שו"ת SMS לפרשת בה"ב

sms790

שידוך עם גיורת * קבעתי פגישת שידוך עם בחורה ונודע לי שהיא גיורת. זה מרתיע קצת. מה לעשות? הרב אבינר: גיורת זה מעולה. כמובן גיורת צדק, בגיור כהלכה. בתפילת שמונה-עשרה גרי הצדק נכללים עם הצדיקים, החסידים, זקני שארית עמך בית ישראל ופלטת בית סופריהם.

עמידה בזמן תפילה לשלום המדינה * מה המקור לחובה לעמוד בזמן התפילה לשלום המדינה? הרב אבינר: לא ידוע, אך יש לעמוד כדי לא לפרוש מן הציבור.

צ'ולנט * מה המקור והפירוש של המילה צ'ולנט? הרב אבינר: אצל הראשונים, אור זרוע הלכות ערב שבת, שו"ת מהרי"ל החדשות סי' לח מהצרפתית קלד"א. יש אומרים מלטיניתCalentem, "חם". יש אומרים מן הצרפתיתChaud Lent, "חם לאט". יש אומרים מלשון "שלן", כלומר שלן בלילה.

יום הולדת של גר * באיזה יום עליי לחוג יום הולדת, היום שבו נולדתי או היום שבו התגיירתי? הרב אבינר: עדיף היום שבו התגיירת (דברי חז"ל: גר שנתגייר כקטן שנולד דמי. יבמות כב א – מ"צ).

תרומת כליית כוהן * האם כוהן יכול לתרום כליה? האם זה מום לעבודת הכהונה? הרב אבינר: יכול לתרום. אינו מום מכיוון שאינו ניכר.

מזוזה באוטובוס * למה אוטובוס לא חייב במזוזה? הרב אבינר: אינו עשוי לדירה. שו"ת מנחת יצחק (ב פב – מ"צ).

מוזיקה בתפילה * אני מוזמן לבר מצווה שבה משלבים כלי נגינה שונים עם החזן. להתפלל שם? הרב אבינר: לא. תפילה היא תפילה ולא מוזיקה.

שהחיינו בעומר * האם ראוי לאדם יחיד שקנה רכב חדש לברך שהחיינו בימי העומר? הרב אליהו: מנהגנו לברך שהחיינו בעומר בין בחול ובין בשבת, מכיוון שאלה לא ימי צער כמו ימי בין המצרים. ימי ספירת העומר הם ימי שמחה שלא נוצלו נכון על ידי עם ישראל. ולכן אין בעיה בשהחיינו.

רושם לא צנוע * איך מנקים מתוך הנפש את הרושם שעשו עליה סרטים לא צנועים? הרב אליהו: א. לא לחזור ולהרהר במה שראה – ובכל פעם שהם עולים על לבו, יסיע את מחשבתו לדברים אחרים. ב. ככל שמוסיפים לימוד תורה ואור ואמונה - החושך נדחה.

עזרה לאשתי בלימודים * לאשתי קשה לנסח את הדברים במבחנים ובעבודות שלה בלימודים. האם אני יכול לכתוב לה את בסיס התשובה והיא תנסח אותו בלשונה? הרב אליהו: אסור לך לכתוב לה את התשובה או את העבודה. אבל אתה יכול לעזור לה, והיא תכתוב. וזו אפילו מצווה.

טחינה בשבת * האם מותר לבני עדות המזרח להכין טחינה מטחינה גולמית בשבת? הרב אליהו: מותר לערבב את הטחינה עם המים סמוך לסעודה ואת הערבוב לעשות בזהירות שלא ייווצרו גושים. מותר לקצוץ שום – אבל לא דק דק.

שירים בעומר * האם איסור שמיעת שירים בספירת העומר הוא כחומרת שמיעת שירים בשלושת השבועות? הרב אליהו: פחות חמור משלושת השבועות. אבל משתדלים שלא לשמוע כדי לזכור שעוד לא תיקנו את שנאת החינם, והיא נמצאת עדיין בתוכנו קצת.

לימודי ספרות * מה דעת הרב ביחס ללימוד ספרות, כאשר הספרות המועברת לא כל כך כשרה, הן מבחינת תנ"ך בגובה העיניים והן מעט מבחינה צניעותית תורנית? הרב אליהו: ללמוד ולסנן את מה שאומרים לך, ואחר כך לקבל על עצמך ללמד את הדברים בצורה נכונה.

תפילה לזיווג * יש תפילה מיוחדת לזיווג?‏‎הרב אליהו: יש נוסחים של תפילות שמסתובבים בכל מיני אתרים. כדאי גם לדבר עם הקב"ה במילים שלך. ואפשר ללמוד כל יום שתי הלכות של שמירת הלשון או מצווה אחרת.

 

b7underdos5

שו"ת SMS לפרשת אמור

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם