מה שקורה ברואנדה Featured

 5 roandah
כשרצתה מדינת ישראל לפני כשנתיים להעביר לרואנדה את המסתננים החל פסטיבל גינויים, עצומות והפגנות נגד המדינה ש"מבצעת פשע נגד האנושות" ו"שולחת אותם אל מותם" * הלחץ מאירופה וכנראה גם מישראל הוביל לגניזת התוכנית הישראלית * השבוע נחשף כי אירופה, בניסיון מפוכח לעצור את מבול המסתננים ליבשת, מגבשת גם היא הסכם העברה – אתם יכולים לנחש לבד לאן

דורון אברהמי, פעילי עמותת 'עוטף תחנה מרכזית'

בזו אחר זו ננעצות סיכות בבלון השקרים של תעשיית ההסתננות לישראל. ארגונים רבי כוח ועתירי השפעה שפועלים כביכול למען זכויות אדם מובילים קמפיינים מתוקשרים היטב ומגישים לבג"ץ עתירות רעשניות, אך קמפיינים אלה אינם עומדים במבחן הזמן. היום כבר קל להבין שזכויות אדם, איך לומר, הן לא בדיוק מה שמעניין את אותם ארגונים.

יותר מ-116,000 זרים בלתי חוקיים שוהים כיום בישראל על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה. הנתון הזה אינו כולל שב"חים מיהודה ושומרון ולא ילדי זרים שנולדו בישראל, שאת מספרם רשות ההגירה נמנעת מלפרסם, ככל הנראה בשל קצב הילודה הגבוה מאוד; הוא נוגע לשלוש קבוצות בלבד: עובדים זרים לא חוקיים, תיירים שפגה אשרתם ומסתננים.

לפי הגדרת רשות ההגירה, הגדרה שאימצו גם שופטי בג"ץ, מסתננים הם זרים אשר חדרו למדינה שלא כחוק ולא עברו דרך מעבר גבול מוסדר כגון נתב"ג. רוב המסתננים באו מאריתריאה ומסודן וחדרו לישראל דרך סיני. בשנת 2006 החלה מגמה גוברת של הסתננות, ובתחילת 2013 הגיע מספר המסתננים השוהים בישראל לשיא של יותר מ-64,000.

למרות הפרעות של ארגוני שמאל במימון אירופי ושל ביהמ"ש העליון נבלמה ההסתננות מסיני (על הכניסה מנתב"ג נדבר בהזדמנות אחרת), וכמחצית מהמסתננים עזבו. מספר המסתננים כיום עומד על כ-33,000, ואינו כולל ילדים, שמספרם גדל בכל יום. כ-50% מהמסתננים מרוכזים בשלוש שכונות מצוקה בדרום תל אביב: נווה שאנן, שכונת התקווה ושכונת שפירא. השאר מפוזרים בשכונות מוחלשות בפתח תקווה, בני ברק, נתניה, אילת, אשדוד, ירושלים, באר שבע, ערד וערים אחרות.

במהלך השנים נקטו הכנסת והממשלה צעדים מספר לבלימת זרם ההסתננות ולהרחקת המסתננים ששוהים בישראל. גדר נבנתה לאורך הגבול עם מצרים, ונפתחו מתקן המשמורת סהרונים ומתקן השהייה חולות. כמו כן נחקק חוק הפיקדון שיזם יונתן יעקובוביץ' מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית: החוק מחייב את המסתנן ואת מעסיקו להפריש לפיקדון שיעור מסוים מהשכר החודשי, והמסתנן יקבל את הפיקדון בעלייתו למטוס. מטרת החוק היא לתמרץ מסתננים לעזוב את ישראל.

היות שהממשלה התחייבה – בהחלטה שנויה במחלוקת – שלא תחזיר מסתננים לאריתריאה ולסודן, והיות שבג"ץ אסר על המדינה להרחיק מסתננים בכפייה למדינה שאינה מסכימה לכך, רשות ההגירה מעניקה 3,500 דולר וכרטיס טיסה למסתננים שעוזבים את ישראל מרצונם. רבים מהם בוחרים לשוב לאריתריאה ולסודן או להגר למדינה אפריקאית שמסכימה לקבל אותם; בדרך כלל אלו רואנדה ואוגנדה.

האם נראה עכשיו את ארגוני השמאל יוצאים נגד הספונסרית הגדולה שלהם, אירופה, ומשווים אותה לגרמניה הנאצית כפי שעשו לישראל? האם הח"כים של מרצ, מוסי רז ומיכל רוזין, יודו בפומבי שהוליכו שולל רבים בציבור הישראלי? האם השמאל בישראל יכה על חטא היות שגרם לרבבות צעירים מאריתריאה ומסודן להמשיך לשטוף כלים במסעדות בשדרות רוטשילד במקום לאפשר להם פריחה ושגשוג כלכלי ברואנדה?

 

סיפורי שואה

בנובמבר 2017 הגיעה ישראל להסכם שבמסגרתו תשלם לרואנדה ולאוגנדה 5,000 דולר בעבור כל מסתנן שיורחק לשטחן. ארגוני שמאל במימון אירופי הפועלים בישראל עתרו לבג"ץ נגד תוכנית זו, אך ביהמ"ש התיר להרחיק מסתננים למדינה שלישית המסכימה לכך, ובדצמבר 2017 התיר אף לעשות זאת בכפייה. את ביצוע התוכנית קבעה הממשלה לתחילת אפריל 2018.

מחול השדים החל. בקמפיין שלא נראה כדוגמתו ציווחו ארגוני השמאל שישראל שולחת "פליטים" אל מותם. הרשתות החברתיות הוצפו בסיפורים על קרונות בקר ומחנות השמדה. כמה טייסים הודיעו כי יסרבו להטיס מסתננים לרואנדה. אנשים שלשמם הקידומת פרופסור ומי שהכתירו עצמם לאנשי רוח פרסמו עצומות בעיתונים. תושבי רמת אביב והקיבוצים הבטיחו להסתיר "פליטים" בביתם, חלקם אף השוו את עצמם בענווה אופיינית לחסידי אומות העולם שהחביאו את אנה פרנק.

התקשורת הפרטית והממסדית, כולל גלי צה"ל ותאגיד השידור הציבורי, ראיינה ללא הרף אנשי שמאל שטענו שישראל מבצעת פשע נגד האנושות. אלפי קיבוצניקים הוסעו באוטובוסים מאורגנים להפגין עם מסתננים בדרום תל אביב ובכיכר רבין. הפגנות אורגנו גם מול שגרירות רואנדה. הקרן לישראל חדשה הציעה פרס כספי למי שיגרום לביטול ההסכם. חברי הכנסת מוסי רז ומיכל רוזין הגדילו לעשות וטסו לרואנדה ולאוגנדה במימון גרמני כדי להביא משם סיפורי זוועה. אבל אף אחד מהם לא הצליח לשכנע את הממשלה ואפילו לא את שופטי בג"ץ שברואנדה ובאוגנדה צפויה למסתננים סכנת חיים, בטח לא שואה.

בחול המועד פסח תשע"ח, 2 באפריל 2018, הכריז ראש הממשלה נתניהו כי ההסכם עם רואנדה קרס, לדבריו בשל לחץ אירופי כבד על ממשלת רואנדה. ראש הממשלה הבטיח כי תוקם ועדת חקירה לבדיקת מעורבותה של הקרן לישראל חדשה בביטול ההסכם, אך ועדה כזו לא הוקמה מעולם.

בזמן מחאת השמאל, טרם בוטל ההסכם, שיגר ארגון 'עד כאן' שליח לרואנדה ולאוגנדה. השליח ראיין אריתריאים שישבו בבתי קפה וסיפרו כמה טוב להם במדינות אלו. הראיונות צולמו במצלמה נסתרת ושודרו בערוץ 20.

לאחר קריסת ההסכם פרסמו עמותת 'עוטף תחנה מרכזית' ומובילת המאבק שפי פז בפייסבוק ובטוויטר כמה התבטאויות רשמיות של האו"ם ושל סוכנויות תקשורת שלפיהן רואנדה ואוגנדה הן מדינות בטוחות ואף מצטיינות בקליטת פליטים, המספקות למהגרים מגוון אפשרויות להשכלה ולתעסוקה, כולל משרות בהיי-טק. כל העדויות האלה לא זכו לתגובת ארגוני השמאל שסיפרו בזמנו סיפורי שואה.

ההסכם המתבשל

השבוע חשף יונתן יעקובוביץ' כי האיחוד האירופי מקדם הסכם לקליטת מהגרים עם רואנדה. היא ולא אחרת. כן, כן, מה ששמעתם. כמיליון מהגרים מכל רחבי אפריקה מרוכזים בלוב, ובכל שנה עשרות אלפים מהם חוצים את הים התיכון צפונה ומסתננים לאירופה. התופעה מהווה מטרד למדינות אירופה שנאלצות לקלוט אותם, וזו הסיבה שהאיחוד האירופי שואף להעביר למדינה שלישית את המהגרים שממתינים בלוב.

מתברר שקמפיין ההשוואה לשואה שהובילו ארגוני שמאל במימון האיחוד האירופי לא היה קמפיין הומניטרי כפי שהציגו הארגונים ההם אלא מהלך מכוער, רצוף שקרים וביזוי שואה, שמטרתו הייתה להוריד את ישראל מהמגרש כדי שלא תתחרה באיחוד האירופי על יכולת הקליטה של רואנדה. לא זכויות אדם עמדו לנגד עיניהם של צווחני "שולחים אותם אל מותם" אלא אינטרסים אירופיים שמתחרים באינטרסים של ישראל.

כפי שסיכם יעקובוביץ', "אותם ארגונים שמקבלים תקציבי עתק מהאיחוד פעלו דה פקטו כסוכנים זרים לכל דבר. האיחוד היה צר עין בהישג יוצא הדופן של ישראל שהצליחה להגיע להסכם ייחודי שכזה, ומתוך רצון לנצל אפיק זה בעצמו – פעל לפרק את ההסכם. סימן לכך נתן ראש הממשלה נתניהו כאשר אמר במפורש שהאיחוד האירופי פגע בהסכם".

האם נראה עכשיו את ארגוני השמאל יוצאים נגד הספונסרית הגדולה שלהם, אירופה, ומשווים אותה לגרמניה הנאצית כפי שעשו לישראל? האם הח"כים של מרצ, מוסי רז ומיכל רוזין, יודו בפומבי שהוליכו שולל רבים בציבור הישראלי? האם השמאל בישראל יכה על חטא היות שגרם לרבבות צעירים מאריתריאה ומסודן להמשיך לשטוף כלים במסעדות בשדרות רוטשילד במקום לאפשר להם פריחה ושגשוג כלכלי ברואנדה?

ושאלה חשובה בהרבה: לא פעם ראש הממשלה נתניהו מתהדר בהפיכת מדינת ישראל למעצמה בינלאומית המדורגת במקום השמיני בעולם בעוצמתה. האם יעז ראש המעצמה הזו לדרוש הסברים מהאיחוד האירופי?

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם