לא חב"דניקים, כן שלוחים

6sluchim

ליאור ליפשיץ, מנכ"ל 'קרן קהילות'

השלוחים של הציונות הדתית

חבר שפגשתי לא מזמן שאל אותי אם ראיתי את התמונה של מאות השלוחים של חב"ד בניו יורק, שביקרו בציון של הרבי מלובביץ', והוסיף: "תראה איזו עשייה, הלוואי שאצלנו בציונות הדתית יהיו שלוחים כאלו, עם מסירות נפש, עם אהבה ואחווה לכל יהודי, עם חזון וחלומות גדולים לקירוב".

בשבת האחרונה, כשנערכה בנהריה שבת מנהלי הגרעינים של 'קרן קהילות', הסתכלתי על החבורה ואמרתי לעצמי שיש אצלנו מי שאינם יודעים להעריך את מה שיש לנו. 72 מנהלי גרעינים שפועלים בכל חלקי הארץ, כולם אהובים, כולם ברורים, כולם נותנים הכול למען עם ישראל וב"ה גם רואים פירות בעמלם.

כדי לעבור מעיניים של קטנות לעיניים גדולות וטובות, בדיוק כמו שלמדנו מאברהם אבינו הגדול, עברתי בין השליחים ואני מבקש לתת מקום קטן בעולם לכמה מהנקודות המאירות על המפה. בכך אוכל לבטא את הערצתי והערכתי לכל שליח, לכל גרעין שמייצג את התורה העצומה של הציונות הדתית בכל מקום ואתר, כדי שנרים את הראש ונדע שיש לנו האנשים הגדולים ביותר ושעלינו להאמין בהם ולחזקם.

מדרום תיפתח הטובה: באילת מקיים הגרעין מפגשים שבועיים עם "רבני הגנים" ששומרים את הגיל הרך מחובר לערכי התורה. במצפה רמון פועל מועדון "קן לאם" – שמטרתו עזרה לאימהות חד-הוריות וילדיהן. בירוחם - על שפת האגם פועל תיאטרון נשים מיוחד במינו המגשר על פערים וחוצה אוכלוסיות, למען חיבור ושיתוף. בדימונה יש עשרות ומאות שעות שיעורי תורה לכל הגילאים. בערד מפגישים עולים חדשים, לעתים לראשונה, עם יהדותם. בנתיבות סייע הגרעין להפוך בית ספר ממ"ד שדשדש להיות המוביל במוסדות החינוך. בשדרות הקימו מועדון חברתי מיוחד לניצולי שואה. בקריית גת - מאות משפחות חברות ב"מרכז המשפחה" שמחזק את התא המשפחתי. בקריית מלאכי הצליחו להביא את רוב החתנים והכלות מהציבור הכללי להדרכות לקראת החתונה ולאחריה לסדנאות "הורות עם מודעות".

בבית שמש הקימו מערך מתנדבים לנשים מוכות. במעלה אדומים מפגישים בין אוכלוסיות זקנות וצעירות בגני ילדים. בלוד, עורכים סעודת שבת קבועה לכ-150 נזקקים. ברמת גן ובפתח תקווה נערך פרויקט שיפוץ בתים למעוטי יכולת וליווי משפחות רווחה.

בבירת העמק עפולה הקימו משחקיית רווחה ובנצרת עילית מחזקים את האוכלוסייה היהודית בשלל דרכים והקימו פרויקט "בנים חוזרים". בצפת מפעילים מרכז קהילתי המקבץ את כלל חלקי החברה, בראש פינה מעבירים ערבי הגות ותרבות עם תושבי המושבהוהסביבה. בקריית שמונה פועל מרכז הקליטה לבני מנשה שמכשיר אותם לעבודה מקצועית בהייטק לצד לימוד בכולל באמצעות תמיכה כלכלית והכוונה באמצעות חונכות אישית.

אחרי מבט שסורק רק צימוקים מכלל העשייה אני מבין כי ה"שלוחים" שלנו מצוינים, הגרעינים שלנו נושאים פרי. כאברהם אבינו, גם הם פותחים את אוהליהם לכלל בנעימות ומתוך אהבת ישראל ואמונה. יש מקום להוקיר אותם ולהכיר להם טובה. מובן שתמיד אפשר וצריך לשפר ולתקן, אבל הבסיס הוא פריחה עצומה וחסד לשם חסד.

כל יהודי שואל את עצמו איך הוא יכול להיות אברהם אבינו. מה היה אברהם אבינו שבכל אחד מאתנו עושה לו היה מקבל היום את הציווי "לך לך". יש דרכים רבות ונתיבים רבים ללכת אל המקום שבאמת צריכים אותך, ללכת אל הארץ אשר אראך, שבה עם ישראל זקוק לך. אחרי מסע וירטואלי של 456 ק"מ לתוך עשייה קהילתית ונתינה לזולת שמשנים את פני החברה, אני מאמין שאם אברהם אבינו היה חי בקרבנו הוא היה בוחר להצטרף לאחד מן הגרעינים, לחיות חיים של שליחות, "למען שמו באהבה".


 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם