חוק טיפולי ההמרה Featured

 3 baruchi
 
חוק טיפולי ההמרה – מעבר לגבולות הקליניקה

ח"כ אליהו ברוכי, יהדות התורה

גם בלי התזמון המדויק בלוח השנה קשה שלא להיזכר בימים טרופים אלו חמש עשרה שנה אחורה. להיזכר בהפגנות ובמחאות של אז, בניסיונות של תושבי גוש קטיף וצפון השומרון להינצל מהגזרה שריחפה מעל בתיהם.

התוכנית לפינוי גוש קטיף הייתה חלום ארוך של הצד השמאלי במפה הפוליטית. שנים על גבי שנים התנהל ויכוח ארוך אם ההתיישבות בחבל עזה היא הצלה או אסון. "הכיבוש משחית", קרא השלט משמאל, ו"יש"ע זה כאן" ענה לו השלט מימין, שנתלה כמובן במרכז הארץ.

אבל בזמן אמת התוכנית הזאת יצאה לפועל בידי ממשלת ימין. לצד הזיכרון ליישובים הפורחים שחרבו צריך לזכור את הפרט החשוב הזה. מה קרה לו? מה קרה למי שכונה "בונה ההתיישבות", למי שהגה את הסיסמה "דין נצרים כדין תל אביב"? כיצד פנה עורף לא רק למתיישבים אלא לעברו המפואר בדיוק בתחום שביקש להחריב?

בשבוע שעבר עבר כאן בכנסת חוק שכל מי שמאמין בזכותנו כאן מכוח "ברצונו נתנה להם וברצונו נטלה מהם" מבין שהוא חלק בלתי נפרד מהסיפור. מי שמאמין בזכות קיומנו כאן מכוח ספר הספרים מבין שההשלכות של החוק הזה הן הרבה מעבר לגבולות הקליניקה. הן מגיעות עד לגבולות ארץ ישראל

 

השאלות האלו אינן רק פרי ההיסטוריה. הן רלוונטיות לכל מי שמתיימר להציג את עצמו כדואג לשלומה של ארץ ישראל.

"אָמַר רַבִּי יִצְחָק: מַה טַּעַם פָּתַח בִּבְרֵאשִׁית?" למה התורה מתחילה בסיפור הבריאה? "מִשּׁוּם 'כֹּחַ מַעֲשָׂיו הִגִּיד לְעַמּוֹ – לָתֵת לָהֶם נַחֲלַת גּוֹיִם'. שֶׁאִם יֹאמְרוּ אֻמּוֹת הָעוֹלָם לְיִשְׂרָאֵל: לִסְטִים אַתֶּם, שֶׁכְּבַשְׁתֶּם אַרְצוֹת שִׁבְעָה גוֹיִם! הֵם אוֹמְרִים לָהֶם: כָּל הָאָרֶץ שֶׁל הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא, הוּא בְּרָאָהּ וּנְתָנָהּ לַאֲשֶׁר יָשָׁר בְּעֵינָיו. בִּרְצוֹנוֹ נְתָנָהּ לָהֶם, וּבִרְצוֹנוֹ נְטָלָהּ מֵהֶם וּנְתָנָהּ לָנוּ" (רש"י הראשון על התורה).

הוויכוח על ארץ ישראל אינו ויכוח על פיסת אדמה. הוא אינו ויכוח על שטח A או על שטח C. הוא ויכוח על המילה הראשונה שנכתבה בתורה: "בראשית". מי שמאמין בקשר ההיסטורי הזה מבין את שורש הוויכוח. מי שחושב שמדובר על משהו שהתחיל ב-1967 או אולי ב-1948 עלול למצוא את עצמו פונה עורף לתומכיו ולעברו רק בגלל "דברים שרואים מכאן לא רואים משם".

לפני שבוע ימים עבר בכנסת חוק שכל מי שמאמין בזכותנו כאן מכוח "ברצונו נטלה מהם ונתנה לנו" מבין שהוא חלק בלתי נפרד מהסיפור. מי שמאמין בזכות קיומנו כאן מכוח ספר הספרים מבין שההשלכות של החוק הזה הן הרבה מעבר לגבולות הקליניקה. הן מגיעות עד לגבולות ארץ ישראל.

נכון, זה נראה שונה. זה נראה לא קשור. אבל המתיישבים שבנו יישובים פורחים, ורבים מהם עדיין תקועים במבנים ארעיים, יודעים היטב שמי שמנותקים מהעבר ומהקשר ההיסטורי לא באמת ירגישו מחויבים ליושבים "שם" כשיגלו פתאום "דברים שרואים מכאן". בעיניי ביצוע התוכנית הזאת דווקא ביוזמת מי שבפוליטיקה שיקף בדיוק את ההפך מעביר מסר לדורות.

אסיים במילותיו של דוד המלך, מילים שהפכו בימי העקירה להמנון של יושבי המקום ורלוונטיות מאוד לכולנו בתקופה הקשה הזאת: "תְּפִלָּה לְעָנִי כִי יַעֲטֹף וְלִפְנֵי ה' יִשְׁפֹּךְ שִׂיחוֹ. ה', שִׁמְעָה תְפִלָּתִי וְשַׁוְעָתִי אֵלֶיךָ תָבוֹא. אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי בְּיוֹם צַר לִי".

בשורות טובות לכולנו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם