קחו אחריות Featured

 15 sivan

סיון רהב מאיר

1.

האם יש לנו אומץ לשחות נגד הזרם, וגם נגד זרם הלייקים? להיות במיעוט? פרשת השבוע, פרשת "לך לך", מציגה לפנינו את אבי האומה, אברהם אבינו, שמתחיל לסלול דרך חדשה ומלמד אותנו לא להתרגש מכך שאנחנו לא מאמצים את כל התרבות הסובבת.

כך מסביר הרב שמשון רפאל הירש את ה-DNA היהודי שאברהם הוריש לנו לדורות: "הבדידות שהוטלה על אברהם העמידה אותו בניגוד גמור לתקופתו. הערכים שלו סתרו את הערכים המקובלים. אין איש רשאי לומר: 'אני צדיק וישר, בהתאם לאופנה'. כל אדם אחראי על עצמו כלפי ה'. בזמננו אומרים: 'יהדות על פי רוח הזמן'. המחאה החריפה ביותר כלפי כך היא המצווה הראשונה שנאמרה לאברהם: 'לך לך'. האם הופעתו הראשונה של אברהם בהיסטוריה התאימה ל'רוח הדור' בתוך בבל, אשור, צידון, מצרים? מאברהם, ומאיתנו כיום, נדרשים אומץ לב ואמונה שלמה באמת הפנימית. איך יכולנו להתקיים, ואיך נוכל להתקיים, אלמלא ירשנו מאברהם אבינו את אומץ הלב להיות במיעוט?"

2.

קחו אחריות. נדמה שזה אחד המסרים העיקריים שהאדמו"ר מפיאסצנה ביקש להעביר לנו. השבוע לפני 76 שנים הוא נרצח בשואה. עד לרגע האחרון בחייו המשיך ללמד ולהנהיג ולחזק. הנה שתי טעימות מדבריו:

• מי המחנך הכי חשוב שלנו? ההורים, המורים, החברים? ובכן, אנחנו. וכך הוא מסביר: "לא די ללמד את הנער רק שחובה עליו לשמוע לקול המחנך. העיקר הוא להכניס בליבו דעה זו, שידע שהוא, הנער בעצמו, הוא עיקר המחנך. עליו הטיל ה' חוב זה לגדל ולחנך את עצמו לעץ גדול, עץ החיים".

• ואיך מחנכים את עצמנו? האם מספיק לרצות זאת? ממש לא, זה לא רצון אמיתי אם אנחנו לא עושים משהו בנידון: "רק הרצון שהאדם רוצה ועובד ביגיעה לבוא לאיזה דבר – רצון נקרא. ואם אינו עובד בו, אף אם רוצה הוא – אין זה רצון, רק מין ברכת הלב שמברך ומאחל לעצמו. לכן הרצון הבלתי-אמיתי תמיד יכול להיות גדול הרבה מאוד. לא כן הוא הרצון האמיתי, הרצון אשר עם עבודה".

ילדיו נרצחו בשואה. הוא לא הותיר אחריו צאצאים, אבל השאיר מורשת חינוכית מפוארת, לדורות.

לזכרו.

3.

"שלום, כאן ניר אביעד מרמת השרון. שמחה רובינשטיין הוא הסבא של אשתי תמר. בשבת האחרונה הוא חגג יום הולדת 90, ולרגל האירוע חוגג בר מצווה. כששמחה היה בן 13 הוא היה בעיצומו של מסע בריחה מטורף מציפורני הצורר הנאצי, ולא זכה לעלות לתורה. למעשה השבוע, לקראת בר המצווה, הייתה הפעם הראשונה שבה הניח תפילין בחייו (מצורפת תמונה). בשבת בבוקר בבית הכנסת 'פקר' ברמת השרון, אפשר היה לראות נער בר מצווה בן 90.

"סבא שמחה עלה לתורה בפרשת נח, והרי הוא עצמו נמלט מן המבול, ברח מתוך גטו ורשה הבוער. בפרשת נח מופיעה לראשונה בתורה המילה משפחה. אחרי שהאנושות נמחקה, כתוב פתאום: 'לְמִשְׁפְּחֹותֵיהֶם יָצְאוּ מִן הַתֵּיבָה'. לפני המבול הייתה מציאות של אלימות, בוגדנות, חוסר נאמנות, גזלנות. מציאות של חוסר גבולות. ואז אנחנו מקבלים את התרופה, את הדרך לשרוד ולבנות חברה: להקים משפחות. לצמוח דווקא מתוך הגבולות והמחויבות. אלפי שנים אחרי המבול, בפרשת נח, שמחה סגר מעגל במסגרת המשפחתית שלנו, מתחבר לדורות הקודמים במשפחתו, ומזכיר לנו מה חשוב בחיים".

4.

בהתחלה התורה מתארת את הגרסה האוניברסלית, בלי עמים ומדינות, אבל זה לא מצליח. השיר "אימג'ן" של ג'ון לנון כאילו מלווה את הפסוקים שמתארים את גן עדן, את קין והבל, את תיבת נח, את מגדל בבל, אך האנושות בגרסה הגלובלית הזו נכשלת. זה לא עובד, מהחטא הראשון בגן עדן דרך הרצח הראשון בין האחים ועד לחברה האלימה והמושחתת שנח חי בה. גם הניסיון להקים את מגדל בבל, שראשו מגיע השמיימה – קורס. מה הפתרון? למה העולם כולו לא יכול פשוט לחיות ביחד? למה זה מסובך כל כך?

הפתרון הוא אברהם. מתוך הריסות מגדל בבל יוצא אברהם אל ארץ ישראל, למשימת חייו, שהיא עדיין משימת חיינו. פתאום צומחות בעולם לאומיות, זהות ומורשת. פתאום יש עם ויש מקום, יש שפה ויש ארץ, יש תורה ויש אומה. זוהי הדרך הארוכה לתיקון. רק כך, מתוך עם ישראל, אברהם אמור להביא לבסוף ברכה לעולם כולו. שבת שלום.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם