שו"ת SMS לפרשת שלח

sms790

הרב שלמה אבינר

יום עלייה לארץ * האם יום שבו עליתי לארץ נחשב לי חג? מה לעשות באותו יום? הרב אבינר: כן. הודאה לה', צדקה, תשובה.

 

משחק ספינר בזמן תפילה ולימוד תורה * נכון שאסור לשחק בספינר בזמן שיעור, קריאת התורה ולימוד תורה? הרב אבינר: נכון. ודאי. צריך חרדת קודש (ברכות כב א).

 

ריקוד רב עם כלה * בחתונה, אנו הנשים רקדנו מאחורי המחיצה, פתאום נכנס רב מסוג ליברלי, הוא והכלה רקדו יחד בהפסק מטפחת, באמצע מעגל הריקודים, והוא טען שזה נקרא "ריקוד מצווה" הנהוג אצל החסידים. היינו נבוכות מאוד. יש מקור למה שעשה? הרב אבינר: לא. א. ריקוד מצווה עם הכלה שנוי במחלוקת ורק איפה שנהגו נהגו. ב. אצל החסידים,האדמו"ר לבדו רוקד ולא הכלה. ג. יש הפסק בד של עשרות מטרים. ד. הנשים מסביב לא רוקדות. ה. הכלה מכוסה מכף רגל ועד ראש (ועיין בספרו של הרב 'גן נעול' בפרק על ריקודים וצניעות עמ' 292 – מ"צ).

 

עלייה להר הבית * אם הרבנות הראשית אוסרת את העלייה להר הבית, כיצד יש רבנים שמתירים? הרב אבינר: קושיא גדולה עליהם.

 

פילוסופיה * אם אסור ללמוד פילוסופיה, איך הרמב"ם וגדולים אחרים למדו? הרב אבינר: הם היו בדרגת סנהדרין שבדור, שחייב לדעת הכול.

 

תמונת בית המקדש * האם חייבים לגנוז תמונת בית המקדש או צילום של הר הבית? הרב אבינר: לא.

 

הרב שמואל אליהו

הר הבית * האם לא כדאי לתת היתר רשמי של הרב לעלות להר הבית, כמובן לאחר לימוד ההלכה? הרב אליהו: אני חושב על זה כל יום. מתקרב הרגע.

רכב עם סמל צלב * אני רוצה לקנות לאשתי רכב מסוג שברולט, וסמל הרכב דומה לצלב. האם זו בעיה? הרב אליהו: זה צלב וצריך לכסות אותו.

שום שעבר עליו הלילה * קילפתי הרבה שום ואני רוצה להשתמש בו רק מחר בבוקר. מבחינה הלכתית זה בסדר שהוא יהיה במקרר עד הבוקר? הרב אליהו: אם מתבלים אותו בקצת מלח או במשהו אחר – יש מקלים.

שירי אהבה * האם יש בעיה לשמוע שירי אהבה שאינם בוטים מדי? הרב אליהו: כמעט כל שירי האהבה הם על תאווה ולא על נאמנות או אהבה אמתית וכד', והם מעוררים את התאווה הרגעית ולא את האהבה האמתית.

שיר השירים * האם מותר לשמוע ולשיר פסוקים משיר השירים? הרב אליהו: לשם התעוררות ותפילה מותר. וצריך זהירות שלא יהיה כמין זמר.

חלאקה * מה המקור של החלאקה והאם יש מנהגים מיוחדים? הרב אליהו: האריז"ל לקח את בנו לקבר רשב"י בשביל לערוך לו חלאקה. ויש עוד כל מיני רמזים. אין מנהג מיוחד רק תפילות וגזירת השערות. יש נוהגים לעשות זאת בקברות צדיקים או אצל צדיקים חיים כדי להתברך, יש שנוהגים לשמור את השערות עד לחתונת הילד.

חלק מחכמתו ליראיו * לפי מורנו ורבנו הרב מרדכי אליהו זצ"ל מה הגדר של ברכת "אשר חָלַק מחכמתו"? הרב אליהו: לא תלוי במשרה אלא בחכמה.

 

b7underdos5

שו"ת SMS לפרשת אמור

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם