הלכות דחיית גיוס

4 giyus
הלכות דחיית גיוס לצורך לימוד תורה – שו"ת חיוני לשמיניסטים

מולי יסלזון 

לאיזה שמיניסט יש ראש באמצע חודש אדר לקבל את ההכרעה על המשך דרכו בחיים. לכאורה זה לא הזמן, מה פתאום עכשיו? אז זהו – שזה הזמן. בימים הללו מסתיימת האפשרות לדחיית השירות לצורך שנת לימוד והעצמה לפני הגיוס.

כולנו רוצים לתרום למדינה, אחרי הדורות שהקימו את המדינה והגנו עליה - עכשיו התור שלנו. אבל כדי ללבוש את מדי צבא ההגנה לישראל ולהיות מוכנים באמת לתרום ולהיות משמעותיים – חייבים לאגור כוחות בבית המדרש, ללמוד, לטעום מאור של תורה ממשית, לא למבחנים ולא לבגרויות ולא כי חייבים אלא מפני שבתורה טמון סוד החיים!

מדינת ישראל הכירה, בתוך "חוק שירות הביטחון", בחשיבות לימוד התורה, ומדינת היהודים נותנת לנו את הזכות לדחיית גיוס לצורך לימוד תורה בישיבה או במכינה. את הזכות הזאת חייבים לממש בשבועות הקרובים. בניגוד להחלטות אחרות שניצבות לפני האדם, החלטה זו מאפשרת לנו מרווח זמן עד שכל אחד ימצא את המקום המתאים להתפתחותו האישית. בכל רגע נתון תוכל לבטל את בקשת הדיחוי, אולם אם לא דחית לא תוכל לבטל את צו הגיוס שימתין לך בתיבת הדואר.

מדי שנה מוצאים עשרות תלמידים את עצמם מגויסים לשירות מלא בצבא מוקדם מדי, בניגוד לרצונם, בשל טעות בהתנהלות מול הצבא. לאליעזר דויטש, המטפל בנושא באיגוד ישיבות ההסדר, יש עשרות סיפורים רק מהתקופה האחרונה שבהם שגיאה או אי-הבנה של תלמידים מול הצבא הביאה אותם למסגרת הצבאית בניגוד לרצונם ללמוד תורה ולהעצים את עצמם לפני השירות בישיבת הסדר, בישיבה גבוהה או במכינה קדם-צבאית תורנית.

לכל תלמיד בכיתה י"ב הלומד באחד ממוסדות החינוך הדתי ישנה זכות לדחות את גיוסו לצבא. להלן שו"ת קצר עם דויטש, ראש מדור פרט באיגוד ישיבות ההסדר, המתמחה בנושא.

מה עליי לעשות כדי לדחות גיוס?

עליך להגיש בקשה ללשכת הגיוס ברשת, דרך אתר האינטרנט של מיטב – אתר "מתגייסים" או במייל לכתובת של מיט"ב: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. חובה לתעד את הבקשה לדחיית הגיוס במייל, בכדי שתוכל להוכיח שפנית במקרה שיתעורר ספק בנידון בעתיד. רק השנה תלמידים מישיבה תיכונית ידועה מצאו את עצמם מגויסים לשלוש שנים בניגוד לרצונם בשל שליחת הדחייה בפקס. שימו לב: לא מספיק לשלוח, צריך לוודא שהבקשה אכן התקבלה ונקלטה במערכת הצבאית.

מה הבקשה צריכה להכיל?

על הבקשה להיכתב על דף לוגו (מסמך רשמי) של המוסד. על הטופס להכיל פרטים אישיים, כגון: שם מלא ומספר תעודת זהות (יש הבדל בין טופסי הדחייה של ישיבות תיכוניות לאלה של תיכונים דתיים. דוגמאות לטפסים אפשר למצוא באתרי האינטרנט של איגוד ישיבות ההסדר ואיגוד הישיבות הגבוהות). מומלץ לא לסמן אף אחת מהאפשרויות (גבוהה/ הסדר/ מכינה) כדי לא להגביל את הדחייה לאפשרות אחת. לאחר כמה ימים תקבל הודעה כי בקשתך התקבלה. עליך להמתין להודעה נוספת כי "בקשתך אושרה, הנך מועמד להיות בן ישיבה וגיוסך נדחה עד 31.10.18"  (כשלושה ימים אחרי חג הסוכות).

זהו? דחיתי?

לא. עליך לוודא כי הטופס הגיע במוקד מיט"ב, טל' 03-7388888. אפשר לוודא גם באזור האישי באתר "מתגייסים". חשוב להדגיש כי מבחינת הצבא האחריות לדחיית הגיוס מוטלת על כתפי התלמיד. אנו ממליצים לצלם את דף המסך באתר מתגייסים או את המסרון המודיע כי דחיית הגיוס אכן נקלטה.

אם אני מתלבט היכן ללמוד, מה כדאי לסמן?

אין צורך לסמן כעת את המסלול שבו אתה חפץ.

עד מתי אפשר לדחות גיוס?

כדאי לדחות עד פורים. המועד האחרון – עד ר"ח ניסן.

האם מי שקפץ כיתה חייב לדחות גיוס?

התשובה היא חד-משמעית - כן. חובת הגיוס מוטלת על כל תלמידי כיתה י"ב בין אם הם קפצו כיתה ובין אם נשארו שנה נוספת. הגיל לא קובע אלא הלימודים בכיתה י"ב.

אם אני דוחה את הגיוס, האם אהיה זכאי לקבל זימונים ליום סיירות ולגיבושים בשנה הבאה?

כן. מי שדחה גיוס ובכל אופן מוזמן ליום גיבושים, אנו ממליצים לו לבקש לדחות את הגיבוש, כי מי שהולך לגיבוש ומתקבל - יצטרך לוותר על הזכות לדחות את הגיוס וימצא עצמו מתגייס מיד לשלוש שנים.

האם אפשר להירשם במקביל לדחיית הגיוס גם לעתודה?

כן ולא. אם התלמיד דחה גיוס בשל רצונו ללמוד בישיבה, ההרשמה לעתודה ותחילת המסלול לא תפסול את מעמדו כבן ישיבה. אך אם התלמיד יירשם רק למסלול העתודה, הוא לא יוכל לדחות את הגיוס ולחזור וללמוד בישיבה במקרה שלא יעבור את המיונים לעתודה.

אם דחיתי גיוס בעבור שנת שירות וכעת ברצוני לבטל את ההליכה לש"ש, מה המעמד שלי?

כעיקרון - לאחר שנת שירות אי אפשר ללמוד במסלול ישיבה. לכן מומלץ להתייעץ לפני כן עם מומחים על הדרך הנכונה לעשות את התהליך מול הגורמים בצבא.

לשאלות נוספות אפשר לפנות למשרדי איגוד ישיבות ההסדר:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.02-6209010

או למשרדי איגוד הישיבות הגבוהות:

טלפון: 02-9400537 | פקס: 02-9409593 | דוא"ל: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

המחאה שלא תיכשל

  מאמר מאת יואל שילה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם