חתן לא מספיק חכם

2 shut
 

נעמה מוזס

אני יוצאת עם בחור מקסים ורגיש, אבל אני לא בטוחה שהוא מספיק חכם בשבילי. אין לו מושג מה הוא יעשה או ילמד בעתיד, את התיכון הוא סיים בבגרות בינונית, הוא כמעט לא קורא ספרים ושגיאות הכתיב שלו מפריעות לי. אני עומדת לסיים בהצטיינות תואר שני ומחפשת בבחור גם את הצד האינטלקטואלי. אני מתלבטת עד כמה הפער בינינו עלול להפריע בעתיד.

לכל אחד יש מעין רשימת מכולת סודית שבה אנו ממרקרים את התכונות החשובות לנו בבחירת בן זוג. התאמה אינטלקטואלית היא בהחלט תכונה חשובה וחיונית, אולם נראה כי לא נמצא תשובה ברורה וחד משמעית לשאלות אלו: עד כמה תכונה זו הכרחית בקשר הזוגי? האם יש למקם אותה בראש הרשימה? האם בני הזוג אמורים למלא את הצורך שלנו בכל תחום? ובכלל, האם ממוצע הבגרות, כמות שגיאות הכתיב או בחירת העיסוק המקצועי מעידים על היכולת האינטלקטואלית שלנו?

לפי השערת הדמיון – אנשים נמשכים לדומים להם בתחומי ההתעניינות, בערכים ובמאפיינים כמו רמת השכלה, רמה דתית, מוצא וגיל. מחקרים מלמדים שלאורך זמן שביעות הרצון מחיי הנישואים גבוהה יותר בין בני זוג דומים לעומת בני זוג השונים זה מזה באופן משמעותי (יש לציין שמדובר בנתונים סטטיסטיים, ובסופו של דבר הם אינם מנבאים במדויק את הצלחתו של קשר ספציפי. בחיים האמתיים תמיד נמצא הוכחות לכאן ולכאן).

היינו רוצים שתהיה לנו נוסחת קסם ברורה, שנוכל להכניס למשוואה את כל הנתונים כמו גיל, השכלה, רמה דתית (ואל תשכחי גם את כל השיקולים הלא מודעים) ונקבל תוצאה סופית – בינגו! זהו בן הזוג המושלם בעבורי! (האם אפשר בכלל למצוא בן זוג מושלם?) להערכתי, בסופו של דבר הצלחת הקשר הזוגי לאורך זמן תלויה בעיקר בהתאמה ובבשלות הרגשית שכל אחד מבני הזוג מביא למערכת הזוגית, וזה כידוע אינו תלוי במנת המשכל – באיי-קיו – אלא דווקא באינטליגנציה הרגשית – באי-קיו.

את מכירה את המשחק "הוא סבבה והכול אבל"? במשחק זה המשתתף מצביע על תכונה או מאפיין שהוא אינו מוכן להתפשר עליו בבחירת בן זוג. המשחק מעורר חיוך וצחוק, אך היות שנראה שבשאר התחומים הבחור מוצא חן בעינייך, חשוב שתבררי מה הכוונה שהוא לא מספיק חכם עבורך. מה נחשב לחכמה? האם הציון בפסיכומטרי הוא הקובע? מספר הספרים שהוא קורא בחודש? והרי יש מגוון דרכים להגיע לחיבור אינטלקטואלי.

המשתנה המשמעותי בעיניי בנוסחה של הצלחת הקשר הוא איכות הדיאלוג זוגי, המאפשר שיח פתוח על הציפיות, על הצרכים ועל הרצונות של כל אחד מכם. הצלחת הקשר הזוגי היא תוצר של התאמה ראשונית, אך חשובות לא פחות ההשקעה בקשר, הנתינה וההדדיות לאורך זמן.

שאלי את עצמך אם אתם יכולים לשוחח על רגשות ועל מחשבות, להחליט החלטות הקשורות בחיי היומיום באופן פתוח, שקול והגיוני, אם התגובות שלו מביעות הבנה עמוקה למה שאת מביאה ומתארת, אם הוא מצליח להביע את עצמו ולשתף אותך במה שעובר עליו, אם אתם מצליחים לתקשר ברמת תדר דומה, או שאולי השיח חסום ורדוד. האם את חשה שבן זוגך מצליח להראות לך נקודת מבט חדשה או שאת משתעממת במחיצתו? לא חייבים לפתור יחד נוסחות במתמטיקה כדי להגיע לשיחה עמוקה ולתובנות חדשות.

עם יד על הלב, ייתכן שהחשיבות הרבה שאנו מייחסים לרמה השכלית מתחברת לנו עם מקצוע מכניס או נובעת מחשש מתגובות של זלזול מהסביבה או ממבוכה על שהבחור "אינו משתווה לך". איני מזלזלת חלילה בשנות השכלה ובתארים אקדמיים, אך כדאי שנזכור כי יש אנשים שצומחים לגובה ויש כאלה שצומחים לעומק, וחכמה עשויה לבוא לידי ביטוי באופנים שונים.

עם זה, אם את חשה שהפער האינטלקטואלי ביניכם הולך וגדל והוא מפריע לך בתחומים רבים, נראה שהפער בתחום זה ימשיך להפריע לך גם בעתיד וכדאי לשקול את המשך הקשר. כמו כן חשוב לזכור ששניכם עדיין בתחילת דרככם המקצועית, וייתכן שעם הזמן בן זוגך ימצא את תחום העניין המקצועי שלו ושהרצון שלו ללמוד ולהתפתח ילך ויגדל. את נמצאת כיום בשלב מתקדם יותר ממנו מבחינה מקצועית, אך עלייך להבין שאי אפשר להאיץ תהליכים בעבור האחר. נוסף על כך איננו אמורים למלא את כל הצרכים האינטלקטואליים והרגשיים של בני הזוג; לעתים נמצא סיפוק אינטלקטואלי במקום העבודה, בתחום הלימודים או בקרב עמיתים.

נסי לתת לקשר להתפתח ולהעמיק וכווני את הזרקור ל'יש' ולחלק המעשיר והתורם בקשר שלכם. כעצת אפלטון: "תכלית החכמה היא לחשוב אמת, להרגיש את היופי ולרצות את הטוב".

נעמה מוזס, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם