אני ובעלי לא מסכימים

2 shut couple

נעמה מוזס

שאלה: אני נשואה+3. בעלי ואני לא מסכימים בדברים רבים הקשורים בחינוך הילדים - הרגלי שינה, אכילה, סדר וניקיון, לימודים ועוד, וזה מתסכל אותי. בסוף אני זו שתמיד יוצאת ה:מכשפה" או "השוטר הרע" שמציב גבולות. זה גם לא עוזר כי הילדים קולטים ומנצלים את אי ההסכמות בינינו. קשה לחנך ילדים כשאין "חזית אחידה". מה לעשות?

תשובה: ראשית, הייתי רוצה להציע לך להחליף את המילים "חזית אחידה". עצם השימוש במושג כבר מכניס לאווירת לחימה. ובמלחמה, כידוע, אין ממש מנצחים. כמשפחה יש לכם מטרות משותפות - גם אם לא תמיד מסכימים על הדרכים להשגתן.

בחיים אנו נתקלים לא פעם בפער בין הרצוי למצוי, בין הפנטזיה של "איך המשפחה שלי אמורה להיראות" לבין מה שלא תואם את החלום. הפער בין התפיסות הללו מעצים את תחושות התסכול והכעס, ולכן כדאי תחילה לבחון האם אפשר לצמצם את הפער וכיצד. האם התמונה האידילית שיש לנו בראש על "משפחה מאושרת ויפה החיה בשלום באושר ועושר" ישימה? אולי הציפיות שפיתחנו גבוהות מדי? האם התפיסה של המציאות היומיומית אובייקטיבית או נוטה לגוונים כהים ופסימיים ומתמקדת במה שחסר או לא מספיק? האם באמת אין ביניכם הסכמה על דברים רבים או שאולי אפשר לשים לב גם לחלקים המשותפים?

חונכנו שהאידיאל הוא לייצר "קול ברור ואחיד" מול הילדים, להקנות עולם ערכים ברור ומוסכם. אך בפועל זה לא ממש עובד כך. בני זוג הם אנשים שונים, הרואים דברים אחרת ויש להם סדר עדיפות שונה, רקע שונה וסגנון חינוך אחר שהוטמע במשפחת המוצא, הם בעלי צרכים שונים ורצונות שונים. ההבנה שקיימים הבדלים ופערים ולמרות זאת אפשר לפתור קונפליקטים היא מסר חינוכי חשוב לילדים.

בדומה למוזיקה טובה המאפשרת ביטוי לייחודיותו של כל צליל תוך תיאום בין כל הכלים, כך ביצירת ה"שיר שלכם" כדאי לנסות לתת ביטוי לסגנון הבלעדי של כל אחד מכם מתוך הרמוניה ותיאום זוגי.

אז... מה אפשר לעשות?

  • הסכמה על כך שלא על הכול חייבים להסכים – הורות היא עבודת צוות הכוללת קבלה וכבוד הדדי לבן הזוג גם אם גישתו שונה משלי. יש משפט האומר שפשרה טובה היא כאשר שני הצדדים אינם מרוצים. אפשר להסכים על כך שיש דברים שחשוב להגיע בהם להסכמה משותפת ולתמימות דעים - וזה דורש ויתור ופשרה מכל צד, וישנם דברים שכל אחד יתנהל בהם באופן שונה וזה בסדר.

  • יצירת חזון משותף וסדר עדיפות מוסכם - חשוב לקבוע זמן משותף וקבוע לליבון סוגיות חינוכיות, שחשוב לכם להסכים לגביהן. ברגעי הלחץ של קבלת החלטה קשה להגיע לפשרה ולהבנה משותפת במיוחד בנושאים רגישים שבהם אין ביניכם הסכמה. לעתים, אם "ישנים על זה עוד לילה" ומנסים להיכנס לנעלי האחר, להתבונן על העניין מעוד נקודת מבט (זה הרי היופי בשונות ביניכם), מצליחים להגיע להחלטות נכונות יותר, שקל יותר לעמוד מאחוריהן גם אם זו לא העמדה המועדפת עליי. הדיון המשותף יביא לפיתוח של הורות יוזמת ולא מגיבה. בכל מקרה, כדאי לזכור שהילדים קולטים אותנו באופן מדויק ביותר מגיל צעיר. ולכן, עדיף להעביר מסר אמתי ולא מזויף - "נכון, בעניין הזה אבא ואני חלוקים, ועדיין חשוב לי שתעשה זאת" במקום "ברור ששנינו חושבים אותו דבר".

  • לא חייבים לריב על הכול - סמנו לעצמכם מה חשוב ועקרוני ובמה אפשר להרפות.

  • גיבוי – גם אם איננו מסכימים, אנחנו יחד במסע הזה. הבדלי הגישה מעידים על השוני ביניכם - אך לא על הבדל במידת האהבה והדאגה לילדיכם. אתם רוצים להגיע יחד ליעד גם אם אתם חלוקים במסלול המומלץ ביותר. ולכן, גם אם אינכם מסכימים - חשוב לגבות זה את זה, אחרת עלולות להיווצר "קואליציות" לא בריאות של הורה-ילד מול ההורה האחר, והילדים יודעים לנצל היטב את ה"פרצות" הללו. במצבים שבהם אתם יודעים שהדעות חלוקות, או לא בטוחים בהסכמתו של בן הזוג, מומלץ להשהות את התשובה - "אני מעדיפה לשוחח על כך עם אבא" או "אינני יודע מה העמדה של אימא בעניין ורוצה להתייעץ עמה". מעבר למסר החשוב של כבוד הדדי ושיתופיות, הרי שיש בכך אימון מעולה בעבור הילד לדחיית סיפוקים.

לסיכום, לא קל להתווכח ולהגיע להבנות. אך אם נזכור ש"ההבדל בין ויכוח למריבה הוא שבראשון אינך מסכים עם הנאמר, ובשנייה עם האומר" (וורטינגטון), הרי שאפשר לראות בוויכוח מנוף להעצמת ההבנה, השותפות ויצירת הקול המשותף שלכם.

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBTמרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם