מחקר אקדמי בעידן קווירי Featured

 7 kenes bi

הסיפור המוזר על מחקר אקדמי בעידן קווירי
לא סתם אנחנו מדווחים על הכנס המוזר שנערך השבוע בבר-אילן לאחר קיומו * לפני הכנס לא רצינו להיות חלק ממכונת יחסי הציבור הפרובוקטיבית של המארגנים שמנסים לקדם את האירוע, אבל אנחנו גם לא יכולים להתעלם מאירוע שללא ספק מסמן מגמה שיהיה פספוס אסטרטגי להתעלם ממנה * על כנס אקדמי מטורלל במיוחד באוניברסיטה שבעבר זוהתה כדתית, מיקרוקוסמוס לכמה וכמה הפתעות קוויריות שעוד נכונו לנו, שנמצאות לגמרי על השולחן הציבורי

יוסף רוסו

כשחבר הראה לי בזעזוע לפני כחודש את המודעה על הכנס "אוטופיות קוויריות בישראל" הייתי מוכן להתערב איתו שמדובר בהטרלה. כותרות ההרצאות כמו "הביקור של קוקסינל בתל אביב" או, שימו לב לכותרת הזאת, "דילמות של פלסטינים להט"בים תחת דיכוי כפול", או "הזמן-מרחב של מסיבות קווירחנה" נראו יותר כמו פרודיה אמיצה במיוחד של איזה ארגון שמרני שמנסה להגחיך עמדות ליברליות.

הציור שהוצמד למודעה, של חצי גבר חצי אישה, רק חיזק אותי שמישהו כאן הצליח להתריע באופן משעשע מפני המקומות המוזרים שאליהם עוד עלולה להגיע האקדמיה הציונית-דתית אם לא תתעשת. "ועוד בבר-אילן?" צחקתי בפניו על התמימות שלו, על שהוא קונה את הבדיחה הזו. לאט לאט הפנים שלי הרצינו כשקלטתי שמי שיצא כאן תמים ומנותק זה לא החבר שלי.

התאוריה הקווירית יוצאת חזיתית נגד כל הגדרה מהותנית. לפי התאוריה הזו, כל הפרדה בין זכר לנקבה נובעת מהסללות חברתיות עמוקות ולא ממציאות אובייקטיבית. בהשלכות הקיצוניות של התאוריות האלה אין כל משמעות להבדלים פיזיולוגיים ובטח לא פסיכולוגיים מלבד ההגדרה העצמית העכשווית של האדם את עצמו. אתם יכולים להבין מאין נובעות הקריאות לשלב נשים בכל מסלולי הלחימה או השירותים הא-מגדריים

 

הנה אנחנו שבוע אחרי הכנס, ואפשר לספר באופן רשמי שאכן, כנס להט"בי מהסוג הקיצוני ביותר שאפשר לדמיין נערך בבר-אילן.

תאוריות קוויריות, לכל מי שאינו מנוי על כתבי עת של החוג למגדר, הן תאוריות שהלכו עם הפוסט-מודרניות למקומות הקיצוניים ביותר.

התאוריה הקווירית יוצאת חזיתית נגד כל הגדרה מהותנית. לפי התאוריה הזו, כל הפרדה בין זכר לנקבה נובעת מהסללות חברתיות עמוקות ולא ממציאות אובייקטיבית. בהשלכות הקיצוניות של התאוריות האלה אין כל משמעות להבדלים פיזיולוגיים ובטח לא פסיכולוגיים מלבד ההגדרה העצמית העכשווית של האדם את עצמו. לפי התאוריה הזאת אתם יכולים להבין מאין נובעות הקריאות לשלב נשים בכל מסלולי הלחימה.

למעשה, התאוריה הזו הרחיקה לכת כל כך שמחקה את התאוריות שקדמו לה, אפילו הפמיניסטיות ביותר. האדרת נשים, או אפילו שנאת גברים של פמיניזם קיצוני, הופכת מיותרת אם אין גברים ונשים כי הכול הבניה חברתית. תאי השירותים הא-מגדריים ששומעים עליהם מדי פעם ולאחרונה אף רואים אותם בחלק מהמרחב הציבורי הם תוצר ישיר של התאוריות האלה. לפי התאוריה הזאת, אני אפילו לא צריך לעשות ניתוח לשינוי המין כדי להיכנס לתא שירותים נשי; מספיק שאני מרגיש אישה. אל תתפלאו אם מישהי תעתור לבג"ץ על שישיבה מסרבת לקבל אותה אף שהיא גבר הכלוא בגוף אישה. לפני שאתם מעקמים את האף תהיו מוכנים להצעות החוק שכבר מוכנות על שולחן הכנסת בנושא הזה.

אחת מהן נדחתה לפני כשנה. מדובר בהצעת החוק של ח"כ מרב מיכאלי להגדיר כל פעילות הפרדה בין נשים לגברים כלא חוקית, כולל איסור להציב שלטים המורים על אזור מוגדר לגברים ולנשים. הכוונה היא בהחלט גם לשירותים נפרדים. החוק בשלב הזה מציע להחריג ממנו בתי כנסת ובתי ספר. באמת תודה גדולה.

אבל המשמעות המדהימה של חוק כזה, אם יתקבל בפעמים הבאות שהוא עתיד לעלות על שולחן הכנסת, היא הפיכה של כל הציבור האורתודוקסי לעבריין. למעשה השיח הפוליטי-דתי שנעשה סביב הפרדות אירועים כבר מזמן אינו שואב את כוחו מפמיניזם, כפי שאנחנו נוטים לחשוב, שכן אף אחד לא אוסר על הנשים להגיע להופעה, אלא שני המינים יושבים באופן שווה בהפרדה. הבעיה של המוחים נגד ההופעות המופרדות נובעת היישר מהשיח הקווירי שמושרש באקדמיה עמוק יותר ממה שאנחנו מדמיינים.

"אין כאן עניין של בעד ונגד"

עדיין בשלב התמימות, עוד לפני הכנס, התקשרנו לדוברת של בר-אילן. ראשית, לתמיהתנו כיצד אוניברסיטה דתית כביכול יכולה לקדם אג'נדה רחוקה כל כך מיהדות ומסורת, היא תיקנה אותנו פעמיים: "בר-אילן איננה אוניברסיטה דתית", דייקה, "היא מושתת על עקרונות הציונות הדתית". ואיך זה קשור לעקרונות הציונות הדתית? שאלנו. פשוט מאוד: "מדובר בכנס מחקרי אקדמי שמעלה את הנושאים לדיון".

לאחר הכנס שאלנו את הדוברת של בר-אילן איך ייתכן שבכנס שאמור על פי הודעתם להיות מקום שבו "מפגשים ודיונים עם חוקרים אחרים הם כלי עבודה לקידום המחקר בתחומי הדעת השונים", לא ניתן כל מקום לחוקרים המבקרים את התאוריה הקווירית. מדוע לא ניתן פתחון פה לשיטות החלופיות והמסורתיות לא כחלק מהכנס וגם לא בתוכנית הלימודים בחוג למגדר?

על כך ענתה לנו הדוברת: "הכנס שיזמה חוקרת שלנו לא עסק בשאלת הלגיטימיות של קוויריות ולהט"ביות, ולכן אין כאן עניין של בעד ונגד. מדובר בכנס מחקרי שבחר לחקור תופעה חברתית ומציג היבטים שונים שלה המבוססים על מחקרים אקדמיים. אם חוקר שלנו יבחר לעשות כנס המציג ביקורת אקדמית מחקרית על להט"ב קוויר, הוא יוכל לעשות זאת".

ככה זה בכל הנוגע לענייני מגדר; כללי המחקר שונים והפוכים מכל מה שהמדע הצהיר על עצמו לאורך כל השנים. ביקורתיות והעלאת תאוריות סותרות? תחפשו בתחומים אחרים.

הנטייה נזילה

אבל אחד הדברים המשמעותיים ביותר שהתאוריה הקווירית שומטת הוא המנטרה שהתנועה הלהט"בית מוכרת השכם והערב בתקשורת על שנטייה מינית איננה נזילה ואיננה בת שינוי. שאלנו את מארגני הכנס כיצד התמודדו שם עם העובדה שהתאוריה הקווירית למעשה עומדת בסתירה פנימית למסר שמשננים בתקשורת שנטייה מינית היא דבר מולד לחלוטין, ובעצם מאשרת את הנזילות של הנטייה המינית ואת היכולת לעצב אותה.

"מעבר לעובדה שהטענה שהוצגה לא מדויקת בלשון המעטה", כתבו לנו מהדוברות, "מדובר בכנס אקדמי ולא בכנס של ארגון להט"בי, לכן לא עסקו בו בהשלכות החברתיות של עצם קיום הדיון".

התנועה הלהט"בית מוכרת השכם והערב בתקשורת את המנטרה לפיה נטייה מינית איננה נזילה ואיננה בת שינוי – בעוד שהתיאוריה הקווירית מסבירה שהיא בהחלט נזילה ובת שינוי. שאלנו את מארגני הכנס כיצד התמודדו שם עם העובדה הזו. "מדובר בכנס אקדמי ולא בכנס של ארגון להט"בי", ענו. "לכן לא עסקו בו בהשלכות החברתיות של עצם קיום הדיון"

המשכנו להקשות: האם לפחות מישהו טרח בכנס להעלות את העובדה שהרפואה המגדרית שמתפתחת היום הולכת ומפריכה מכול וכול את התאוריה הקווירית? למעשה, הרפואה המגדרית עובדת היום בדיוק הפוך: היא עומדת באופן ספציפי יותר ויותר על חשיבות ההכרה בהבדלים הפסיכולוגיים והביולוגיים הדרמטיים בין גבר לאישה. אפילו במבנה המוח. על פי הרפואה המגדרית, התעלמות מההבדלים האלה עלולה לפגוע במטופל באופן ישיר.

את תגובת בר-אילן אתם יכולים לנחש: "הכנס לא עסק ברפואה מגדרית", אמרו ולא יספו שם אנשי המחקר האקדמי.

ניסינו עוד שאלה, הפעם מתוך ההשלכות המוסריות שיש לתאוריה זו כלפי נשים. ברחבי העולם כבר הכשירה התאוריה הקווירית את הקרקע לפתיחת שוק של תעשיית ילדים על ידי פונדקאות. בינתיים זה נשאר רק באקדמיה, וחוק הפונדקאות נבלם. שאלנו את בר-אילן אם הם ערים להשלכה המוסרית הזו של התאוריה הקווירית. הם ענו: "אין שום יכולת של תאוריה קווירית להתקדם לחקיקה בכנסת. פונדקאות לא הייתה נושא שעסקו בו בכנס".

 

"שופר להשקפה פוליטית אחת בלבד"

כדי לנסות לבחון את רמת הדיון האקדמי בתחום לימודי המגדר שוחחנו עם גורם אקדמי בכיר ללימודי מגדר בארץ שעבר כמה תחנות בניסיונות לעורר דיון אמיתי במחלקות ללימודי מגדר. באופן לא מפתיע הוא הסכים לשוחח בעילום שם בלבד מחשש שדברים שיאמר בנושא יבלמו את המשך התפתחותו בעולם האקדמיה. "תוכנית הכנס הזאת משקפת במובהק את המצב העגום במחקר האקדמי בארץ ובעולם: שופר להשקפה פוליטית אחת בלבד. אני שואל את עצמי מהי אקדמיה של מדעי הרוח היום ורואה מכל כיוון רק אנשים שלא פותחים את הפה כי הם פוחדים לפגוע בקידום שלהם.

"העובדה שאף אחד כבר לא מתקומם מפרסומות כמו זו של חברת החשמל, שבה מופיעים שני גברים עם תינוק, היא רק הודות לעבודה העקבית של האקדמיה בנושא. הכנסים האלה נראים אזוטריים ונישתיים, אבל יש להם השפעה מוחשית על מה שמתרחש בשיח הציבורי והפוליטי".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם