הספרדיות האותנטית והציונות

4amsalem
 
 הרב חיים אמסלם

 זה קרה שש שנים מאוחר מדי.

באותה תקופה, כשידידי אורי אורבך ז"ל פנה אליי יחד עם אנשים טובים נוספים מהבית היהודי וביקש שאצטרף לשורות המפלגה, חשתי שהשטח עוד לא מוכן לכך. אמנםהחיבור היה שם בעבר, אך המפלגה, שהייתה אולי סגורה מעט לאנשים כמוני, קצת סקטוריאלית, התחילה לעבור דרך חדשה של התקרבות לציבורים חדשים ורחבים. כניסתו של השר בנט, ובעת האחרונה עם הקמת ועדת ביטון, יישום המלצותיהוהמאבק חסר הפשרות שלו נגד אפליית הבנות הספרדיות בסמינריםהחרדיים, כל אלה סימנו את השינוי שהתחיל לעבור גם הציבור הדתי-לאומי. הבית היהודי היא כבר לא המפד"ל, ולכן הגעתי.

היום, שש שנים אחרי, ולאחר מחשבה והתבוננות עמוקה במציאות בשטח, הגעתי למסקנה שהמקום הכי מתאים לי, לדעותיי ולאידיאולוגיה שאני הולך על פיה זה שנים, היא מפלגת הציונות הדתית - הבית היהודי.

כל אותם דברים שאני מאמין בהם ושנאבקתי עליהם לאורך השנים: יהדות מתונה ומקרבת, שילוב אמתי בין תורה ועבודה, שירות בצה"ל, לימוד תורה בלבד רק לראויים לכך, מאבק בהתבוללות באמצעות גיור "זרע ישראל" בדרך מקלה, מאבק בגזענות במוסדות החרדיים כלפי הבנות הספרדיות, כאשר אהבת ארץ ישראל וחיבתה הן מאבני יסוד קיומנו.

אם נאמר זאת בקיצור - החזרת עטרה ליושנה, אבלבאמת. כנגד העיוות שבהפיכת הציבור הספרדי לאנטי ציוני ואנטי יצרני, הפיכתם לעניים תלותיים ובורים וקיצוניים המשתדלים להדמות לליטאים בכל מאודם, ועל ידי כך, לצערי, משכיחים את מסורת אבותיהם.

אלו יהיו הדגלים שאניףלאורך ההתפקדות, ובבוא מועדגם בפריימריז.

צריך להזכיר שוב ושוב שמאז ומעולם רובם של הרבנים הספרדים בגולה ובארץ היו ציונים גדולים שדגלו בהקמת המדינהותמכו בפעולות הציוניות שנקטו המנהיגים הציונים, עוד קודם הקמת המדינה.

ידועה משנתו הסדורה של הרב כלפון הכהן מג'רבה ודבריו של הרב יוסף משאש ממרוקו, וגם של מרן הרב עוזיאל שהיה מראשי 'המזרחי', ששלחו נציגות לקונגרס הציוני בבאזל. כך, בעקבותיהם, כל הרבנים הספרדים אחרי קום המדינה חשבו וחינכו. חשוב מאוד לזכור זאת. הם תמכו בדרך של תורה ועבודה, בשליחת בניהם לישיבות ציוניות, ולאחר מכן גם לשירות בצה"ל. כל הצגה אחרת של הדברים, על ידי הבלטת רבנים בודדים שהושפעו מתעמולה שקרית של קנאים אנטי-ציונים היא תעמולה שקרית ועיוות המציאות וההיסטוריה. לא פחות.

ודאי שנעשו טעויות בקשר לציבור היקר הזה, שרצה לשלב בין הדברים. הציבור הזה מצא את עצמו נדחק החוצה על ידי אליטות שלא ידעו להכיל אותו, וכך קמו מפלגות כמו תמ"י ויורשתה ש"ס.

באותן שניםשימשתי רב מושב שרשרת של הפועל המזרחי. אנשי המושב היו דוגמה נפלאה לשילוב של תורה ועבודה. כשקמה ש"ס, התגייסנו כולנו למען החזרת עטרה ליושנה, כלומר הרמת קרן הציבור הספרדי ומורשתו.

שנים לאחר מכן, ולאור בקשתו של הרב עובדיה יוסף, זו הייתה הסיבה שגם הביאה אותי להימנות על חברי הכנסת של תנועה זו.

צריך להודות על האמת, שום עטרה ספרדית לא הוחזרה ליושנה. להפך, הומצאה עטרה "חדשה" שהמציאה את הליטאיות-הספרדית, שכמעט דבר אין לה עם הספרדיות האותנטית - לא בלבוש, לא בסגנון, לא בהשקפת העולם, לא בדרך לימוד התורה, לא בדרך פסיקה, לא במבטא, לא במנהג, לא בשירה, לא בלימודים כלליים. כל כולה מוצר חדש.

הציבור הספרדי, במקום להתקדם - נסוגאחורה. כך נמנע ממנו הסיכוי להצליח בהעמדת תלמידי חכמים שיחד עם תורתם ויראתם, יהיו בעלי מקצועות חופשיים מכובדים ומכבדים בבחינת "ישראל אשר בך אתפאר" כפי שהיו אבותיהם בעבר, ובמקום כל זאת אומצו נורמות חדישותלא לנו.

כשהייתי שם, נאבקתי בכל כוחי על דעותיי וניסיתי לשנות. אמנם אפשר לומר שאת המודעות לעניינים רבים, כמו גם לעניין עיוות הזהות, הצלחתי להעלות, אך לשנות מבפנים אי אפשר היה כלל וכלל.

בפועל, הדמיון בין הספרדיות האמתית לציונות הדתית גדול מאוד, והוא הרבה יותר גדול מהדמיון לחרדיות הליטאית.

אין אני מנסה להסיר את הלגיטימיות למי שכבר נמצא שם וחפץ להמשיך בדרכו, אבל לבוא בשם "החזרת עטרה ליושנה" ולמשוך עשרות אלפים לשם, ובפועל להפכם לנזקקים ותלותיים, ברור שאין לך דבר רחוק יותר מהמקור.

הציבור הספרדי התחיל זה מכבר להתעורר. אני מקווה שמכאן ואילך התנועה הזו תתגבר ביתר שאת ויתר עוז.

הרב חיים אמסלם, לשעבר חבר כנסת וראש תנועת 'עם שלם', מתפקד לבית היהודי

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כי יש א‑לוהים שופטים בארץ

  מאמר מאת הרב חגי...

נורה אדומה

  ד"ר מיכאל אבולעפיה מגיב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם