מחשבים ערכים מחדש Featured

 390 8 avinoam
רוצים להיות מאושרים? חשבו את הערכים שלכם מחדש

אבינועם הרש

הכול התחיל כשהייתי תלמיד בכיתה י"א ובוקר אחד חשבתי לעצמי: בשביל מה אני בכלל מגיע לבית הספר?

זאת אומרת, ההורים שלי שולחים אותי כדי שאקבל חינוך טוב וערכים, והכי חשוב כמובן להוציא תעודת בגרות טובה. אני צריך להוציא תעודת בגרות טובה כדי שאצליח להתקבל למקצוע טוב באוניברסיטה ואמצא תפקיד מכניס. כדאי שאמצא תפקיד מכניס כדי שאוכל להתפרנס בכבוד ולהרוויח כמה שיותר כסף. כסף אמור לקיים אותי וגם להפוך אותי למאושר הודות ליכולתי לקנות כל מה שבא לי, בדיוק כמו השכן שלנו שהחליף את המכונית שלו לג'יפ עצבני, טס חמש פעמים בחודש לחו"ל ובכלל נראה ממש אבל ממש מאושר, אם נתעלם כמובן מהקצב שבו הוא מכלה חפיסת סיגריות ומהתכיפות שבה הוא צורח בערך על כל דבר שזז.

*

ואז חשבתי לעצמי: מהו בעצם אושר אם לא הגשמת המטרות והיעדים שלי שבנויים על הערכים שאני מאמין בהם? ובמקרה שלנו: אם אוכל לקנות כל דבר שבא לי, כנראה אהיה מאושר. וכדי שזה יקרה אני חייב להרוויח מספיק. וכדי שזה יקרה אני צריך עבודה מכניסה שהיא תוצר של התואר שאצליח להוציא בהתאם לטיב האוניברסיטה שתקבל אותי על סמך הציונים שלי שייקבעו לפי איכות הישיבה התיכונית שלי. ולכן אני אמור לקום בבוקר. הבנתם אותי?

*

מסופר על גיטריסט אחד שהודח מהלהקה שלו באופן מחפיר: כמה ימים לפני שחתמה הלהקה על האלבום הראשון שלה בא אליו האמרגן בעקבות לחץ של שאר חברי הלהקה והראה לו את הדרך החוצה. מאחר שהערכים של אותו גיטריסט שעל פיהם נבנתה תפיסת האושר שלו היו פרסום ותהילה, הוא החליט שהוא הולך להתנקם בחברי הלהקה ולהפוך לזמר מפורסם. הוא ימלא אצטדיונים, וחברי הלהקה ייתקלו בפנים המוכרות שלו בכל מקום.

שמו של הגיטריסט היה דייב מאסטיין, ובתוך כמה שנים חתמה הלהקה החדשה שלו על אלבום משלה. שנה לאחר מכן הפך אלבומה לאלבום זהב. שם הלהקה הוא מגאדת', היא נחשבת לאחת הלהקות המפורסמות בעולם ומכרה עד כה יותר מ-25 מיליון אלבומים. העניין הוא שהלהקה שהודח ממנה מאסטיין הייתה מטאליקה, והיא מכרה יותר מ-180 מיליון אלבומים.

מאסטיין לא הפסיק כל חייו להשוות את הישגיו להישגים של חברי להקתו לשעבר, ואף שנעשה מיליונר והיו לו מאות אלפי מעריצים הרגיש כל חייו כישלון. ככה זה כשהאושר שלך תלוי באחרים.

*

לא רבים יודעים, אבל לפני רינגו סטאר האגדי היה ללהקת הביטלס מתופף מוכשר ביותר ששמו פיט בסט. הוא נחשב לנאה שבחברי הלהקה. כמה ימים לפני גילוי הביטלס מצא את עצמו בסט מועף מהלהקה מאחר שלא הסתדר עם שאר חבריה. במקום לבכות את תהילת העולם שחמקה מבין אצבעותיו החליט בסט לחשב מסלול מחדש ולהחליף את הערכים שלו: במקום פרסום, תהילה וחיי הוללות הוא בחר בבניית בית, מציאת אישה ושקט נפשי.

כשראיינו אותו לימים אמר שלא רק שהוא לא מצטער על שום דבר אלא אפילו שמח ומאושר שהוא לא חבר בלהקה: בזכות ההעפה יש לו משפחה אוהבת, וזה מה שחשוב.

*

בפעם הבאה שאתם קמים בבוקר תשאלו את עצמכם כמה אתם מאושרים באמת ואם החיים שלכם דבש. אם תגלו שלא, חשבו על הערכים שאתם בונים עליהם את האושר שלכם. ייתכן שחישוב מסלול מחדש ובעיקר החלפת ערכים חיצוניים שאינם תלויים בכם, כמו פרסום ותהילה, בערכים שתלויים בכם, כמו סיפוק ומשמעות, יובילו אתכם כל הדרך לאושר המיוחל.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם