סופרייז!

14 abu

אשר בן אבו

כולנו הופתענו לגלות שארצות הברית של אמריקה בחרה לה את דונלד טראמפ כנשיא. חלקנו שמחנו, חלקנו יותר, אבל הפתעה בהחלט הייתה. וכאן נצרכתי לדון במושג ההפתעה שהרי פטור בלא כלום אי אפשר, וכבר כמה וכמה אנשים פנו אליי ואמרו "אבו, מה לגבי הפתעה - זה טוב או רע או ניטרלי?" אז בואו ננסה להבין מה כל כך מושך אותנו בהפתעה, עד כדי כך שאנחנו מוכנים להמציא שקרים וסיפורי עלילות רק כדי להסתיר מחבר את מסיבת יום הולדתו, או לריב עם סבתא על גודל הירושה כדי לשמור בקנאות על פרסום מין הנולד טרם היוולדו.

התשובה היא שאנחנו כאנשים עובדים, או ככאלו שכותבים טורים בעלון הזה, שקועים בשגרה, ואנחנו מחפשים את הדבר שמעבר, את האירוע הזה שיזרוק אותנו אל מחוץ למעגל הקסמים, כדי לחוות התרגשות ולרגע אחד לצאת לממד אחר של זמן.

אבל אם נתבונן לרגע בדוגמאות שהבאנו לעיל, נוכל לשים לב שהשחקן העיקרי בסיפור הוא לא האדם המופתע אלא דייקא האדם המפתיע. סבתא שושנה ממש לא ביקשה מכם למרוט לה את העצבים, בטח לא בגיל 96 כשהיא גם ככה חיה כרגע על קצה הסקאלה מה שנקרא. וגם החבר האומלל שחזר מדייט לא מוצלח, ורק רוצה את השוקו שלו מול "רחוב סומסום - המיטב", ולהפתעתו מגלה שכל החברים שלו מהתיכון, מהיסודי, מגן חנה ומפעוטון "אפונה" (שנסגר מאז בגלל בעיות תברואה חמורות) מצטופפים אצלו בחדר ומקפיצים לו את הלב כשהוא מדליק את האור, בשירת "ברוך הגבר" (לחבר קוראים ברוך) - ובכן הוא לא עשה זאת מבחירה. "מי ביקש זאת מידכם רמוס חצריי?" מתאונן הנביא ישעיהו - ובצדק! מחפשים ריגושים? לכו לחדר בריחה או משהו. הנה עכשיו עולה לי רעיון לחדר בריחה חדש: "ההפתעה בבית הכלא" - עליכם להפתיע את עצמכם ולהישאר שם לנצח.

כאשר אתה מושא ההפתעה מתלווה לזה גם תחושה של נרדפות (אפילו אם לוקחים את הכדורים בזמן). הרי מה זו מסיבת הפתעה מוצלחת? אחת כזו שבה הצליחו שלושים-ארבעים חבר'ה לשקר עליך במשך שבועיים, לתכנן דברים מאחורי הגב שלך ולהיות מבסוטים עד הגג לגלות ש"נפלת בפח יא ברוך!" (זה ברוך אחר). הנה כמה שאלות נפוצות לאחר הרגע המביך של הגילוי - "ת'אמת! לא ידעת כלום, נכון?" "באמת חשבת שאמא שלך שברה על אחיך מערוך לכן רצת הביתה בטילים נכון?" - כן! כן! אדם נקלה שכמותך! זה בדיוק מה שעשיתי!

כאחד שמתעסק בהומור וגם בפיסול בעיסת נייר, אני מבין את חשיבותו של גורם ההפתעה כדי לייצר אפקט קומי. אמנם בהתעסקות שלי בתחום עיסת הנייר העניין לא משפיע בכלל, אבל לגבי העניין הקומי - אכן נדרשת הפתעה, אבל אין מה לעשות גם אני צריך להתפרנס ממשהו! חוץ מזה, שימו לב היטב - מיהו הצוחק? האדם שהחליק על הבננה בהפתעה, או האדם שמביט על האדם שהחליק על הבננה? מה בכלל מצחיק באדם שמחליק על בננה ומתי לאחרונה בכלל ראיתם מישהו שמחליק על בננה?!

אני חושב שהיחיד שמותר לו להפתיע מישהו זה האדם עצמו. יצא לכם להצליח לעשות משהו שלא חשבתם שתצליחו? גיליתם בעצמכם תכונה יפה שלא חשבתם שנכללת בעסקת החבילה שהיא אתם? הרי לכולנו יצא מדי פעם לשמוע את עצמנו אומרים "וואלה, הפתעתי את עצמי". זו הרגשה אמתית של שמחה, רגע שבו גילית בעצמך משהו שלא ידעת שקיים. וכשאתה הוא זה שמפתיע את עצמך אז יש בזה משהו פחות מבהיל. פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כי הוא עם ומתחיל ללכת.

לתגובות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם