אין חגיגה?

2 shut

 

הרב יוסף צבי רימון

 

שאלה: עד כמה באמת חשוב לנפות קמח בימינו, וכיצד נכון לעשות זאת? האם מותר לאכול אצל שכנים שאני לא בטוח שהם מנפים בנפת משי?

 

תשובה: שאלת התולעים היא שאלה אפופת מסתורין. יש החושבים שתולעים נמצאות כמעט בכל מאכל, יש החושבים שזהו לחץ מיותר, ואינם חושבים שישנן בעיות אמתיות עם תולעים. האמת כנראה באמצע: אכן, לא בכל דבר ישנן תולעים וקיימות דרכים רבות להסירן, אך עם כל זה, ישנן תולעים בירקות רבים ובמצרכים רבים, שאנשים כלל אינם מודעים אליהם. בעיות אלו חמורות וגובלות לעתים באיסורי תורה רבים.

 

נעסוק בפינה זו בתולעים (חרקים) בקמח. כמה ימים לאחר טחינת הקמח, עשויות להתפתח בתוך הקמח תולעים. תולעים אלו קטנות, בגודל של כשני מילימטרים (יש לדון הרבה ברמת איסור תולעים אלו ובדין תולעת ש"לא פירשה", אך לא נדון בכך במסגרת זו). כדי להוציאן, יש להשתמש בנפה.

 

מקובל לתת שמות לרמת הצפיפות של הנפה, בהתאם למספר החורים שיש באינץ' מרובע. נפת 40 למשל היא נפה שיש בה 40 חורים באינץ' מרובע (40 מש). רבים משתדלים להשתמש בנפת 70 (הנקראת בפי העם נפת משי), שהיא הנפה המהודרת. אפשר להשתמש גם בנפה צפופה פחות, אבל אי אפשר להשתמש בנפה שיש בה פחות מ-50 (ובמקום צורך 40) חורים באינץ'. בנפה שכזו, גם התולעים יעברו.

 

האם אפשר לנפות הרבה קמח בבת אחת בשביל הימים הבאים? לאחר הניפוי, ייקח לפחות עשרים וארבע שעות עד שהתולעים יתפתחו בחזרה בקמח (במזג אוויר חורפי ייקח יותר זמן). לכן, אפשר לנפות קמח ולהשתמש בו גם מחר. אולם, הדרך הטובה היא לשים את הקמח המנופה במקרר. באופן זה הוא יכול להחזיק שבוע (ולעתים כמה שבועות) ללא צורך בניפוי נוסף. טוב יותר לשמור אותו במקפיא, וכך אפשר להשתמש בו ללא ניפוי גם לאחר זמן רב.

 

האם אפשר לקנות קמח ללא צורך בניפוי? מכיוון שלוקח לפחות עשרים וארבע שעות עד שמתהוות תולעים בקמח, אפשר לקנות קמח ישירות לאחר הטחינה, ולשמור אותו במקפיא. באופן זה אין צורך לנפותו. אמנם, צריך לשים לב שמדובר על מטחנה נקייה (ויש עדיפות לטחינת ריחיים). כיום ישנם מקומות שבהם לוקחים קמח מיד לאחר הטחינה ושמים אותו במקרר, כך שאפשר לקנותו ולהשתמש ללא צורך בניפוי (ובבית לשים אותו במקפיא). דבר זה משמעותי במיוחד בקמח מלא, מכיוון שקמח מלא קשה יותר לנפות.

 

ישנן גם שקיות ואקום שבהן ארזו קמח מיד לאחר הטחינה, ולכן כתוב על השקית שהקמח מנופה (צריך לשים לב שיש הכשר המעיד על כך).

 

האם מותר לאכול עוגה אצל אדם שלא ניפה את הקמח? לכאורה היינו אמורים לאסור, שהרי ייתכן שיש תולעים בתוך העוגה; אולם הרשב"א קבע כלל שעל פיו בדרך כלל אפשר להתיר את העוגה.

 

כדי להבין את הכלל יש להקדים שישנן שתי רמות שונות של שכיחות חרקים. ישנה רמה אחת שנקראת "מוחזק" בתולעים. במקרה זה, רוב הסיכויים שיש תולעים. למשל, ירקות עלים כגון חסה, כרוב, כרובית, ברוקולי, פטרוזיליה, סלרי ועוד, מוחזקים בתולעים. ישנה רמה אחרת, של מאכלים שאינם מוחזקים בתולעים אולם יש בהם מיעוט מצוי של תולעים. גם במקרה זה, יש לבדוק לפני השימוש. למשל, יש לברור אורז או לנפות קמח.

 

אולם, ישנו הבדל גדול בין שני המקרים, כאשר מדובר לאחר בישול או אפייה. בסוג השני, שבו אין חזקה של תולעים אך יש מיעוט מצוי, כתב הרשב"א (ונפסק בשו"ע יו"ד פ"ד, ט) שאפשר לאכול לאחר הבישול, מכיוון שיש כאן שני ספקות ("ספק ספקא"): א. אולי אין תולעת בתוך העוגה (שהרי אין חזקה שיש תולעים בקמח, אלא רק מיעוט מצוי). ב. גם אם יש תולעת, אולי היא התפרקה בבישול (או באפייה), וכיוון שאיננה שלמה, וגם בתוך תערובת, הרי שהיא בטלה בתערובת.

 

לכן, כאשר מדובר על בית רגיל, שבו שומרים את הקמח בצורה סבירה, ויש סיכוי גדול שאין בו חרקים (במיוחד כיום, שיש פחות חרקים בקמח), הרי שאף שהיה צריך לנפות את הקמח, בדיעבד מותר לאכול את המאפה (וכ"כ הט"ז, פ"ד ס"ק יז). וכך גם לגבי אורז ששכחו לנפות אותו.

 

לסיכום:

 

  1. יש לנפות קמח בנפה בעלת צפיפות של יותר מ-50 מש (חורים באינץ').

  2. לאחר הניפוי אפשר לשים את הקמח במקפיא, וכך אפשר להשתמש בו גם לאחר זמן רב.

  3. אפשר לקנות קמח שנטחן בעשרים וארבע שעות האחרונות (במטחנה נקייה, ולא מטחינה ראשונה שאחרי הפסח במטחנות הגדולות), ואין צורך לנפותו. כך גם קמח בשקיות ואקום (עם הכשר ביחס לתולעים). אפשר לאחסן במקרר לשבוע ולעתים יותר ללא ניפוי, או לאחסן במקפיא אפילו לזמן רב.

  4. אם לא ניפו את הקמח או לא בררו את האורז (אך הוא נשמר בתנאים סבירים), הרי שלאחר הבישול או האפייה אפשר לאכול אותם (כי אין כאן חזקת תולעים אלא רק ספק, וגם אם יש תולעת, ייתכן שהתפרקה בבישול).

 

הרב יוסף צבי רימון הוא ראש בתי המדרש במרכז האקדמי לב, רבה של אלון שבות דרום וראש מרכז הלכה והוראה.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם