בג"ץ מנסה לחנך אותנו Featured

 3 berale
בג"ץ – הקולוניאליסט שמנסה לחנך אותנו
במקום לחנך זה את זה כדאי קודם להקשיב. האבסורד שבו החברה המערבית מנסה לכפות את ערכיה לא יעבוד לאורך זמן * וגם קצת עובדות על קווי המהדרין של ירושלים ועל סמטת ה'הדרה' בשכונת גאולה

ברלה קרומבי

לפני יותר מעשור למשך כשנה התגוררתי בשכונה החרדית רמות ד' בירושלים. בכל בוקר הייתי מחכה לאוטובוס כדי לנסוע לעבודה במרכז העיר. בשעות העומס יכולתי לבחור בין הקווים שייקחו אותי למחוז חפצי. בדרך כלל העדפתי לעלות על קו 36 המהדרין. לרוב הנוסעים באוטובוס הצפוף היה נעים יותר להידחס כל מגדר לעצמו. כגבר נשוי הרגשתי נוח יותר לעמוד צפוף מוקף בגברים ולא להיצמד לנשים זרות בתנאי עמידה באוטובוס, כשכולנו נצמדים אלו לאלו.

בעבור הנשים הייתה ההצלה גדולה אף יותר. לא פעם סיפרו נשים עד כמה לא נעים להן כשקווי מהדרין מאחרים והן נאלצות לעלות על אוטובוס צפוף כשגברים נצמדים אליהן מכל עבר, מבלי משים כמובן, פשוט כי כך היא דרכה של נסיעה באוטובוס מקומי.

בכל אותו זמן היו קווים נוספים למי שחפץ לנסוע באוטובוס רגיל, אבל כוח השוק הוכיח שהציבור החרדי, נשים וגברים כאחד, מעדיפים את קווי המהדרין. ואולם אז בא בית המשפט ובצו דרקוני ביטל את קווי המהדרין. בשם הדאגה כביכול לזכויות הנשים אסר בית המשפט הפרדה מגדרית בקווי האוטובוס ורמס דווקא את רצונן של הנוסעות. לפעמים כשגבר חסר רגישות היה בוחר ללכת להתיישב בחלק הנפרד לנשים הן היו קמות וזזות, מרגישות לא בנוח שגבר זר יושב לידן.

בית המשפט מבטל הלכה למעשה את כל אירועי התרבות לציבור החרדי. הפרדה באירועים היא הדרך היחידה לאפשר לנשים המקפידות שלא לשבת באירועים מעורבים ליהנות ממופעי שירה. הקהל של הזמר מוטי שטיינמץ למשל מורכב ממי שלא יצאו למופע אם הוא אינו תואם את גדרי הצניעות. בית המשפט לא בדק באמת איך לדאוג לנשים החרדיות אלא איך לחנך אותן מחדש. אנחנו, הנאורים, המתורבתים, בני האור, נחנך אתכם ונכפה עליכם את תרבותנו, כי רק אנחנו יודעים מה נכון לכם, אתם הרי לא יודעים באמת לכבד נשים

 

אפשר להתווכח על החינוך לצניעות בחברה החרדית, אבל אי אפשר לחלוק על שזהו רצונן של הנשים, וכל פגיעה בו היא פגיעה ברגשותיהן. כל זה לא עניין את בית המשפט. ממש כמו בבית המשפט בסדום, שבו אם לא הצליח אדם להתיישר למידות המיטה חתכו לו את הרגליים, העיקר שהכול יהיה תואם. זו קוסמטיקה של צדק מדמם.

לשתוק ולהקשיב

עכשיו בית המשפט יוצא למלחמת חורמה באירועים הנפרדים ומבטל הלכה למעשה את כל אירועי התרבות לציבור החרדי. הפרדה באירועים היא הדרך היחידה לאפשר לנשים המקפידות שלא לשבת באירועים מעורבים ליהנות ממופעי שירה. הקהל של הזמר מוטי שטיינמץ למשל מורכב ממי שלא יצאו למופע אם הוא אינו תואם את גדרי הצניעות.

אז מה יש כאן? בית המשפט לא בדק באמת איך לדאוג לנשים החרדיות אלא איך לחנך אותן מחדש. זו התערבות שמזכירה קולוניאליזם קלסי: אנחנו, הנאורים, המתורבתים, בני האור, נחנך אתכם ונכפה עליכם את תרבותנו, כי רק אנחנו יודעים מה נכון לכם, אתם הרי לא יודעים באמת לכבד נשים.

וכמו כל קולוניאליזם מערבי גם כאן נכשל בג"ץ במשוואה. הוא מזכיר את סיפור ההשקעה של קרנות מערביות באפריקה הפרימיטיבית. במהלך 50 שנים השקיעו מדינות מערביות 2 טריליון דולר (!) באפריקה בניסיון לחנך את בני המקום ה'חשוכים'. אבל הסתבר שלא רק שלא הייתה להשקעות העתק האלה השפעה חיובית על צמיחתה של אפריקה, אלא הן הזיקו לה! במקום להקשיב לאנשים ולהבין את צורכי האוכלוסייה המקומית ניסו מדינות המערב לחנך אותם ולכפות עליהם את הצרכים שלהם.

בשנת 2009 הוציאה החוקרת האפריקנית דמביסה מויו ספר מחקרי שטלטל את קרנות העזרה וחשף את היקפי הנזק שגרמו אותן 'השקעות' ליבשת אפריקה. אחד היזמים היחידים שהצליחו לסייע ליבשת היה ארנסטו סירולי. כשהתבקש להסביר את הצלחתו בהרצאת טד הוא סיכם זאת במשפט: "אתם רוצים לעזור למישהו? תשתקו ותקשיבו לו!"

אין צדק, אין הגנה

בג"ץ בשבתו כסמכות האימפריאליסטית העליונה שמחזיקה את הסמכות הבלעדית לקבוע לנו מה נאור ומה חשוך מעולם לא ניסה להקשיב לציבור החרדי ולהבין את צרכיו. הנה דוגמה: אחת התמונות המפורסמות שמתנוססות בכל פעם שהכותרות עוסקות ב'הדרת נשים' היא זו של שתי הסמטאות בשכונת גאולה בירושלים שעל אחת מתנוסס השלט 'גברים' ועל השנייה 'נשים'. התקשורת הפכה את שני השבילים הנפרדים, שאורכם לא יותר מארבעה מטרים, לסמל ה'הדרה'.

הסיפור האמיתי של המקום הוא שבאחת הסמטאות פועל בשעות הערב מקווה נשים. מדובר בשתי סמטאות שהמקווה ביניהן. אין אישה חרדית שלא שמחה על שבשעות הערב הגברים עוברים בסמטה המקבילה, מהצד השני של המקווה. נשות השכונה הן שביקשו שבשעות הערב לא יעברו גברים בסמטה. אגב, באופן תאורטי סביר להניח שגם ביישוב דתי-לאומי שמתגוררים בו בצפיפות הייתה עולה הבקשה מנשות המקום. אבל מה עשה בג"ץ? במקום לכבד את נשות המקום ואת פרטיותן הוא שלח פקחים עירוניים להסיר את השלטים.

צדק אין כאן. גם לא הגנה על חלשים. עכשיו השאלה היא רק עד מתי יימשך האבסורד ומי ירים את המגאפון ויצעק שהמלך הוא ערום.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם