הערכה עצמית

2 shut

 

נעמה מוזס

בשבוע שעבר נפגשתי לשיחת משוב עם ראש הצוות שלי בעבודה. יצאתי מאוכזב. אני מרגיש שלא מעריכים אותי מספיק. בא לי פשוט לקום ולעזוב. מה לעשות?

כבר לפני כ-150 שנה אמר זיגמונד פריד, הפסיכואנליטיקאי הידוע, כי "אהבה ועבודה הן הבסיס לאנושיותנו". אחד הצרכים הבסיסיים החשובים להתפתחותנו בדרך למימוש העצמי הוא הצורך בהערכה. ולכן אפשר בהחלט להבין את תחושות האכזבה והתסכול העולות בך.

כולנו זקוקים לקבל משוב חיובי על המאמצים וההשקעה שלנו. אנו רוצים לחוש שמישהו רואה אותנו ויודע להעריך את פועלנו, להכיר בנו ולהוקיר אותנו. כדי שנחוש במיטבנו אנו צריכים להרגיש נחוצים ומועילים, תורמים, לזכות ליחס אישי, לחוש שייכות למקום ממנו אנו יכולים להתפתח ולצמוח.

אחת התכונות החשובות ביותר לאושרנו היא הערכה עצמית. ולכן איננו יכולים להשאיר את האחריות לספק את המרכיב הבסיסי הזה בידי האחרים בלבד. אמנם הערכה עצמית מושפעת במידה רבה מתגובות הסביבה, אך מתברר כי אף אחד לא יכול לגרום לך להרגיש נחות בלי שתשתף עמו פעולה. הערכה חיובית עצמית מתחילה בראש ובראשונה בך!

אז מה אפשר לעשות?

  • לשמור על קדֵרה מלאה – וירג'יניה סאטיר השתמשה במטפורה של "קדרה" לתיאור הערך העצמי. כאשר הקדרה הפנימית שלנו מלאה, אנו גדלים כאנשים היודעים לקבל את עצמנו ואת הזולת באופן חיובי. אך כאשר הקדרה הפנימית שלנו ריקה, אנו עסוקים כל העת באופן שבו אחרים מעריכים אותנו. הדאגה והאחריות לשמור על קדרה מלאה מוטלות עלינו. האם אתה מעריך את פועלך? האם אתה יודע להצביע על נקודות החוזק שלך? אם היית ראש הצוות שלך – מה אתה היית אומר לעצמך? האם יש תחומים נוספים בחייך שאתה חש בהם מוערך?

הערכה עצמית מבוססת על קבלה עצמית, כפי שאנחנו, ללא שיפוטיות ותוך שאיפה להתקדמות. יש המדמים הערכה עצמית חיובית ל"מערכת החיסון של התודעה" - המאפשרת לנו להיות פגיעים פחות, לעמוד מול ביקורת, לפתח עמידות והתמודדות מול אתגרים. ולכן חשוב כל כך ללמוד לאהוב את עצמנו. אחרת, "הערכה עצמית נמוכה היא כמו לנהוג בחיים כשבלם היד משוך למעלה" (מלץ).

  • שינוי מחשבתי – לא פעם אנו נשאבים לטעויות חשיבה כגון "הכול או לא כלום" -האם העובדה שראש הצוות לא פרגן לך בשבוע שעבר מעידה בהכרח שכולם בעבודה לא מפרגנים? האם תמיד הוא לא מעריך אותך או שאולי מדובר באירוע נקודתי? שים לב באילו מילים אתה משתמש ומעצב את מחשבותיך ורגשותיך. אולי כדאי לעבורמשפת החמ"ץ לשפת הער"ך - במקום "אני חייב/מוכרח/צריך לקבל משוב חיובי" - נסה לומר "עדיף/רצוי/כדאי שאחוש טוב יותר במקום עבודתי". זה נראה כשינוי קוסמטי קל אך הוא עשוי להפחית את עצמת התסכול והאכזבה ולשים דברים בפרופורציות.
  • להתחיל דף חדש – האפשרות לעבור למקום עבודה חדש מבטאת כמיהה שהנה, הנה, יש מקומות שידעו להעריך את הכישורים שלך. ייתכן מאוד שאתה צודק. איננו חייבים להישאר במקום שבו אנו חשים תסכול או חוסר הערכה. יחד עם זאת, כדאי שנזכור כי גם כאשר אנו מדפדפים בספר לעמוד חדש - מובאים לפניו פרקים ודפים קודמים. ולכן שינוי מקום עבודה אינו מבטיח לך בהכרח ששם הכול יהיה מושלם. ברר עם עצמך - מה יכול לסייע לך לחוש טוב יותר במקום עבודתך הנוכחי? אנשים בעלי הערכה עצמית גבוהה מסוגלים לבוא מעמדה כנה ופתוחה, הם אינם חוששים להביע את תחושותיהם ומחשבותיהם, מקדמים בברכה את הביקורת ולא חוששים ממנה. אולי שיחה יזומה מצדך עם ראש הצוות תוכל להביא לשינוי במצב? ייתכן שישנם דברים "המובנים מאליהם" שאתה מבצע בעבודתך וראוי שיקבלו "יחסי פרסום ושיווק" טובים יותר וכדאי להדגישם?
  • הקול של הלב וההיגיון – במצבים של אכזבה ותסכול, אנו פועלים לעתים מהרגש - מהמקום הפגוע. כדאי שנציב לפנינו תמרורי עצור, ולא נגיב רק מהבטן. דאג להתייעץ ולשתף אנשים שונים המכירים אותך ורוצים בטובתך. אמנם באחריותנו לדאוג להשגת יעדינו אך כדאי שזה ייעשה מתוך שיקול דעת, שקלול אילוצים ומשתנים שונים וניתוח מעמיק של האפשרויות העומדות לרשותנו.

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלחמה ששינתה אותנו

  מאמר מאת עדו רכניץ

מוצאים דרכים חדשות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם