להיות כמו אברהם ושרה Featured

7 shabat

הרב ד"ר זאב וורן גולדשטיין

כאשר אנחנו חושבים על מנהיגות, רבים מאיתנו חושבים בדרך כלל על בעלי תפקידים רשמיים, כמו בממשלה, ברבנות ובמוסדות רשמיים אחרים. אבל האמת היא שכולנו יכולים להיות מנהיגים גם אם איננו מחזיקים בעמדה רשמית. לכולנו יש הזדמנות ואחריות לעשות שינוי, כי מהי מנהיגות? מנהיגות עוסקת בהפיכת העולם באופן יזום למקום טוב יותר. מדובר בקבלת אחריות. מדובר בהשפעה על האנשים שסביבנו. הדבר קשור לפעולה ולעשיית שינוי, וכל אחד מאיתנו יכול לעשות זאת.

אנו לומדים זאת מהניגוד שבין פרשת השבוע שעבר, נח, לפרשת השבוע לך לך, כי בשתי הפרשות הללו אנו רואים שני אנשים גדולים שהלכו בדרכים שונות לחלוטין בחיים. נח ואברהם שניהם חיו בזמנים של אתגר ובלבול גדול, ושניהם היו צדיקים. נח הצליח לשמר את צדיקותו ואת צדיקותה של משפחתו, אך הוא לא השפיע על החברה סביבו. אברהם שינה את העולם.

אברהם הוא האב המייסד של העם היהודי, והוא לא עשה זאת לבד. הוא עשה זאת עם שרה יחד. הם היו שותפים מלאים בכל מה שעשו. מעניין שאנחנו לא לומדים דבר על אשתו של נח, אבל אברהם ושרה היו שותפים שווים, לפעמים אפילו שרה היא שהייתה לה הבהירות, כפי שאמר ה': "שמע בקולה" – הקשב לה, ציית לה. היא ראתה דברים שאפילו אברהם לא ראה. אבל ההבדל היה שכאשר התקרבו אברהם ושרה לחברה הסובבת אותם, הם לא קיבלו את הדברים כפי שהם. הם פנו החוצה וניסו לחולל שינוי, ועשו זאת בכוחם של החסד, טוב הלב והאהבה. הם העריכו כל אדם וראו בו צלם א-לוהים, ויצאו לחולל שינוי, הושיטו יד לאנשים שסביבם באהבה.

הרמב"ם כותב שלמעשה עשרות אלפי אנשים הלכו בעקבותיהם ושהם עוררו בהם השראה לא רק מכוח הרעיונות שלהם אלא גם דרך האהבה שהייתה בליבם. נח היה מבודד, וסיפור התיבה מסמל זאת יותר מכול. המצב הפוך עם אברהם ושרה, שאצלם היה האוהל פתוח מארבעת צדדיו, ופתיחתו מסמלת פתיחות וחסד ורצון להגיע לאנשים שסביבם.

השבת הבאה היא הזדמנות לכולנו להיות כמו אברהם ושרה. בשבת פרשת וירא תצוין ברחבי העולם השבת העולמית. זוהי שבת אחת בשנה שבה יש קריאה לכל יהודי, לא משנה הרקע שלו והקשר שלו לשבת, לצאת לחגוג ולשמור את השבת ברוח האחדות עם כל עם ישראל, בני העם היהודי בכל רחבי העולם.

אני קורא לכל אדם להצטרף כשותף אל אלפי המתנדבים ביותר ממאה מדינות ואלף וחמש מאות ערים בכל רחבי העולם שעושים כל שביכולתם כדי להגיע לקהילותיהם וליצור שינוי, לארח אירועי שבת ולהפיץ את מסר האהבה והיופי של השבת, שעולמנו זקוק לו כעת יותר מתמיד.

אני כותב אליכם מדרום אפריקה, שבה אני הרב הראשי זה כשבע עשרה שנה. בקהילה שלי ראיתי כיצד רוח האחדות והאהבה יכולה להפוך את השבת לכוח מחייב בחברה. עלינו רק לפנות זה לזה כאל אחים ואחיות ברוח אברהם ושרה.

פנו אלינו ובואו נהיה שותפים. יש מאות שותפים בכל רחבי ישראל, בצפון ובדרום, במזרח ובמערב, שעושים אירועים מרגשים. השותפים שלנו המובילים את השבת העולמית בישראל באים מכל הגוונים, אבל אנו מאוחדים בחזון אחד, החזון של הנהגת אברהם, וכולם מנהיגים. לא רק אנשים בתפקידים רשמיים. כולנו מנהיגים וכולנו יכולים לעשות את ההבדל, ואני רוצה לקרוא לכם להיות מנהיגים ולהשפיע.

הכינו משהו לקראת השבת הבאה. הזמינו את שכניכם, ארגנו משהו בשכונה שלכם לכבוד השבת הבאה. עשו קבלת שבת מאוחדת, ערכו קידוש בבניין. עשו הבדלה. ארחו סעודה שלישית. משהו. הושיטו יד, בואו נביא את רוח השבת.

אנא כתבו לי והיו שותפים שלנו: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

הכותב הוא הרב הראשי ליהודי דרום אפריקה ומייסד תנועת השבת העולמית, שתצוין זו השנה השמינית בכל רחבי העולם בשבת הבאה, שבת פרשת וירא

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם