מנהיג אמיתי Featured

 3 maarechet
מנהיג אמיתי רוצה את הכוח של הציבור

מערכת

לא משנה אם הסיפור הזה על ביטול הבחירות אמיתי או עוד איזה ספין ציני שעושים על חשבון הציבור; בינתיים בימין המאמין יש מבחן הנהגה, ואת המבחן הזה אף אחד לא עובר. הנהגה פירושה לבקש מהציבור את המנדט. הנהגה אינה לרצות לעמוד בראש או במקום זה או אחר אלא להפעיל את כל הכוח כדי שכולם יהיו יחד. להמחשה: גם אם מישהו ימצא את עצמו במקום העשירי ברשימה, אבל כל עבודתו הייתה לעשות הכול כדי שכל רסיסי המפלגות האלה יהיו ביחד, הוא מכולם עשה מעשה של הנהגה. איזו באסה לגלות שאין כרגע אף אחד שראוי למילה הזו שאנחנו כה מחפשים, מנהיג. לא יו"ר ולא מספר אחת אלא מנהיג.

לא ייאמן שממש ברגעים אלה שוב מארגנים שם בבית היהודי את צוות המשא ומתן המהולל מהסבב האחרון להיפגש שוב בים המלח כאילו כלום לא השתנה. בחדרי המשא ומתן ישבו אנשים טובים ונחמדים שאמורים להיות מי שמייצגים את רצון הציבור ולכופף את הידיים של עוד מפלגה ששווה שני מנדטים. מה מוביל שם את הדינמיקה המוזרה הזו? איזו תחושת חשיבות לא ברורה שהנה אנחנו קובעים את הרשימה שתרוץ בכנסת?

חברים, בבקשה מכם, די לביזוי העצמי הזה. אתם באמת לא מצליחים לראות שאנשים מנותקים מכם לגמרי? לא תקבלו ככה קולות, חברים. שוב תגיעו לישורת האחרונה שבורים ומפולגים. לפני חודש הבטחתם שהפעם זה יהיה אחרת. אתם אולי מופתעים שעבר חודש והסיפור הזה של האיחוד רק מסתבך, אבל אנחנו, הציבור ההדיוט, ממש לא מופתעים. אנחנו מכירים כאן מהצד את הדינמיקה הזאת. ראינו אתכם נשאבים לתוכה כל כך הרבה פעמים.

כל מי שיגיד לכם שכבר מאוחר מדי לעשות פריימריז ולכן צריך לתת לכמה עסקנים לקבוע בשבילנו את הרשימה לכנסת הבאה, אומר זאת מכיוון שהוא חושש שאם תיוודע בחירת הציבור, יתגלה שהוא לא באמת ממוקם במקום שקבעו בעבורו עסקניו. כמה שלא תחשבו על זה, זו הסיבה היחידה. הם פשוט אנשים טובים שמפחדים

 

מדהים שאין אף מנהיג אחד באזור שירים את הכפפה, שינסה אפילו לשחק כאילו אכפת לו מה הציבור חושב, שיהיה לו האומץ להגיד: אני לא מוכן לשבת על כס ההנהגה בלי שהציבור ימליך אותי, שיהיה קצת כמו שאול המלך, נחבא אל הכלים, כמו משה רבנו שמסרב לשליחות; שאנחנו כציבור נדחף אותו אל המלכות.

כבר לפני חודש ניסו להדחיק את הפריימריז הפתוחים בתירוץ העלוב שאין זמן. שגלגלי השיניים של המנגנונים המפלגתיים כבר מתגלגלים לבדם, ואין דרך לעצור אותם. אבל זו לא האמת. זו לא הסיבה שהם דוחים את הפריימריז שוב ושוב במערכת הבחירות הנוכחית ובזו שלפניה. כל מי שיגיד לכם שכבר מאוחר מדי לעשות פריימריז ולכן צריך לתת לכמה עסקנים לקבוע בשבילנו את הרשימה לכנסת הבאה, אומר זאת מכיוון שהוא חושש שאם תיוודע בחירת הציבור, יתגלה שהוא לא באמת ממוקם במקום שקבעו בעבורו עסקניו. כמה שלא תחשבו על זה, זו הסיבה היחידה. הם פשוט מפחדים. הם אנשים טובים שמפחדים.

בדקנו שוב עם אנשי המקצוע שהפיקו את הפריימריז של הבית היהודי, ובעצם של רוב המפלגות בישראל, וזה אפשרי. הגשת הרשימות היא רק בכ"ט בתמוז (1.8), ואפשר להרים בתוך שבועיים-שלושה פריימריז פתוחים לכלל המועמדים. כל אחד יוכל לבחור את האנשים שהוא רוצה שיהיו בכנסת ובעזרת ה' גם בממשלה הבאה. כל מפלגה תקבל את חלקה היחסי ואת מקומה האמיתי. לא נצטרך עוד ספקולציות מי המפלגה שמביאה יותר מנדטים ולכן מגיע לה לקבל מקומות גבוהים. לא יהיו מלחמות אגו מצד אחד ולא ויתורים כואבים מצד אחר. הוויתור היחיד שהמועמדים צריכים לעשות הוא לוותר על הניסיון המתמשך לקבוע בעצמם את מקומם לכנסת ולתת לציבור לתת להם את המנדט.

איילת, אם את פופולרית כל כך, למה את לא מקדמת פריימריז? הרב רפי פרץ, אם הבית היהודי מייצג את רוב הציונות הדתית, מדוע שהם לא יראו זאת בהצבעתם? בצלאל סמוטריץ', אם אתה הפרלמנטר המצטיין שמגיע לו התיק הבכיר, מדוע שהציבור לא יגיד זאת? איתמר בן גביר, אם הצלת את איחוד מפלגות הימין בזכות בוחריך, למה שלא תביא אותם להצביע בעבורך בפריימריז? נפתלי בנט, אם הרעיון שלך על מפלגה של דתיים וחילונים הוא הבשורה שהציבור צריך, למה אתה לא נותן לציבור להגיד זאת? משה פייגלין, אם אתה בשורה של ממש, אולי בוחריך ייכנסו גם הם לעצב את הרשימה?

הם מנסים להעביר את הזמן. משתיקים אותנו כדי שלא נזעק. חושבים שבכל מקרה נבוא להצביע להם, גם אם יהיו מפורדים וגם אם ימשיכו באיומים ובהשמצות. אבל את האמת אנחנו יודעים: אם לא יקום פה מנהיג שידחוף לדעת מה הציבור חושב, נראה את זה בתוצאות האמת. בואו תחסכו את זה לכולנו. תניחו בצד את בניית הרשימה, תחתמו יחד על הסכם הליכה משותפת כבר מחר, תקימו מנגנון שיפיק את הפריימריז ותלכו יחד בזכות הכוח שהציבור ייתן לכם.

זה המהלך הנכון. המפלגות הראשונות שירוצו יחד לפריימריז, גם אם השאר לא יסכימו, יתגלו כראויות להנהגת המפלגה שמימין לליכוד. קל לצפות שמפלגה שלא תצטרף היא זו שלא תעבור את אחוז החסימה, ועדיין ייזרקו פחות קולות בתסריט הזה מאשר בתסריט הנוכחי. אין מי שאמור לרצות את הכוח הזה של הציבור יותר מכם.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם