Print this page

אולי ייצא מזה טוב

 3 maarechet
בסוף, אולי יצא מכל הבלגן הזה משהו טוב
 

מערכת

 

אולי אומרים את זה בסוף כל מערכת בחירות, אבל היה כאן לא פשוט בשלושה חודשים וחצי האחרונים. קשה להשתחרר מתחושת ההחמצה: כל כך הרבה אנשים במדינה שהם דתיים ומסורתיים, חלקם מהמגזר הדתי-לאומי וחלקם לא, שמאמינים בכר רחב מאוד של תפיסות עולם פוליטיות – גם מדיניות וגם חברתיות – לא מצליחים למצוא את עצמם תחת ישות פוליטית אחת.

 

עוד בטרם נדע את תוצאות הבחירות הקרובות, המציאות אמרה כאן כמה אמירות נוקבות.

 

הימין החדש היה משוכנע שהוא יכול להביא פלח חדש של מצביעים ימניים שרואים בחיבור ליהדות בשורה ושינוי, דווקא באמצעות ניתוק מהבסיס של הבית היהודי. אולם בנט למד שלא פחות ממה שהוא נתן בכוחותיו למפלגת הבית היהודי, בתנופה שהביא עימו ובחתירתו לשלטון, הוא ואיילת שקד קיבלו רבות מהבית היהודי. ולא מדובר במנדטים של הציונות הדתית, אלא בזהות הברורה של הבית היהודי. אותה זהות שעד לא מזמן נראתה ככזו שהפריעה לו, ושבגללה הוא חשש שהבוחרים החילונים לא מגיעים, ואז התגלה שדווקא חסרונה גרם למפלגה החדשה שהקים להתעמעם ככל שחלפו הימים. דווקא הדברים שבנט פירש ככבלים דתיים שמעכבים את החתירה החשובה שלו להנהגת המדינה, היו הבסיס המבדל שרק עליו ובזכותו הוא יכול היה לממש את מטרותיו. ככל שהתנער מהבסיס הזהותי הזה – המנדטים ברחו.

 

אבל בנט לא היה היחיד שחשב שהוא יכול להסתדר לבד. אחרי שהבית היהודי והאיחוד הלאומי הוציאו את הנשמה של הבוחרים שעוד נותרו עד שהתאחדו, התברר שאפילו כששתיהן מאוחדות הן לא מצליחות לעבור את אחוז החסימה בלי "הילדים הרעים" שכולם רצו כל הזמן להפנות להם את הגב. עוצמה יהודית התגלתה לפי כל סקר אפשרי כשווה יותר אלקטורלית משניהם. הבית היהודי המפוארת והגדולה פלוס האיחוד הלאומי, התגלו כתלויים באופן הכי קיומי באנשי עוצמה יהודית. אם אין זו אירוניה אלוקית, מה כן?

 

כל התיאורים הללו הם לא סיפור פסימי ומבואס. אולי הפוך – כל כך אבסורדי מה שקרה כאן עם בנט ושקד, הבית היהודי והאיחוד הלאומי ועוצמה יהודית – שברור שהשיעור הזה נצרב אצל כולם ויביא בהמשך המערכות הפוליטיות בהכרח לברכה גדולה. כל מי שמנסה לעזוב את המעגל הרחב בשביל להצטמצם במעגל צר – מגלה על בשרו האלקטורלי שהוא חייב לחזור אל הרוחב.

 

ליכוד קטן מונע אסון גדול

 

עכשיו הגיע זמנם של הכוכבים האמיתיים של מערכת הבחירות הזו, שהולכים להפציע בשמי יום שלישי הקרוב: הבוחרים.

 

גם מערכת עיתון עוברת תקופת בחירות – לא קשה כמו של המתמודדים, אבל בכל זאת מיני-מסע. ובמסע הזה פגשנו די מקרוב את ארבע המפלגות העיקריות המתחרות על ליבכם: הליכוד, איחוד מפלגות הימין, הימין החדש וזהות. המסע הזה הוליד בנו תהיות וספקות – בטח עם כל השינויים שהתחוללו כל העת – אבל נראה שאפשר לנסות לסכם את לקחיו לעניות דעתנו.

 

אין ספק שממשלת שמאל יותר רעה מממשלת ימין ברוב התסריטים – ולראיה, תסריט הבלהות האחרון שזכור לנו כאסון אוסלו. ועם זאת, ההיסטוריה לימדה שוב ושוב שהיחידה שהצליחה למסור חלקים מארץ ישראל הייתה מפלגת הליכוד – מהפינויים החוזרים ונשנים של אלון מורה, דרך פינוי ימית ועד גירוש גוש קטיף, הרשום על שמה וגם על שם נתניהו שהצביע גם הצביע בעדה.

 

אי אפשר להמשיך להתעלם מהידיעה שנתניהו נמצא לגמרי בדרך הזו, ולהתעקש שאך במקרה הוא מעולם לא חזר בו מהצהרת מחויבותו לשתי מדינות לשני עמים. מה שבטוח הוא שקול שהולך להגדלת הליכוד מגביר את הסיכויים למימוש הרצון המוצהר של נתניהו לייצר הפרדה נוספת בארץ ישראל. זה לא עושה אותו אדם רע, אלא סתם עוד מנהיג שמשוכנע שכך יגיע שלום על ישראל. הסכם טראמפ שממתין בפתח לא נעשה מאחורי גבו של נתניהו אלא בתיאום איתו. ליכוד קטן יקטין את היכולת של נתניהו לעשות מהלך נורא כזה.

 

גם בסיפור של פייגלין אין יותר מדי מה להילחם. עובדה שיש צעירים רבים שרואים בזחיחות שלו בשורה. זאת, למרות הדברים המוזרים שהאיש הזה אומר מבחינה פוליטית; מטרות שבשורה התחתונה מבקשות להפריד בין המשנה הלאומית של היהדות לבין מדינת ישראל. אנחנו הקטנים לא השתכנענו.

 

ברור למדי שבמקרה הטוב זהו טרנד חולף שמהר מאוד יתגלה כחסר יכולת פוליטית לממש צעדים מעשיים. לא בכדי לאורך 20 השניםי שהאיש נמצא במערכת הפוליטית הוא לא קצר הצלחות ושינויים מעשיים, ובפועל סירב לשאת בתפקיד ביצועי בכנסת. לאורך השנים עסק בעיקר בהפצת רעיונותיו, שמי שטרח לקרוא את הפוסט של מוטי קרפל שותפו בעבר, ראה עד כמה גם הם שינו צורה באופן שלא ייאמן.

 

אבל סיפור פייגלין של בחירות 2019 עלול גם להיגמר רע יותר – עם תהליכי פירוק מאוד לא פשוטים. למשל בלשון המאזניים של אנשי שמאל ברשימתו שיצביעו בעד הסכמים מדיניים שיחלקו את הארץ, או בקידום תרבות להט"בית כפי שהם כבר הצהירו. איך פייגלין אמר כאן בעצמו – הקנאביס זה רק הסמל של המהלך.

 

אין ספק שפייגלין יודע לחשוף את העולם הפוליטי במערומיו, ואולי בגלל זה הוא צובר אהדה כזו. הוא בדיוק כמו הילד מ'בגדי המלך החדשים' של אנדרסן, הצועק בלי לדפוק חשבון "המלך הוא עירום". צריך לשמוח על הצעקה של הילד, והלוואי שלפעמים המלך הנבוך יחזור לארמונו ויעשה חשבון נפש. אבל אפילו אנדרסן לא חשב שמפני שהילד יודע לצעוק, צריך להושיב אותו על כס המלכות.

 

התגלית של בחירות 2019

 

מלבד שתי המפלגות שנמצאות בימין המפה – איחוד מפלגות הימין והימין החדש, אין במפה הפוליטית הנוכחית מי שאפשר לדעת באופן סביר שיעמוד במקומות הנכונים במערכה על השינויים החשובים שמדינת ישראל נדרשת להם בשנים הבאות. זה יקרה במערכת המשפט, בהסכמים המדיניים שלפתחנו וכמובן בסוגיות דת ומדינה.

 

לא בכדי החליטו זוגות נשואים רבים לחלק את הקול המשפחתי שלהם לשתי המפלגות האלה – אחד מבני הזוג יצביע לימין החדש כחותר להנהגה לאומית חוץ-מגזרית, והאחר לאיחוד מפלגות הימין שנאמן באופן ברור לערכי התורה הלאומיים. כי הסיפור הזה הוא באמת סיפור של הפרדה זוגית פוליטית לא טבעית בעין הלא מקצועית של הבוחר הקטן.

 

רוב הציבור הרחב, הדתי-לאומי וגם המסורתי, לא נתון במלחמה האמוציונלית והמובנת שנוצרה בין שתי המפלגות. לכן הוא מתלבט בין הרצון לתת כוח לפריצה להנהגה לאומית לבין הנאמנות לדרך הבטוחה, גם אם ארוכה יותר.

 

ואולי הדבר המרתק מכול הוא מספר הקולות שמצטרפים לאיחוד הימין דווקא מתוך הרצון שהלך וגדל במערכת הזאת להכניס לכנסת את התגלית של הבחירות האלה: איתמר בן גביר. האיש שהפך מהבן הסורר של הציונות הדתית לדמות מתוקה וכלל-ישראלית, תגלית המגזר אם תרצו. קולות רבים הולכים לאיחוד הימין כדי לומר למי שרצו במערכת המשפט להרחיק אותו, שדווקא הוא מכולם דרוש בכנסת הזאת.

 

אז אולי, למרות הכול, יהיה כאן ביום שלישי הקרוב תיקון של אהבת חינם. אולי נצליח להפנים שזה לא סתם ערך מתוק לאנשים נחמדים, אלא כלי פוליטי עוצמתי במיוחד.

 

אולי יעניין אותך גם