מאות אלוני מורה Featured

 4 elon moreh
לרגל חגיגות 40 השנה לעליית אלון מורה לקרקע בני קצובר חוזר אל התחושות ואל המאורעות ההיסטוריים שהובילו למפעל גאולת יהודה ושומרון

בני קצובר, אלון מורה

אלון מורה הוא לא רק מקום, הוא גם סיפור מופלא.

קשה לקבוע מהי נקודת ההתחלה. מלחמת ששת הימים? קריאתו של הרצי"ה קוק "היכן חברון שלנו? היכן שכם שלנו?" או דווקא ההצלחה בהקמת קריית ארבע שהבליטה את ה'אין' בשומרון? ואולי מה שדחף יותר מכול היה דווקא תחושת החֶרפה שחשנו ב-1973, עוד לפני מלחמת יום הכיפורים. איך ייתכן שכבר חלפו שש שנים מ-1967, והשומרון עדיין ללא יישוב יהודי אחד?

שאלנו את עצמנו: האם אומות העולם מבינות מכך שזו לא ארצו של העם היהודי? שאם לא כן, מדוע אינו מתיישב בה? והמשכנו לשאול: מה המסר החינוכי לילדינו? לכל צעירי ישראל? שוב אותה תשובה.

תחושת החרפה גברה עד שבחורף 1973, כמה חודשים לפני המלחמה, החלטנו, אני וחברי הרב מנחם פליקס, לעזוב הכול ולקבל עלינו משימה לאומית: השומרון. הקמנו גרעין להתיישבות, ובהמשך נתנו לו את השם אלון מורה, והתחלנו בגיוס תמיכה של אישי ציבור (גאולה כהן, זבולון המר, אריאל שרון ועוד).

לאחר מלחמת יום הכיפורים מסרה ישראל גם למצרים וגם לסורים שטחים סמליים בסיני ובגולן. חששנו לגורל השומרון והחלטנו לשנות כיוון: במקום לבקש אישור ולהמתין לו, לעלות לקרקע ללא אישור ממשלתי.

שלושה שרים תמכו בהתיישבות בשומרון: משה דיין, שמעון פרס וגד יעקובי. האחרים התנגדו. משמיים כיוונו את העניינים, ובאותו שבוע שהתחלנו את המערכה התמנה לשר הביטחון התומך שלנו שמעון פרס.

היריעה קצרה מלספר את הסיפור המופלא וכיצד כל הסובבים אותנו (כמעט) התנגדו לרעיון העלייה על הקרקע ללא אישור. כך ניסינו שמונה פעמים! בניסיון השני, בתחנת הרכבת בסבסטיה, הצטרפו מנחם בגין ואיתו 25 ח"כים מהימין. לימים יגיד בגין בישיבת קבינט: "כשתגיע שעתי לעמוד לפני בית דין של מעלה וישאלוני מהו המעשה הטוב שעשית שבגללו אתה ראוי להיכנס לגן עדן אשיב: אלון מורה".

אבל לא רק בגין: עוד שמונה ח"כים ממפלגת העבודה הכריזו על תמיכתם בנו. הצטרפו למאבק גם מאיר הר ציון, נעמי שמר והרב שלמה קרליבך, וכידוע, תנועה שלמה קמה סביב המאבק, גוש אמונים, והיא כללה מאות אלפי אוהדים, אלפי פעילים ו-12 גרעיני התיישבות נוספים ליו"ש.

הפרק הזה הסתיים כאשר התעייף רבין והטיל דווקא על שמעון פרס למצוא פשרה. בחנוכה תשל"ו הוקמה אלון מורה 1 במחנה קדום, כיום קדומים.

ואולם לא ויתרנו על הרעיון המקורי, הקמת אלון מורה בסמוך לשכם, וכאשר עלה בגין לשלטון במאי 1977 חידשנו את מאמצינו, אך בגין לא אישר. ושוב ניסיונות התיישבות, ובפעם השלישית נתן לנו בגין משבצת קרקע חדשה ליד איתמר של היום, ואלון מורה 2 נרשמה על המפות ביוני 1979. בתוך עשרה ימים הוגשה עתירה לבג"ץ, והיא הביאה לאחר כשנה את המעבר להר כביר, ואלון מורה 3 נרשמה במפות!

המאזן לכל המערכה הזו מופלא. הרצי"ה אמר לנו שוב ושוב: "אתם תראו, הכול יפרח בארץ ישראל". בתחילת המערכה של אלון מורה היו כ-1,000 יהודים ביהודה, וכיום יש כמעט חצי מיליון ביו"ש. מארבעה יישובים אז יש היום כ-250 יישובים ומאחזים.

משמיים מיקמו את אלון מורה בהר כביר. הדבר הביא לפריחה של כל אזור שכם, כולל איתמר, הר ברכה ויצהר. נבנתה קהילה נפלאה ששום רוח רעה וטרור רצחני לא שברו את רוחה. וכאמור, עברנו לפרק הבא מכוח חלוצי המחנה, פורצי הדרך לשומרון. אנחנו ממשיכים להוביל ולפרוץ דרך: פנינו אל יישוב מסיבי באלון מורה, אל חזרה ליישובים העקורים, תחילה לחומש ולשאנור, אל חזרה לקבר יוסף ואל יצירת מצב חדש של ריבונות ישראל על כל שטחי שומרון ויהודה.

אנחנו עוד לא יכולים לשבת על זרי הדפנה. המשמעות האסטרטגית, הרוחנית והלאומית של התפתחות וגדילה של היישוב אלון מורה בקרב שאר יישובי גב ההר והשומרון חשובה לאין ערוך וחיונית למדינת ישראל בשל המקום הפיזי שבו אנו שוכנים. האידאולוגיה נמשכת, העיקר עוד לפנינו. רק נוסף לה ממד של איכות חיים.

רוח גדולה של גאולה מנשבת, והכול מתחיל לפרוח: ישיבות גבוהות, גרעינים תורניים, מדרשות לבנות, מכינות קדם-צבאיות, תקשורת, תיאטרון, קולנוע, מוזיקה, מה לא? וזוהי רק ההתחלה. הכול נמשך מאותה רוח גדולה.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם