חוש האכילה ותיאבון Featured

 4 shvat
חודש שבט – עם חוש האכילה ותיאבון

שרה אברמוביץ

אחד הנושאים הכי חמים בחיים שלנו ובעולם כולו הוא תעשיית המזון. בתוך כל התעשייה הענפה הזאת מסתתר ערך חשוב: הדאגה לבריאות גופנו וחיינו.

מה נאכל כדי שנאריך ימים? נוכל למצוא הרבה שיטות שונות. מה לאכול? למה בורא עולם לא הנחה אותנו אם התפוז בריא לנו או לא?

מעבר למה שאסור באכילה בתורה, על רוב המאכלים נשאר לנו לברר בעצמנו, כל אחד עם הבירור שלו, כי מתברר שלכל אחד מאיתנו יש גוף ונשמה מיוחדים במינם.

אז איך נדע מה לאכול? לדוגמה, הפומלה מרירה בפה. האם זה אומר שהיא מרה גם בגוף? לחלופין, התמר ממש מתוק. האם הוא טוב לכולנו?

אני רוצה להציע כמה כיווני מבט חדשים לנושא האכילה, וכמה מילות קסם מהמקורות שלנו יכולות לעזור לנו:

עונג – באנו לעולם כדי להתענג. פסגת העונג, כפי שכתוב במסילת ישרים, היא להתענג על ה'.
ולאנשים פשוטים כמונו: ניתן תשומת לב למה שאנחנו אוכלים, נאכל רק את מה שבאמת מענג אותנו ונקשיב כדי שנדע לעצור בזמן. עצירה בזמן היא הנקודה שממנה והלאה עונג נהפך לנגע.

מכובדות – או מה שנקרא בחז"ל דרך ארץ. איך אנחנו מכבדים את האכילה שלנו? האם אנחנו אוכלים או כל הזמן רק טועמים? האם אנחנו אוכלים על הדרך? האם אנחנו אוכלים כי "חבל"? האם אנחנו מפנים זמן לעצמנו כדי לאכול במכובדות או אוכלים תוך כדי או בין לבין? האם אנחנו אוכלים בישיבה בנחת או עומדים או רצים? והיכן הנייד נמצא בזמן הארוחה?

קשב – קשב הוא הדרך לקשר אלינו. האם שמתי לב אם מה שאכלתי טוב לי באמת? איך השפיע עליי האוכל? האם האכילה נתנה לי כוח או גרמה לי עייפות? איך האוכל מורגש בפנים? הגוף שלנו מדבר אלינו, לפעמים בלחש ולפעמים בכאב חזק בבטן.

עין טובה – גם אם אכלתי הפעם יותר מדי וגם אם כואבת לי הבטן עכשיו, זה רק שיעור. זה זמן להקשיב וללמוד וחלילה לא לכעוס על עצמי. הרגשתי לא טוב אחרי הארוחה? זה הזמן להקשיב לעצמי וללמוד את השיעור לפעם הבאה באהבה.

פה טוב – רוצה קשר טוב עם עצמך? אם כן, יש להסיר כל מילה רעה, את כל ייסורי המצפון שקופצים לביקור. דיבור טוב כנגד פרעה, שהוא פה רע. דיבור טוב הוא כמו אבקת קסם,
יש לנו יכולת לברוא דברים, לתקן ולשנות בדיבור טוב. בורא עולם אמר בסוף כל יום בבריאה "כי טוב". כן, גם בימים שיש אי-אלו תקלות מחשבה טובה ודיבור טוב הם כלים חשובים מאוד להתקדמות.

בלי להתנגד – להתנגד פירושו לומר "לא". קודם כול נאמר "כן, למה לא?" ואחר כך נוכל לפתוח את האפשרות שהגיעה אלינו, לברר לחשוב ולהחליט אם טוב ומתאים לנו.

קצב – בעשרה מאמרות נברא העולם. בורא עולם היה יכול לברוא את העולם בדיבור אחד, ולמה בחר אחרת? המספר עשר מאפיין הרבה דברים שבונים מהלך שלם: העולם נברא בעשרה מאמרות,
כדי לצאת ממצרים היו עשר מכות, קיבלנו את עשרת הדיברות. המספר עשר בא גם ללמד אותנו
שכדאי לאמץ את השיטה של צעדים קטנים.

ועוד נקודה אחת חשובה ומתוקה לסיום: כל מה שנעשה הכול טוב, כי אנחנו 10!

שרה אברמוביץ

מאמנת נשים

לקשר אוהב עם עצמך, עם האוכל ועם מה שמעבר

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
יש ה' אפילו במקום הזה

  הטור של סיון רהב...

וְאֶת עֵשָׂו

  סיפור שירה דרייפוס

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם