלנו.

כמו כן מן הראוי שההורים יסייעו לילדיהם. המצווה של ילדיהם מוטלת במובן מסוים גם עליהם, שכן אין אדם יוצא ידי חובת פרייה ורבייה עד שייוולדו לו גם נכדים. לשם כך יש לחסוך למענם, ולהשקיע פחות בחתונות מפוארות ויותר בתמיכה בהם בשנות נישואיהם הראשונות.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלך בשדה

  מאמר מאת הרב חברון...

הילדים הקבועים

  הרה דוד סתיו על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם