לצאת לחופשה

2 shut

נעמה מוזס

אנו נשואים והורים לשני ילדים קטנים. ההורים שלנו הסכימו לשמור על הנכדים, ואנחנו מתכננים סוף סוף לצאת לחופשה הזוגית שחלמנו עליה כבר הרבה זמן. הבעיה היא שלאשתי ולי יש העדפות בילוי שונות - אני אוהב לטייל ולהספיק כמה שיותר ואילו אשתי מעדיפה לנוח. אני חושש שמרוב הציפיות בסוף נתאכזב. מה לעשות?

אומרים שחופשה היא אחד הדברים שאנחנו משלמים עליהם והם הופכים אותנו לעשירים יותר. ואכן, בתוך המרוץ המטורף של החיים חשוב שנדע לעצור, לקחת נשימה ולצאת לחופשה זוגית. כשם שאנו זוכרים להטעין את הסלולרי ואת המחשב - עלינו להטעין את עצמנו. לא חייבים לחכות לאותה פעם בשנה (במקרה הטוב...) שההורים מסכימים לשמור על הקטנים, אלא להצליח למצוא רגעי הטענה זוגית גם במהלך השגרה השבועית. יחד עם זאת, החופשה משמשת מעין זכוכית מגדלת של טיב היחסים הזוגיים, ולצד ההנאה והמנוחה היא עלולה להציף קשיים וקונפליקטים.

ולכן מומלץ לארוז במזוודה את הדברים הבאים:

ציפיות יש רק בכריות - כפי שציינת, כגודל הציפייה כך עלול להיות גודל האכזבה. לכן, בטרם יציאתכם לחופשה כדאי שכל אחד יכתוב את רצונותיו ואת העדפותיו. לאחר מכן שתפו זה את זה ונסו לערוך תכנית המתאימה לשניכם, שתצליח לשלב בין הצרכים וההעדפות.

חישוב מסלול מחדש - מתח נוצר כתוצאה מהפער בין הציפייה שדברים יתבצעו לפי רצוננו לבין המציאות בפועל. למעשה, אין לנו באמת שליטה על האירועים אלא רק על האופן שבו נפרש אותם. ולכן כדאי להחליף את שפת התובענות (חמ"ץ - חייב/מוכרח/צריך), כמו - "הדברים חייבים להתנהל לפי התכנית שקבענו", לשפת העדפה (ער"ך - עדיף/רוצה/כדאי) - "הייתי מעדיף שיהיה אחרת, אך אני מבין שלא הכול בשליטתי". העמדה הנפשית שעמה אנו מגיעים לחופשה תקבע במה נתמקד ומה נעצים.

שנינו יחד וכל אחד לחוד - חשוב לקבוע "פסקי זמן" נפרדים. לא הכול צריכים לעשות יחד. המובחנות הזוגית מאפשרת להבין שבן הזוג אינו אמור ואינו יכול למלא את כל משאלותיי ורצונותיי. אתם שונים בהעדפות, בתכונות וברצונות, והמטרה אינה לשנות זה את זה ולהפוך את בן הזוג לשכפול שלי. אפשרי בהחלט שבזמן שהאחד צולל בים, השני יצלול לספר טוב. בחופשה, כמו בחיים, עלינו ללמוד לפתח רגישות לצורכי האחר ולנסות למצוא איזון מנצח שיגשר על ההבדלים.

לתכנן - זה אולי לא נשמע רומנטי כל כך - הרי חלק ממהות החופש היא לזרום... אך לרוב תכנית מפורטת הכוללת סדר יום ותקציב עשויה לתת מענה טוב יותר – גם אם בסופו של דבר לא תספיקו לבצע את כל הסעיפים.

לשנות ראש - היכולת לבצע מעברים בחיים, להסתגל ו"לזרום" אינה מאפיינת כל אחד. יש המצליחים לעשות מיד "סוויץ'" ולעבור ל"מוד" של חופשה, להניח בצד את כל הדאגות וטרדות היום הקשורות בילדים ובעבודה וליהנות מהרגע, ויש המתקשים לעשות זאת - הם נמצאים בכמה מצבים בו זמנית. גם בחיי היומיום, כשסוף סוף התפנו לזמן זוגי אינטימי, הראש נמצא ברשימת המשימות הבלתי נגמרת של מטלות הבית, הילדים והעבודה. גלו אמפטיה ליכולת השונה של כל אחד מכם לבצע מעברים. במקום להתרעם ולכעוס, נסו לתחום "זמן דאגה" מוגדר, להקשיב זה לזה ולסייע ביכולת להיות כאן ועכשיו וליהנות מהרגע.

לפנק, לפנק, לפנק - מה עושה לכם טוב יחד? מה אתם אוהבים להעניק זה לזה? זה הזמן לפרגן. כדי שלא תצטרכו להתלבט או להיכנס לקונפליקט במהלך החופשה האם לפתוח את הכיס וכמה להוציא ממנו - תכננו זאת יחד וקחו בחשבון את ההוצאה עוד לפני היציאה לחופשה. וכמובן,שיש לא מעט פרגון ופינוקים שלא עולים כסף.

לצחוק, לשחק וליהנות יחד - זוגות רבים מציינים כרגעי שיא באינטימיות שלהם את אותם רגעים שבהם הם "צוחקים יחד". הכניסו למזוודה משחקים, קלפי היכרות וכד'.

זמן לריב - כמו בחיים, גם החופשה עשויה לזמן רגעים מלחיצים. אמנם היציאה לחופשה מאפשרת להשאיר לא מעט מטרדות היום מאחור, אך עדיין אנו לוקחים עמנו את ההרגלים ודפוסי ההתנהגות המאפיינים אותנו במערכת היחסים הזוגית. חשבו מראש על מצבים רגישים שבהם אחד מכם עלול להתעצבן, אילו טריגרים עשויים לזמן זאת ( לדוגמה, כשהאחד מתעכב או רעב). החליטו שכאשר אתם חשים שרמת המתח עולה, סופרים עד 10, לוקחים נשימה עמוקה, מדמיינים חוויה נעימה, אומרים משפט מרגיע. לעתים, זה הרגע לעצור להתרעננות ובמידת הצורך לעשות תיאום ציפיות מחודש.

חזרתם הביתה לשגרה. אל תמהרו להחזיר את המזוודה ולטמון את הדברים בארון. הדברים שארזתם בה עשויים לשמש אתכם ביומיום - לערוך מדי פעם תיאום ציפיות מחודש, להתחשב זה בזה, לשתף ולצחוק יחד, לנהל קונפליקטים, לפרגן ולפנק. כל יום עשוי להיות סוג של חופשה - וכידוע,"החוויות של היום הן הזיכרונות של המחר".

נעמה מוזס - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם