שו"ת SMS לפרשת בא

sms790

שהחיינו על המנהרה בכביש ירושלים­–תל-אביב * יש עתה מנהרה חדשה בכביש ירושלים–תל-אביב שמקלה מאוד על התחבורה. האם אוכל לברך שהחיינו כשאסע בתוכה? הרב אבינר: לא נראה. כי לא נכלל בהגדרות (שו"ע או"ח רכב-רכג). אולי מדין בשורה טובה (שם רכב א). אך לא נראה.

היתרים בצה"ל * אילו איסורים מותרים ואילו איסורים אסורים לצורך אימונים בצה"ל? הרב אבינר: כל האיסורים הם אסורים, כשמם. גם איסורים מדרבנן. גם מנהגים קבועים באומה.

 

גינוי רפורמים * בחפץ חיים כתוב שמותר לגנות אפיקורסים הכופרים בתורה שבעל פה. אז מותר לגנות רפורמים? הרב אבינר: לגנות את התנועה הרפורמית.

 

כיבוש הארץ * מה ההבדל בין מצוות כיבוש הארץ לבין מצוות האסאלם לכבוש כל העולם? הרב אבינר: העולם כולו אינו שלהם והארץ הזו היא שלנו.

 

גדולי ישראל שמעליבים * כיצד להתייחס לגדולי ישראל שמתבטאים בצורה לא מוסרית כלפי גדולים אחרים? הרב אבינר: לא להכניס ראשנו בין הרים גדולים.

 

מום בכוהנים * למה כוהן בעל מום גופני פסול לעבודה? הרב אבינר: לפי ספר החינוך כי האנשים מתרשמים מהחיצוניות. לפי פרדס רימונים, כי זה סימן של אי התאמה פנימית נשמתית לעבודה.

 

רובוט ניקיון * האם מותר לכוון את הרובוט לניקיון רצפה שיפעל בשבת בשעה מסוימת? הרב אבינר: אסור. "אוושא מילתא".

 

תרו"מ כשהבעל בחו"ל * אני נוסע לחו"ל לשליחות. אני יכול למנות שכני שליח להפריש תרומות ומעשרות בגינתי? הרב אבינר: לפי כרתי ופלתי (סי' סא) אי אפשר מכיוון שהוא עצמו אינו יכול בגלל המרחק. אך להלכה אפשר. חכמת אדם (שער משפטי הארץ פ"ח. וכן בינת אדם. שו"ת יביע אומר ו יו"ד ל – מ"צ).

 

דיבור אחרי "המפיל" * האם מותר לדבר אחרי ברכת "המפיל" בקריאת שמע? הרב אליהו: אם בירכת המפיל בשם ומלכות - לא לדבר אחר כך. אם יודעים שהדיבור יהיה נצרך אחר כך - לומר קריאת שמע בלי ברכה או לחכות עם הברכה עד לאחר הדיבור. ויש נוהגים לא לברך בקריאת שמע בגלל זה אף פעם.

 

ענווה פסולה * מה זה ענווה פסולה? הרב אליהו: ענווה פסולה – שמחלישה ומדכאת, ושוכחת את היכולות שיש בך.

 

 

הינצלות מקנאה * איך אפשר להינצל באמת מקנאה, שנאה ותחרות? אני עובד על עצמי בעניינים אלו, ובכל זאת זה חוזר. הרב אליהו: אין אפשרות להתנקות מקנאה ושנאה וכו' לגמרי. כל יום צריך לעבוד על זה מחדש. עד ימות המשיח.

 

 

בין בשר לחלב * קשה לי לשמור שש שעות בין בשר לחלב, במיוחד בעוף. למדתי את ההלכה, והבנתי את הסיבות לתקנות ולסייגים. האם יש אפשרות להקל ולשמור שלוש שעות? הרב אליהו: הסייגים הם מפני שתערובת בשר וחלב מזיקה מאוד לעולם, מזיקה מאוד לנפש ומזיקה מאוד לנשמה. לכן מאוד מקפידים על כך. מי שמתבונן על המציאות הרוחנית של העולם מבין שהיום במיוחד יש חובה להפריש בין דין לחסד ולא לקרוא לדינים חסדים (כמו רוסיה וגרורותיה הרוחניות בעולם היום).

 

 

שהייה בחנות בלי כוונת רכישה * שמעתי שיש בעיה הלכתית להיכנס לחנות אם אני לא מתכוונת לקנות שום דבר או שאין לי כסף לקנות. אני אוהבת לפעמים להסתובב סתם בין חנויות גם כשאין לי מה לקנות - יש בזה בעיה? הרב אליהו: מותר להיכנס לחנויות גם בלי לקנות, ובלבד שלא להפריע לקונים אחרים או לעובדים שצריכים למכור. והסיבה היא כי גם למוכרים יש אינטרס שתעשי זאת.

 

 

ייחוד בין מורה לתלמיד * האם מותר למורה ללמד תלמיד בביתה שיעור פרטני (מצד "ייחוד")? התלמיד קצת פחות מבר מצווה. האם מספיק שהדלת לא נעולה? הרב אליהו: מצד ייחוד - מספיק אם אנשים יכולים להיכנס. אבל מכיוון שהקרבה הזו קבועה - לא נכון ולא ראוי.

 

 

תורה במקום תפילה * האם מותר ללמוד תורה באמצע תפילה? הרב אליהו: חכמינו אמרו שהחסידים הראשונים היו מכינים את עצמם לתפילה שעה אחת קודם התפילה ושעה אחת אחריה. אנחנו אולי לא באים שעה קודם, אבל בהחלט בכמה דקות שיש הפרש בין ישתבח ליוצר, או כשמחכים לחזן שיתחיל חזרה וכד' – צריך לחשוב על פירוש התפילה או על נוכחת ה'. או לדמות כאילו נמצאים בבית המקדש כמו שכתוב בשולחן ערוך.

 

 

ספר "והלכת בדרכיו" לרב אבינר – שיעורים במידות – בענייני אהבה, ענווה, שמחה, גבורה, צניעות ועוד – כריכה קשה. להשיג בחנות: שטראוס 4 י-ם. או יהודה הלוי 4 גבעת שמואל. להזמנה: 02-6233987 או www.havabooks.co.il

 

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם