חוכמת האמונה Featured

9 sherki

 

 

הרב אורי שרקי

 

הרב קוק זצ"ל כתב שהשלבים של התקרבות הדור שהתרחק מיהדותו הם ארבעה: כבוד הדת, חיבת הדת, הכרת הדת וקיום הדת (תוספות תשובה, ח). רבים הם העוסקים היום בשלב השני, חיבת הדת. אמת היא שעולה בידם לחבב את היהדות על הציבור, כי בסופו של דבר רבים הם בכל חברה שהיא שמעוניינים להתחבר באופן מסוים למסורת אומתם, נאמר, לפולקלור הלאומי.

 

אבל היענות זו טומנת בחובה חולשה פנימית. חסר בה השלב הראשון, כבוד הדת. כוונתי היא שבסופו של דבר צרכני המסורת, ואף הדתיים מאוד שבהם ואף ספקי המסורת, אינם סבורים שיש להם מה לקדם בתחום ערכי היסוד של החברה. באופן סמוי מחלחלת ההכרה שהערכים האולטימטיביים, העומדים בראש האמנה החברתית, מצויים במקומות אחרים, כגון המכון הישראלי לדמוקרטיה, מכון ון ליר ומכון מנדל, בתקשורת ובבית המשפט העליון.

 

אם נדמה את עולם הערכים החברתי לפירמידה שבראשה השיח האינטלקטואלי, היהדות ונושאיה אינם סבורים שיש להם אמירה המתמודדת עם הליבה הרעיונית של העומדים מולה. הם מעדיפים לדבר אל הלב ולא אל הראש, הן מפני חסרון מיומנות, הן מפני חסרון ביטחון עצמי. התוצאה הפרדוקסלית היא שככל שיצליחו יותר להחזיר בתשובה, תתחזק עמדת הנגד הרואה ביהדות מוצר מיושן ובלתי רלוונטי לשיח הרציני של בני זמננו.

 

רבינו הרצי"ה קוק חינך את תלמידיו לכך שהשימוש במושג 'מחשבת ישראל' אינו ראוי משום שמשתמע ממנו שהיהדות היא סוג של פילוסופיה. לפיכך ביכר את המושג 'לימודי אמונה'. התוצאה הנגדית הייתה לפעמים שהשתרשה הדעה שלפיה המאמין אינו חושב, בניגוד להנחיית רבותינו "אם אין חכמה אין יראה, אם אין יראה אין חוכמה".

 

על נקודה זו עמד בשנת תרס"א הרב פנחס לינטופ, מי שהיה נושא ונותן עם הרב קוק בסתרי תורה, במאמר בכתב עת 'הפלס', כשקרא להקים "בית ספר עליון לחכמת אמונתנו" שישמש כתובת אוניברסלית לבירור תוכני היהדות בכל הנושאים הנוגעים להדרכת ישראל והאנושות כולה. זה השילוב הנעלה של משנתם של רבי יהודה הלוי והרמב"ם כאחת. האמונה היהודית מזמינה למחשבה ביקורתית ורחבת אופקים על ידי אידיאליסטים החפצים ליצור שינוי ניכר לטובה בעולם.

 

משום כך נפתחה תוכנית בית הספר הגבוה לחוכמת האמונה בירושלים, והוא פותח כעת את שעריו לבאי המחזור השני כדי לקדם את חזון דעת ה' בישראל ובעולם.

 

למידע: https://www.ravcherki.org/wisdom-of-faith

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם