בג"ץ והחמץ Featured

 3 hametz
עולם המשפט – ריקנות ובוגדנות לטובתו של היחיד
 
בעקבות פסיקת בג"ץ שהתפרסמה השבוע, המתירה הכנסת חמץ בפסח למקומות ציבוריים ואוסרת אכיפה בעניין, אמר את הדברים שלהלן ראש ישיבת הר המור בירושלים הרב מרדכי שטרנברג שליט"א, ומצאנו לנכון לפרסמם

 

"ואעשך לגוי גדול", אמר הקב"ה לאברהם; אמר, הבטיח וקיים. אנחנו הגוי הגדול הזה. גוי גדול אינו עם של מיליונים ומיליארדים של יחידים, מספר אנשים רב, אלא מציאות כללית, הוויה ממשית של אומה בעלת נשמה, תוכן ומגמה, אידיאה שהיא תוכן חייה.

 

"מי גוי גדול אשר לו אלוקים קרובים אליו כה' אלוקינו בכל קוראינו אליו. ומי גוי גדול אשר לו חוקים ומשפטים צדיקים ככל דברי התורה הזאת" (דברים ד, ז–ח). יש אומה ישראלית, יש עם יהודי, והעם, שהוא אנחנו, יש לו מדינה שהקים בעזרת ה' במסירות נפש שאין לה שיעור, והוא מקיימה וממשיך לבנותה בלא הרף בכישרון רב, והיא הולכת ומתחזקת בעוצמה רבה, וה' הוא הנותן לנו כוח לעשות חיל.

 

מהי מטרת האומה? מהי טובת העם? מהי טובת המדינה? זה מה שחשוב באמת לכולנו ולכל יחיד ויחיד. בחיים עולות שאלות רבות נוספות: מה טוב לי כיחיד? ותמיד תמיד התשובה האמיתית על שאלות אלו תהיה על רקע טובת האומה, הכלל, החברה, שהרי לעולם טובתו של היחיד אינה טובה באמת גם ליחיד אם היא סותרת את טובת הכלל.

האם יש בינינו מי שרוצה להכניס חמץ לבית חולים בפסח כי זה טוב לו גם אם זה לא טוב לחברה, לעם, לאומה? אין אחד כזה אלא אם כן אין לו בחייו אומה או שניטשטשה נוכחותה בחייו והוא אינו שואל את עצמו מה טוב, או כתוצאה מהטשטוש הוא מרמה את עצמו או משכנע את עצמו שזה לא חשוב לאומה, אלא בגלל פלוני אלמוני או רב זה או זה הוא נאלץ לוותר על טובתו. ועולם המשפט, החי בתרבות זרה וריקנית, אין לו בעולמו לא אומה ולא עם ולא מדינה, ומתוך ריקנות בוגדנית כזו אין לו אלא טובתו של היחיד

 

 

כשאדם פונה עורף, כשהוא אינו נאמן אלא בוגד בטובת הכלל, הוא בוגד בעצמו ובעצמיותו. האם יש בינינו מי שרוצה להכניס חמץ לבית חולים בפסח כי זה טוב לו גם אם זה לא טוב לחברה, לעם, לאומה? אין אחד כזה אלא אם כן אין לו בחייו אומה או שניטשטשה נוכחותה בחייו והוא אינו שואל את עצמו מה טוב, או כתוצאה מהטשטוש הוא מרמה את עצמו או משכנע את עצמו שזה לא חשוב לאומה, אלא בגלל פלוני אלמוני או רב זה או זה הוא נאלץ לוותר על טובתו.

 

ועולם המשפט, החי בתרבות זרה וריקנית, אין לו בעולמו לא אומה ולא עם ולא מדינה, ומתוך ריקנות בוגדנית כזו אין לו אלא טובתו של היחיד.

 

והעוול הזה, השקר הזה, האי-צדק הזה, יוצר ומחזק ומשליט את הגישה הלא מוסרית של היחיד והפרט נגד החברה והמדינה, העם והאומה ובתוך המשפחה: איש נגד אשתו, אישה נגד בעלה, ילדים נגד הוריהם, ובעצם האדם נגד עצמו. זה מזעזע: מקום המשפט שם הרשע.

 

אנו מייחלים ומתפללים להשבת שופטינו ראשונה ויועצינו כבתחילה, במהרה בימינו אמן. "ואשיבה שופטייך כבראשונה... ואחרי כן ייקרא לך עיר הצדק קריה נאמנה" (ישעיהו א, כו).

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם