מתי נדליק את המדורה?

shut790

הרב אורי סדן, רב מושב נוב

שאלה: אנחנו מתלבטים מתי לעשות את המדורה. משרד החינוך דחה את החופשה של ל"ג בעומר ליום שני כדי שהחילונים לא יחללו שבת, אבל אנחנו דתיים ורוצים לקיים את המצווה בזמן המקורי, במוצאי שבת. אז מתי עושים את ל"ג בעומר?

תשובה: השאלה מתי חל ל"ג בעומר מזכירה את השאלה מתי חל ט' באב... ברור שהתאריך קבוע ואי אפשר לשנותו. אולם השאלה אינה מתי ל"ג בעומר אלא מתי יש להדליק את המדורות. ראשית כול יש לומר כי הדלקת המדורות בליל ל"ג בעומר נתפסת בציבור כמנהג חשוב לפחות כמו אכילת מצה בליל פסח (ואצל חלק מהאנשים אולי אף יותר), אולם האמת היא שזהו מנהג שמקורו אינו ברור לחלוטין.

המקור למנהג הדלקת המדורות

ידוע כי מקובלי צפת ובעקבותיהם האר"י הקדוש נהגו לעלות לקברו של רבי שמעון בר יוחאי במירון ביום זה "ואוכלים ושותים ושמחים שם" שהוא "זמן שמחתו" של רשב"י (שער הכוונות דרושי הפסח דרוש יב). קשירת מנהג זה לתיאור הסתלקותו של רשב"י, המתוארת בסוף ספר הזוהר כמלווה באש גדולה (אדרא זוטא דברים רצו ע"ב), הוסיפה ברבות השנים למנהג העלייה למירון גם את הדלקת האש שם.

במאה השנים האחרונות יצאה האש ממירון והתפשטה ברחבי הארץ וכך הגענו למנהג הדלקת המדורות. אולם אם על מנהג ההדלקה והשמחה במירון ערערו גדולי הפוסקים (חת"ם סופר יורה דעה סימן רלג), קל וחומר שיש לערער על המנהג להדליק מדורות בכל מקום. בכל אופן ברור שהדלקת המדורות שנוהגת היום ברחבי הארץ אינה מצווה ואפילו לא מנהג טוב ואינה יותר מפולקלור נחמד יותר או פחות (תלוי באווירה שנוצרת מסביב למדורה).

אם הציבור הדתי ידחה את ההדלקה יראו גם מי שאינם שומרי תורה ומצוות אך מקפידים משום מה על "מצווה" זו, שאפשר "לקיימה" גם ביום ראשון בערב ויימנעו מחילול שבת זו. אם אנחנו לא נעשה זאת אף אחד לא יעשה זאת

אי לכך התשובה לשאלה מתי צריך להדליק את המדורות פשוטה מאוד: לא צריך! מי שרוצה יכול לעשות זאת בכל שעה משעות היום והלילה ובכל תאריך שיחפוץ בו ואם יעשה זה לכבוד התנא רבי שמעון בר יוחאי וילמד במדורה מדברי תורתו – מצוין (אגב, מסופר על הבבא סאלי שבשל הדוחק ובעיות הצניעות היה עולה למירון לפני ל"ג בעומר או אחריו).

ל"ג בעומר החל במוצ"ש

אני זוכר מימי ילדותי בתל אביב את השנים בהן ל"ג בעומר חל במוצ"ש. בהיותנו בדרך לפעולה בסניף בני עקיבא היינו רואים נערים סוחבים עצים ומקימים מדורות, והרבה לפני צאת השבת כבר הוצתו המדורות. המציאות העגומה לא השתנתה במשך השנים והאבסורד זועק - כיצד בעבור קיום מנהג חסר בסיס מתרחש חילול שבת בוטה כל כך. זאת ועוד, קיום ההילולא במירון מחייב היערכות אדירה של כוחות משטרה עוד במהלך השבת, תוך חילול שבת המוני. אין לי ספק שרשב"י היה מתהפך בקברו שבמירון לו היה יודע איזה חילול שבת נעשה כביכול בגללו.

בניסיון למנוע זאת שבת פנתה הרבנות הראשית לשר החינוך וזה הזיז את יום החופשה הניתן בל"ג בעומר ליום שני, מה שיגרום באופן טבעי להעתקת המדורות למוצאי ל"ג בעומר, כלומר ליום ראשון בערב. יזמה זו עולה בקנה אחד עם שורה של תקנות חז"ל שביטלו את קיומן של מצוות מן התורה (!) כדי למנוע חשש רחוק של חילול שבת. תקיעת שופר ונטילת לולב בוטלו, ומועד קריאת מגילת אסתר נדחה, על מנת למנוע את האפשרות שמא מישהו יטלטל אותם ברשות הרבים לצורך כלשהו (בבלי סוכה מב ע"ב). אין כל סיבה שעל צל צלו של מנהג חדש לא ננהג כפי שנהגו חז"ל, ונדחה את קיומו על מנת למנוע חילול שבת.

כדי שניסיון זה יצלח עלינו להתגייס להצלחתו ולהזיז הן את השמחה במירון והן את הדלקת המדורות ברחבי הארץ ליום ראשון בערב. אם הציבור הדתי יעשה זאת יראו גם מי שאינם שומרי תורה ומצוות אך מקפידים משום מה על "מצווה", זו שאפשר "לקיימה" גם ביום ראשון בערב ויימנעו מחילול שבת זו. אם אנחנו לא נעשה זאת אף אחד לא יעשה זאת. הציבור החילוני לא יוביל שינויים לשם שמירה על השבת, וכפי שנראה נכון למועד כתיבת שורות אלו, הציבור החרדי שמרן מכדי לשנות כמלוא נימה ממנהגיו, כאשר הדבר נוגע לחילול שבת של חילונים. לפיכך בידינו הדבר!

 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם