שו"ת SMS לפרשת וארא

sms790

 

קיצור שולחן ערוך * האם ספר קיצור שולחן ערוך של הרב שלמה גנצפריד הוא לכל העדות או רק לאשכנזים? הרב אבינר: 99% לכל העדות. ויש גם הוצאה עם הערות של הגר"מ אליהו (גם בפירוש של הרב אבינר עצמו על קצשו"ע הוא מעיר כשההלכה שונה לספרדים ולתימנים ולפעמים גם לחלק מהאשכנזים – מ"צ).

בגד ים לא צנוע * מותר ללבוש בגד ים לא צנוע בברכה נפרדת? הרב אבינר: לא. תמיד צריך צניעות מול ריבונו של עולם (קצשו"ע ג א).

מוות לרוצחים * האם מותר לצעוק "מוות לערבים"? הרב אבינר: לא. לא תרצח. אבל אפשר לצעוק: מוות לרוצחים.

קללה בערבית * האם אסור לקלל בערבית משום חוקות הגויים? הרב אבינר: משום ניבול פה.

שירה על יד קבר * אנו נוהגים בשירה משותפת של גברים ונשים בביקור שנתי ליד הקבר של סבי. זה בסדר? הרב אבינר: ודאי שלא. א. שירה מעורבת. ב. לא שייך לשיר בבית קברות.

שידוך לפרוד * אדם בתהליך גירושין, שעתה הוא פרוד, יכול לצאת לשידוכים? הרב אבינר: לא. א. הוא עוד נשוי. ב. זה משיא עליו שם רע. ג. אולי זה יתעכב והוא מרמה את האישה הנפגשת.

טיול לחו"ל * אני רוצה לטוס לחו"ל לטיול לכמה ימים, לנשום, לראות נופים יפים, אבל אסור. מה עליי לעשות כדי לא להתחרפן? הרב אליהו: אדם יכול לקבוע לעצמו בנפש שאם הוא לא יעשן הוא יתחרפן, והוא באמת יתחרפן. הוא כל הזמן יחשוב על התענוג השמימי שיהיה לו אם הוא יעשן. וכך הוא באמת יהיה מסכן כשהוא לא מעשן. הפתרון לאדם הזה לא יבוא מעישון אלא מעזיבת הבלבול הנפשי. גם אתה אל תכניס לעצמך בראש שאם לא תצא לחו"ל תתחרפן. להפך, להתאהב בארץ ישראל. לטייל בה מעת לעת. לראות את יופייה המדהים. אם אתה באמת לא יכול לנשום בלי לראות את חו"ל - לך לשליחות של קודש בחו"ל, להעלות יהודים לארץ ישראל או להחזיר אותם בתשובה.

מעשר משירות לאומי  * האם צריך להפריש מעשר מהמשכורת של השירות? הרב אליהו: אם זה לקיום – לא. אם הוצאות הקיום מובטחות צריך להפריש מעשר כספים.

תפילה לפני שיעור נהיגה * אשמח אם כבוד הרב ישלח לי "יהי רצון" לומר לפני שעולים לשיעור נהיגה. הרב אליהו: יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שאלמד טוב ומהר לנהוג במכונית. שאנהג בזהירות ולפי כללי הנהיגה. שאהיה מרוכז/ת בנהיגה לעשותה בנחת ובמתינות. שאזכה לגמור את לימודיי ולעבור את הבחינה במהירות ובקלות ובלי הוצאות רבות, ואזכה להשתמש ביכולתי לנהוג לדברים של טובה וברכה.

ביקור חולים בטלפון * האם שיחת טלפון לחולה יכולה להיחשב ביקור חולים? הרב אליהו: זה לא ביקור חולים אמתי, אבל יש לזה ערך.

אוכמניות מחו"ל * קנינו אוכמנית טריות שיובאו מחו"ל. א. האם צריך לברך שהחיינו? ב. מה הדין למי שכבר אכל קפואות? הרב אליהו: א. מברכים שהחיינו גם על פירות חו"ל. ב. אם ניכרת הטריות של האוכמניות - מברכים.

שומר * כיצד בודקים שומר? הרב אליהו: מפרקים את העלים. שוטפים ובודקים באור חזק.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם