Print this page

בעל החלומות

3peres

יהודה יפרח

בשבוע הבא, כשנעמוד ביום הכיפורים עטופים בטלית בדבקות וביראה, נקרא בקול גדול בבתי הכנסת " וַיֹּאמֶר ה' סָלַחְתִּי כִּדְבָרֶךָ" (במדבר יג, כ). הבחירה בפסוק הזה לביטוי הסליחה היא מוזרה מאוד, כי המשך הפסוקים הוא "כִּי כָל הָאֲנָשִׁים הָרֹאִים אֶת כְּבֹדִי וְאֶת אֹתֹתַי אֲשֶׁר עָשִׂיתִי בְמִצְרַיִם וּבַמִּדְבָּר וַיְנַסּוּ אֹתִי זֶה עֶשֶׂר פְּעָמִים וְלֹא שָׁמְעוּ בְּקוֹלִי. אִם יִרְאוּ אֶת הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתִּי לַאֲבֹתָם וְכָל מְנַאֲצַי לֹא יִרְאוּהָ" (שם, כב-כג) – לא בדיוק מסר של סליחה וכפרה. אלא שזוהי הגדולה של היום הקדוש, שיש בו הכוח למחוק את החובות ולדבוק בזכויות. בסוף הפיוט 'לך אלי תשוקתי' שנקרא בערב החג מתוארת עליית הנשמה אל העולם הבא כרגע של השלמה ומחילה ואהבה ללא תנאי. המוות גם הוא מעין יום כיפורים ארוך.

האחריות שלו לאסון כתובה בדם. אבל ביום פטירתו של אדם, כמו ביום הכיפורים, מותר לנו להנמיך רזולוציה, להגביה עוף ולבחון את סיפור חייו הגדול. והסיפור הזה, על כל העליות והמורדות והפוליטיקה והאמביציות, הוא לא פחות ממדהים

השנים שאחרי אוסלו באמת היו שנים מדממות איומות. אוטובוסים התפוצצו ברחובות, יהודים נורו על הכבישים והארץ ידעה דם ומוות ושכול. שמעון פרס, שנגרר אחרי עוזרו יוסי ביילין וגרר את ראש הממשלה רבין, נתפסו ובצדק כמנהיגים חסרי אחריות שהתמכרו לחלום והפקירו את המציאות. האחריות שלו לאסון כתובה בדם. אבל ביום פטירתו של אדם, כמו ביום הכיפורים, מותר לנו להנמיך רזולוציה, להגביה עוף ולבחון את סיפור חייו הגדול. והסיפור הזה, על כל העליות והמורדות והפוליטיקה והאמביציות, הוא לא פחות ממדהים.

כי בשביל לכהן כחבר כנסת במשך כמעט יובל שנים, לכהן כשר ב-12 ממשלות שונות, להתמנות לשני התפקידים הרמים ביותר במדינה – ראש ממשלה ונשיא – אדם צריך מנוע פנימי מיוחד. מנהיג כזה צריך נחישות ודבקות ואכפתיות גדולה מאוד לעם שהוא משרת.

היובל הזה היה רצוף מעשים: התרומה הניכרת ביותר של פרס היא ללא ספק דימונה. הוא היה בן 34 בסך הכול כשכיתת רגליים בפריז, טווה את הקשרים הנכונים, דחף את מי שהיה צריך לדחוף, שכנע את מי שהיה צריך לשכנע והתמודד מול התנגדויות קשות מבית ומחוץ. הוא הוביל לכך שמדינה צנע קטנטונת, מוכת עוני, מוקפת אויבים וחרדה לגורלה – קיבלה רשת ביטחון אדירה שהבטיחה את קיומה מול הקמים עליה לבלעה. "זה הפיצוי הכי גדול לקוטן הארץ", הסביר אחר כך, "זה נתן לישראל ביטחון עצמי. כולם הרגישו שהאופציה להשמיד אותנו חלפה מן העולם".

רגע דומה היה בכהונתו כראש ממשלה בשנות ה-80. לא רבים יודעים, אבל מדינת ישראל הגיעה לסף פשיטת רגל עם אינפלציה מטורפת של מאות אחוזים. כפסע היה בינה ובין קריסת מערכות רוחבית של כל שירותי הממשלה. תכנית ההבראה האמיצה שקיבל הצילה את המדינה, פשוטו כמשמעו.

בין לבין היו שם מסעות חימוש סיזיפיים שערך כדי לצייד את צה"ל בנשק מתקדם, הקמת התעשייה הצבאית והאווירית ופיתוחן, דחיפה חזקה מאחורי הקלעים לאישור מבצע אנטבה מול התנגדות חריפה בזירה הפוליטית והצבאית, מאבק מתמשך לעליית יהודי ברית המועצות וגולת הכותרת – דחיפה לאישור הממשלה לעלייה על הקרקע של 'גרעין קדום' שהקים את אלון מורה.

האהדה הבין-לאומית העצומה שזכה לה בשנותיו האחרונות באה לו בעיקר מפני שהוא לא הפסיק לחלום חלומות על עתיד טוב יותר לכולם. לצד תפקידו כנשיא מדינת ישראל היה פרס למעין מנהיג עולמי שדלתות מלכים ורוזנים פתוחות בפניו: מאובמה דרך האפיפיור ועד לדלאי למה. שומעי לקחו ראו בו את הביטוי האותנטי ביותר ל'אור לגויים': דמות שעצם המפגש אתה מעורר אותנו לגלות גרסה טובה יותר של עצמנו, דמות אופטימית שרואה בראייה מוחשית את המקום שאליו יוכל העולם להגיע אם רק יהיו די אנשי חזון נחושים שירצו לעשותו כזה. את המסרים שלו על תיקון עולם הוא תיאר כמסר וכשליחות של העם היהודי, והעולם האמין לרגע. 

אולי יעניין אותך גם