שו"ת SMS לפרשת משפטים

sms790

 

 

אמונת הגאולה * האם אמונת הגאולה אינה "אופיום ההמונים" של בטלנות חלומית? הרב אבינר: ה' עושה גאולה גם על ידינו ומתוכנו.

אתחלתא דגאולה * ההנהגה במדינה שלנו מלאה ביהודים שנוהגים כמו גויים. איפה יש כאן אתחלתא דגאולה? הרב אבינר: א. תלוי בהגדרת אתחלתא דגאולה. חז"ל הגדירו את הקץ המגולה בנתינת ארצנו את פירותיה (סנהדרין צח א). ב. הקדוש ברוך הוא שונא את המקטרגים על עם ישראל, כמו שכתוב "ואת עשו שנאתי" (הגר"א).

ברכה על עירוי * האם עליי לברך על מזון שאני מקבל דרך עירוי? הרב אבינר: לא. רפואה שלמה.

נסיעה לאומן * אני חושבת שאם אסע לאומן זה יעשה לי הרהורי תשובה. לנסוע? הרב אבינר: לא די בהרהורי תשובה, אלא צריך לעשות תשובה. לכן לנסוע לספר מסילת ישרים, ואת כסף הנסיעה לתת לעניים.

גיוס חרדים * למה חרדים לא מתגייסים? הרב אבינר: סבלנות. במלחמת השחרור ולאחריה התגייסו, גם בעתיד כולם יתגייסו ועתה לאט גדל מספר המתגייסים.

אבלות על ירושלים * למה אנו עדיין מתאבלים על ירושלים? הרי יש לנו עיר למופת עם חיים תוססים. הרב אבינר: ב"ה. על זה אנו מודים ביום העצמאות וביום ירושלים. אך יש להוסיף קודש ולמעלה בקודש עד בית המקדש.

חתונה לא כדת משה ישראל * בן של בן דוד שלי מתחתן ב"חתונה שוויונית". המשפחה חילונית. הקשר בינינו קרוב מאוד. ניסיתי לרמוז להם שלא פשוט לנו להיות בטקס כזה, והם נעלבו מאוד. כדי לא לפגוע בהם חשבנו להגיע לקבלת הפנים ובטקס לצאת, ולחזור לסעודה. האם זה בסדר? הרב אליהו: אם החתן והכלה מחליטים להתחתן באופן שהוא הפך האמונה של עם ישראל, הם לא יכולים לבא אליכם בטענות למה אתם לא באים. מי שמשנה את מה שהיה מקובל אלפיים שנה - לא יכול להרגיש נעלב. אתם יכולים לומר להם בנחת נשמח לבוא לחתונה יהודית כמו שהיו עושים בישראל במשך אלפי השנים האחרונות.

התנדבות בשבת * האם מותר לי ללכת להתנדב בשבת בחווה דתית כשאני עלול לחלל שבת משום כיבוש ארץ ישראל? לדוגמה: להדליק פנס שבעזרתו אנו שומרים על החווה כי כך הערבים רואים שמישהו שומר. הרב אליהו: אשריכם שאתם עסוקים בבניין הארץ ובקרוב הגאולה. הכלל הוא שבמקום פיקוח נפש מותר. הכלל השני הוא שכל דבר שאפשר להכין מערב שבת צריך להכין מראש. ולכן אם אתם צריכים פנס שיראו אתכם כשאתם שומרים על הצאן – תדליקו אותו מערב שבת. ובאמת התשובות לשאלות שלכם מורכבות ולכן אני ממליץ לכם למצוא רב צמוד שילווה אתכם ויסביר.

אירוח ומנהגים שונים * אני מרוקאית ומשמשת קומונרית ביישוב שרוב המשפחות בו אשכנזיות. אני מתארחת הרבה מאוד אצל משפחות. כספרדייה אני אוכלת בשר חלק, וגם עוף - בבית אנו נוהגים שכשרות רגילה בעוף לא מספיקה וצריך מהדרין. כיצד לנהוג כשאני מתארחת? גם מצד האי-נעימות שבבירור וגם מצד שמירת המנהגים שלי. הרב אליהו: לגבי הבשר תשתדלי להימנע מלאכול אלא אם כן את יודעת שהוא חלק. לגבי העוף אפשר להקל. כשמחמירים צריך לדעת עוד דבר: "גדול כבוד הבריות שדוחה לא תעשה שבתורה". ברכה והצלחה.

תנועת נוער מעורבת * מה דעת הרב על תנועות נוער מעורבות? הרב אליהו: חז"ל אומרים להתרחק מאוד מחברה מעורבת. בתנועה מעורבת של אנשים בריאים – יש יצר גדול. וממילא יש נפילות רבות בכל נושאי הצניעות. מספר הנפילות גדול כל כך וברור לחלוטין כי כל התיאוריות האחרות שמספרות לנו סיפורים כאילו הכול זך וטהור ונקי הן דמיוניות לחלוטין.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם