חושש מ"אחרי החגים"

2 shut

בימים האלה אנו זוכים להתרוממות הנפש ולמדרגות רוחניות גבוהות. אבל אחרי החגים נופלים מההתרוממות הזואת אל השגרה והיומיום וקשה לי עם זה. איך גורמים להתעלות להישאר אחרי החגים ולנחיתה להיות רכה יותר?

אהרן דרמון

ההרגשה שלך מובנת וטבעית לגמרי: אחרי כל התעלות, הגיוני לחשוש מנפילה אפשרית. יחד עם זאת, לדעתי, השאלה מצד עצמה עלולה להקשות על חזרה "רכה" לשגרה. כי כשאנחנו מתאמצים יותר מדי לצרוב חוויה של התרוממות רוחנית בנפשנו, אנחנו עלולים להיות מכווצים ולהחמיץ את החוויה עצמה. במילים פשוטות: במקום להתמקד בשמירת החוויה, עדיף... לחוות אותה! זה מזכיר לי את התיירים שכלכך עסוקים בלצלם את עצמם שהם שוכחים ליהנות.

באופן כללי יותר, ה' אומר לנו: "אתם ניצבים היום". קיימת בנו נטייה להתחמק מההווה אל מחוזות העתיד או העבר. כשאנחנו נכנעים לנטייה הזו, אנחנו הורסים את החוויה הנוכחית ומחליפים אותה בדאגות-שווא. לכן מומלץ לחוות את חגי תשרי בשמחה פשוטה מבלי חשש או דאגה לעתיד. זו גישה הרבה יותר טבעית ונכונה, שמאפשרת את הטמעת עצמת החגים באופן היעיל ביותר.

מעבר לזה, אם הקב"ה היה רוצה שנהיה "באורות" כל הזמן – כל יום היה יום טוב או שבת. אבל חודש תשרי על שלל חגיווחודש חשוון נטול המועדים שבא בסמוך – מלמדים אותנו שעלינו לחפש משמעותלא רק באור הבוהק של הימים הנוראים אלא גם בימי החול הפשוטים. כי בעצם, אין דבר כזה יום "סתמי". כל יום הוא בריאה חדשה ועשוי להיות מקור להתעלות רוחנית עצומה, גם אם היא פחות "בומבסטית".

הימים הנוראים מכוונים אותנו לתודעה גבוהה שבה יש לנו הזדמנות להתמקד במה שחשוב באמת ולהתבונן על התפקיד שלנו בעולם כעם וכפרט. המועד מחבר אותנו אל היעד ואל הייעוד שלנו, אל השאלות הגדולות כמו: בשביל מה אני קיים? מה הייעוד שלי בחיים? מהו תפקידו של עם ישראל? ההתמודדות עם השאלות האלו, במיוחד אם היא מלווה בלימוד מעמיק ובתפילות מרגשות – גורמת לנו להתעלות רוחנית. כדאי להיזכר שיש לנו אפשרות לחדד את התשובות שלנו (ולחזור "בתשובה") לאורך כל השנהבאמצעות תשומת לב והקדשת זמן, יום יום, להתבוננות על הנושאים האלו שברומו של עולם.

אפשר לעשות זאת בלימוד משמעותי שמאיר את הדרך ונותן השראה, וגם בתפילות שמבררות, מחדדות, מכוונות ומזככות את הרצון האישי. בנוסף, אני ממליץ מאוד על תרגול הרפיה, מדיטציה או 'מיינדפולנס' שעשויים להזכיר לנו שבכל רגע נתון הקב"ה מקיים את המציאות – בין אם מדובר ברגע של התעלות וגילוי ובין אם מדובר ברגע של ירידה והסתר.

בזכות הלימוד, התפילה והעבודה על המידות נוכל לעכל את האורות הגבוהים שקיבלנו בחג, לחדדאותם ולהמשיך אותם אל תוך עולם המעשה וחיי היומיום.

אהרן דרמון הוא מרצה, מאמן אישי וזוגי, מטפל ומגשר. www.aaron-darmon.com

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האזינו בעל פה

  מאמר קצר מאת הרב...

ציונות עכשיו

  מאמר מאת הרב שמואל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם