עכשיו הבחירות מתחילות Featured

 15 sivan

סיון רהב מאיר

1.

הבחירות מאחורינו. הנה תזכורת חשובה שכתב אבי רט: "יש הרבה דרכים לתאר יחסים בין יהודי ליהודי אחר. בפרשה שקראנו בשבת האחרונה, כי תצא, התורה משתמשת פעם אחר פעם בשתי מילות מפתח: 'אָחִיךָ' ו'רֵעֶךָ'. התורה כאילו מתעקשת על המילים האלה. פעם אחר פעם, בנושאים שונים, בהלכות שונות, הוא תמיד נשאר אחיך: לֹא תִרְאֶה אֶת שׁוֹר אָחִיךָ... הָשֵׁב תְּשִׁיבֵם לְאָחִיךָ... לֹא תַעֲשֹׁק שָׂכִיר עָנִי וְאֶבְיוֹן מֵאַחֶיךָ... ואם זה לא אחיך, אז רֵעֶךָ: כִּי תָבֹא בְּכֶרֶם רֵעֶךָ... וְחֶרְמֵשׁ לֹא תָנִיף עַל קָמַת רֵעֶךָ. זו לא סתם בחירת מילים, זו אמירה חברתית:האיש הזה מולך שמחפש את מה שאיבד, האיש שזקוק לנדבה, האיש שאתה מעסיק – הוא לא סתם אדם. אתה אולי לא מכיר אותו, לא יודע איך קוראים לו ואולי מעולם לא נפגשתם, אתם לא מאותה עדה או מפלגה, אבל יש ביניכם אחווה, ברית, קשר עמוק. לא משנה מה צועקים הקמפיינים. התורה מזכירה לנו סוד קיומי שמגדיר את כולנו:אחים ורעים".

2. האם מישהו צילם הבוקר בהתרגשות את הילדים ושלח אותם לבית הספר עם שיר בלב? סביר להניח שלא. זוכרים את היום הראשון ללימודים? רק לפני רגע הכול היה מרגש, חגיגי, מצולם. אבל מה קורה כשריח הספרים החדשים עובר? האם הילדים נכנסו הבוקר לכיתה באווירה חד-פעמית? ומה קורה אצלנו, אחרי כמה שנים בעבודה, או בזוגיות, או בבית שבו גרים?

"היום הזה ה' אלוקיך מצווך לעשות את החוקים האלה", נכתב בפרשת "כי תבוא". למה נכתב "היום הזה"? הרי התורה ניתנה לפני אלפי שנים בהר סיני. חז"ל מסבירים את הפסוק הזה בקביעה משמעותית מאוד: "בכל יום יהיו בעיניך חדשים, כאילו בו ביום נצטווית עליהם". כלומר, התורה לא ניתנה פעם, היא ניתנת תמיד מחדש, גם ביום הזה. פרשנינו מסבירים שזה אחד האתגרים הגדולים בחיים. להרגיש כל יום שוב למרגלות הר סיני, עם כל ההתרגשות. להצליח תמיד לחוש בנקודת התחלה, כאילו יוצאים עכשיו לדרך. להתרגש ב-19 בספטמבר כמו ב-1 בספטמבר. לזכות שבכל יום יהיו הדברים בעינינו כחדשים.

אחד הטקסטים הישראליים המפורסמים שעוסק בשאלה הזו הוא השיר "תפילה" של לאה גולדברג. שמעתי אותו מצוטט עשרות פעמים, לדעתי, ויש סכנה שגם הוא עצמו – שקורא לחידוש – יהפוך לשגרה. וכך מתפללת גולדברג: "לַמְּדֵנִי אֱ-לֹהַי בָּרֵך וְהִתְפַּלֵּל / עַל סוֹד עָלֶה קָמֵל, עַל נֹגַהּ פְּרִי בָּשֵׁל / עַל הַחֵרוּת הַזֹּאת: לִרְאוֹת, לָחוּשׁ, לִנְשֹׁם / לָדַעַת, לְיַחֵל, לְהִכָּשֵׁל / לַמֵּד אֶת שִׂפְתוֹתַי בְּרָכָה וְשִׁיר הַלֵּל / בְּהִתְחַדֵּשׁ זְמַנְּךָ עִם בֹּקֶר וְעִם לֵיל / לְבַל יִהְיֶה יוֹמִי הַיּוֹם כִּתְמוֹל שִׁלְשׁוֹם / לְבַל יִהְיֶה עָלַי יוֹמִי הֶרְגֵּל".

הבוקר קפצתי בית אחד למעלה ביצירה הזו של גולדברג, וגיליתי בית מקסים והרבה פחות מוכר, שגם הוא קורא לנו להעריך כל יום מחדש: "וְהִנֵּה אַתָּה בָּא בַּיָּמִים, זָקַנְתָּ וְשַׂבְתָּ / וְיָמֶיךָ סְפוּרִים וְיָקָר מִנְיָנָם שִׁבְעָתַיִם / וַתֵּדַע: כָּל יוֹם אַחֲרוֹן תַּחַת הַשֶּׁמֶשׁ / וַתֵּדַע: חָדָשׁ כָּל יוֹם תַּחַת הַשֶּׁמֶשׁ".

3. אנחנו עושים הרבה דברים בחיים, אבל איך אנחנו עושים אותם? איפה אנחנו משקיעים ביצירתיות ואיפה אנחנו מזלזלים? פרשת השבוע מתארת את מעמד הבאת הביכורים. אדם יוצא לשדה, רואה על העץ תאנה ראשונה, מסמן אותה בהתרגשות, ובהמשך הוא עולה איתה ועם כל הפירות הראשונים לירושלים, בתהלוכה מקושטת של שירה וריקודים. לאדם הזה יש בוודאי עוד תחומים בחייו, אבל כולם, גם בני המשפחה שבאים איתו וגם מי שרואה אותו בדרך, מבינים עד כמה העניין הזה יקר וחשוב בעיניו. האסתטיקה, החוויה, הרגש – הכול מעיד כי זהו העיקר בעבורו. רבי משה חיים לוצאטו, הרמח"ל, כותב בספרו "מסילת ישרים" שכל התיאור הצבעוני הזה בא ללמד אותנו משהו: "אין די בעשות המצווה לבד, אלא צריך לכבדה ולהדרה. וסדר העלאת הביכורים יהיה לנו לעיניים, לראות מהו הידורן של מצוות, וכמה ראוי לנו להוסיף על גופה של מצווה כדי להדרה, ומכאן נלמד לכל שאר המצוות שבתורה, לדעת להתבונן דבר מתוך דבר, לחדש המצאות לעשות נחת רוח ליוצרו".
אם משהו חשוב לנו, עלינו להשקיע בו ביצירתיות ואפילו "לחדש המצאות", כלשון הרמח"ל.

4.

המילים האלה נכתבות באולפן, אחרי שעות של שידור חי על הבחירות. הבחירות האמיתיות לא מסתיימות היום. שמענו את המילה בחירה ואת השורש בח"ר אינספור פעמים בחודשים האחרונים – רק סביב פעולה אחת ופתק אחד בקלפי. אבל הרי אנחנו בוחרים בכל רגע בחיינו, בחירות חשובות לא פחות. לצד כל הפרשנויות והראיונות והמלל של הימים האלה – הנה קטע עתיק, נפלא ואקטואלי מתמיד על הבחירה התמידית שלנו. וכך כתב הרמב"ם: "רְשׁוּת כָּל אָדָם נְתוּנָה לוֹ: אִם רָצָה לְהַטּוֹת עַצְמוֹ לְדֶרֶךְ טוֹבָה וְלִהְיוֹת צַדִּיק, הָרְשׁוּת בְּיָדוֹ; וְאִם רָצָה לְהַטּוֹת עַצְמוֹ לְדֶרֶךְ רָעָה וְלִהְיוֹת רָשָׁע, הָרְשׁוּת בְּיָדוֹ. וְאֵין לוֹ מִי שֶׁיִּכְפֵּהוּ וְלֹא גוֹזֵר עָלָיו, וְלֹא מִי שֶׁמּוֹשְׁכוֹ לְאֶחָד מִשְּׁנֵי הַדְּרָכִים, אֶלָּא הוּא מֵעַצְמוֹ וּמִדַּעְתּוֹ נוֹטֶה לְאֵיזֶה דֶּרֶךְ שֶׁיִּרְצֶה. וְעִיקָר זֶה עִיקָר גָּדוֹל הוּא, וְהוּא עַמּוּד הַתּוֹרָה וְהַמִּצְוָה... נֵדַע בְּלֹא סָפֵק, שֶׁמַּעֲשֵׂה הָאָדָם בְּיַד הָאָדָם". ואולי במובן מסוים, חודש אלול השנה – חודש התיקון והתשובה – מתחיל עכשיו, בי"ח באלול. עונת הבחירות נפתחה. 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם