פמיניזם רדיקלי דתי כתיקון? Featured

 6 kolech
פמיניזם רדיקלי דתי כתיקון עולם?
בתגובה לחוברת שפרסמה ארגון 'קולך', נשות תנועת 'שוברות שוויון' מבקשות לשים את האצבע על המאפיינים הרדיקליים שעולים מהחוברת, שבגללם יש לעשות אבחנה חדה בין קידום מבורך של נשיות ובין תפיסת העולם הקיצונית המבקשת להפריד בין נשים לגברים

עדי בן ישי, תנועת הנשים 'שוברות שוויון'

בשבת חול המועד סוכות צורפה לעיתון 'מקור ראשון' חוברת מטעם ארגון 'קולך', שהוכתרה בשם "פמיניזם דתי כתיקון עולם". נשות 'קולך' פורשות בקובץ את תפיסת עולמן, אשר לטענתן שואבת אמנם השראה מן הפמיניזם הכללי, אך נשענת על ערכים של תורה ואמונה. לדבריהן, הפמיניזם הדתי שהן מקדמות - כולו לשם שמיים, מבקש את עבודת ה' ואת האדרת התורה.

על אף הסגנון המעודן, אפשר לזהות בחוברת את שורשי התפיסה של ארגון 'קולך'. אפילו בחוברת זו, על ניסוחיה הפתלתלים והעמומים, אפשר להבחין כי הפמיניזם הדתי – לפחות זה שבו אוחז הארגון – הוא פמיניזם רדיקלי דתי.

לפני שנדגים זאת, נזכיר בקצרה את עיקריו של הפמיניזם הרדיקלי. לעומת הגל הראשון של הפמיניזם, אשר ביקש שוויון הזדמנויות וזכויות משפטיות לנשים, מטרה שעליה כמעט אין חולק בעולם המערבי זה עשורים רבים, הפמיניזם הרדיקלי לא מסתפק בשוויון מסוג זה. לפי הזרם הרדיקלי, שהתגבש במחצית השנייה של המאה העשרים, אי-השוויון טבוע עמוק בחברה, ולא ייפתר באמצעות שינויים חוקיים. אי-השוויון מקורו בסדר פטריארכלי שבו גברים מדכאים נשים. "האישי הוא פוליטי", גורסת המימרה הידועה המזוהה עם הזרם הזה. כלומר, הדיכוי נוכח גם ביחסים הבין-אישיים והאינטימיים ביותר של איש ואישה פרטיים, בנישואין ובמשפחה. גברים מדכאים נשים בתחום הפרטי בדיוק באותו אופן שבו הם עושים זאת במרחב הציבורי. ההוגות המרכזיות של הזרם הרדיקלי רואות באינטימיות שבין איש לאישה ביטוי נוסף לדיכוי, ודוחות כמעט לחלוטין את האפשרות של יחסים רצוניים כאלה. הפמיניסטיות הרדיקליות סבורות כי גברים אינם בעלי ברית אלא חלק מהבעיה, וכי שום שינוי לא יצמח מתוך הסדר הפטריארכלי הקיים. "כלי האדון לעולם לא יפרקו את בית האדון", קובעת מימרה ידועה נוספת של הזרם הזה.

רעיונות אלה, אשר רואים את היחסים בין המינים כמאבק, כמערכת של כוח ודיכוי, עומדים בבסיס תפיסת העולם של 'קולך'. נדגים זאת מתוך החוברת המדוברת.

בפרק "צניעות והדרת נשים" טוען הארגון: "חשוב להבין כי מגמה זו (שיח הצניעות) אינה מחזקת את חיינו הדתיים אלא נועדה לשמר סדר חברתי קיים ולחזק את השליטה הגברית במרחב הציבורי". בפרק "מיניות וגוף" מסביר 'קולך' כי נשים דתיות נשלטו בעבר, עד לבוא הפמיניזם הדתי, "על ידי השיח הגברי המכסה ודוחק אותן פנימה". ביחס לגוף ולמיניות מואשם העולם הדתי בדיכוי המיניות הנשית: "עד לא מזמן... על פי רוב, המפגש (עם מדריכת הכלות לפני הנישואין) התמקד בהלכות הסובבות את יחסי האישות, אשר במרכזם נמצאת מיניותו של הגבר ולא הייתה כמעט התייחסות לצרכיה הגופניים ולרצונותיה המיניים של נשים". את המפגש המקודש בין איש לאשה לאחר נישואיהם, רואות נשות 'קולך' כ"איבוד האוטונומיה" של האישה על גופה, לא פחות.

הדוגמאות רבות והיריעה קצרה, אך די במובאות אלה כדי לזהות את שורשי התפיסה של 'קולך'. זהו אינו ארגון "פמיניסטי-דתי" סתם; זהו ארגון פמיניסטי-רדיקלי-דתי. ההבדל, ועימו עוצמת הסתירה המובנית, משמעותיים.

על רקע זה, לא קשה להבין מדוע רוב רובו של הציבור הדתי – נשים וגברים – לא מזדהה עם הארגון ועם דומיו; מדוע גם היום, אחרי שני עשורים של פעילות מאומצת, 'קולך' לא פרץ מעבר לגרעיניו המוכרים ולא קנה לו שביתה בליבן של נשות ישראל. הרי הגברים שעליהם מדברות נשות 'קולך', המדכאים את הנשים, העסוקים בסיפוק צורכיהם או אדישים, במקרה הטוב, לטובת נשותיהם ובנותיהם – הם האבות היקרים שלנו, בעלינו האהובים, בנינו ואחינו. אנו מביטות סביבנו ולא מזהות את הדיכוי שעליו מדבר הארגון (מיותר לציין שמקרי אלימות בשוליים אינם מעידים על הכלל, והם מוקעים בידי גברים ונשים גם יחד).

יחד עם הכתמת הגברים הפרטיים בחיינו, 'קולך' עושה עוול גם לגדולי ישראל ולדרך התורה וההלכה כולה.

כמובן, שלילת הפמיניזם הרדיקלי אינה שקולה לשלילת קידומן והתפתחותן של נשים, בין היתר בלימוד תורה. רחוק מכך. יש בינינו תלמידות חכמים, שחשקה נפשן בתורה ואשר מבקשות להרחיב את דרכי עבודת ה' שלהן. אשריהן ואשרינו על שזכינו בהן. אותן נשים מעוררות השראה לעולם יפסעו יד ביד עם ההלכה, ומטרתן היא עבודת ה' לשמה.

זו, כאמור, אינה התפיסה של 'קולך'. ראוי לשים לב למשנה הרעיונית שהארגון מתאמץ להסתיר, כאשר הוא מגיש את רעיונות הפמיניזם הרדיקלי בצלופן צבעוני של "עבודת ה'", "האדרת התורה" ו"תיקון עולם".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם