שיודע לשאול

יע

7wees

  

שיודע לשאול
כלי פרלמנטרי שנולד במושב הנוכחי הוא "שעת שאלות", שבה משיב שר מהממשלה לשאלות חברי המליאה. ההמצאה הזאת תאפשר להעלות נושאים לסדר היום גם בלי להערים עליו הצעות חוק, וגם תאפשר לציבור להיות מעורה יותר בנעשה בבית הנבחרים שלנו
גלעד וייס

לאחרונה פורסם כי ועדת השרים לענייני חקיקה דנה מתחילת הקדנציה ב-1,500 הצעות חוק, שרובן המוחלט היו הצעות חוק פרטיות. לפני כמה שבועות נידונה תופעת היקפי החקיקה במדור הזה, כתוצר נוסף של הפרסונליזציה של המערכת הפוליטית, אך לא פחות מכך – של השיח והתרבות הפוליטית בציבור. הציבור תופס את תפקידה המרכזי של הכנסת כמחוקקת. אולם חקיקה אינה התפקיד המשמעותי ביותר שלה; יש אפילו שיטענו כי הממשלה היא זו שצריכה ליזום את החקיקה על מנת לקדם את מדיניותה, ואילו הכנסת צריכה להתמקד יותר בתפקידיה האחרים.

השיח הציבורי מתעורר כאשר ח"כ מגיש הצעת חוק בנושא כלשהו, אף שלא כל בעיה דורשת חוק לפתרונה. פעמים רבות חברי הכנסת כלל אינם ממשיכים לקדם את הצעת החוק שלהם, מכיוון שדי היה להם בהעלאת הנושא אל סדר היום באמצעות הגשת הצעת חוק.

לצד נושא החקיקה, אחד מתפקידיה החשובים והמרכזיים של הכנסת הוא פיקוח על עבודת הממשלה. לשם כך עומדים לרשות חברי הכנסת כלים פרלמנטריים שונים כגון זימון שרים לדיונים בוועדות והגשת שאילתות כתובות לשרים שעליהן הם נדרשים להשיב בכתב. לא פעם נשמעה תלונה שכלי זה אינו יעיל ושחברי הכנסת אינם זוכים למענה מספק מהשרים. אחד הכלים שנעשה בהם שימוש הוא הבעת אי אמון בממשלה. הצעת אי אמון יכולה להגיש כל סיעה, וכאשר ההצעה עולה לדיון במליאה כל סיעה מנמקת את הצעתה בעשר דקות. לאחר מכן הממשלה משיבה לדברי האופוזיציה באמצעות אחד השרים, ונערכת הצבעה. לרוב, השר שנשלח להשיב בשם הממשלה נדרש להשיב על נושאים שאינם תחת אחריות משרדו והוא אינו בקי בהם או בעל הסמכות לגביהם. הצעות אי אמון, כשמם הן, אמורות לשמש את הכנסת להכריז על אי אמון בממשלה ולהביא לנפילתה. בפועל, השימוש בכלי הזה נעשה מגוחך: בכל שבוע מוגשת הצעת אי אמון, לעתים מתוך ניסיון לתקוף באופן ילדותי את הממשלה, ולעתים כדי לאלץ אותה לשלוח לכנסת נציג שישיב על שאלות הח"כים.

הגבלה על הצעות אי אמון

מושב הקיץ הנוכחי שמסתיים בקרוב הביא אתו כלי פרלמנטרי חדש. בהסכמה בין הקואליציה והאופוזיציה סוכם כי אפשר יהיה להגיש רק עשר הצעות אי אמון בשנה, ובתמורה תקיים הכנסת בכל מושב עשרה מועדים של "שעת שאלות" לראש הממשלה ולשרים. האופוזיציה תקבע מועד ותזמן שר להשיב על שאלותיה במשך שעה. במקרה שהשר ממונה על כמה משרדים יתווספו עשר דקות לכל משרד נוסף. השרים אינם מקבלים מראש את השאלות, כך שמצד אחד יקשה עליהם להכין תשובה מתחמקת ומצד שני ייתכן שלא ידעו להשיב מיד על כל נושא שנמצא בטיפול משרדם. במקרה כזה יחויבו להשיב בתוך כמה ימים בעל פה במליאה. כמו כן סוכם ששלושה רבעים מהשואלים יהיו חברי אופוזיציה. הכלי החדש יכול לשמש את חברי הכנסת גם להעלות נושאים למודעותם של השרים הממונים על משרדי הממשלה ובכך יורידו את הצורך בהצעות חוק מיותרות, וגם יאפשרו דרישת תשובות משרים באופן יעיל יותר מהגשת שאילתות או מהבעות אי אמון בממשלה.

ראוי כי ציבור בחברה דמוקרטית יהיה מעורה בשיח הפוליטי. לא ברכילויות, בסיסמאות וקלישאות, אלא בשיח האמתי שמתנהל בין נציגי הציבור הרחב לנציגי הממשלה


אולם לא פחות מכך, הכלי החדש הוא הזדמנות גם עבור הציבור. נושא השאילתות, הבעות אי אמון או דיוני ועדות פחות נגישים למי שאינו מצוי בשיח הפרלמנטרי. הפלטפורמה החדשה של שעת שאלות היא הזדמנות עבור הציבור הרחב להכיר את מערכת היחסים בין הכנסת והממשלה, בין הקואליציה והאופוזיציה, בין כלל נבחרי הציבור המייצגים קבוצות מגוונות בציבור הישראלי לבין השרים הממונים על ביצוע המדיניות. מעניין לראות חברי כנסת שואלים את השרים בעניינים הנוגעים ללבם ובנושאים שמטרידים את הציבור ששלח אותם לכנסת, כאשר זהו ציבור שונה מזה שאנו משתייכים אליו. זוהי הזדמנות להכיר צרכים ובעיות שלא ידענו על קיומם, וגם לשמוע תשובות על שאלות בנושאים שמעסיקים אותנו.

עד כה זומנו לשעת שאלות שר החינוך נפתלי בנט, שרת המשפטים איילת שקד, שר האוצר משה כחלון, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן, והדיונים זמינים לצפייה באינטרנט. ראוי כי ציבור בחברה דמוקרטית יהיה מעורה בשיח הפוליטי. לא ברכילויות, בסיסמאות וקלישאות, אלא בשיח האמתי שמתנהל בין נציגי הציבור הרחב לנציגי הממשלה. חשוב להכיר את הנושאים השונים המטרידים את אזרחי המדינה, ולשמוע את שרי הממשלה נותנים דין וחשבון על עשייתם לפני נציגינו בכנסת.

 

צילום: יח"צ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כי יש א‑לוהים שופטים בארץ

  מאמר מאת הרב חגי...

נורה אדומה

  ד"ר מיכאל אבולעפיה מגיב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם