השלם אינו גדול מסך חלקיו Featured

 4 tguva
השלם אינו גדול מסך חלקיו: על אפשרות הפיצול הפוליטי בציונות הדתית | תגובה על מאמר המערכת מהשבוע שעבר
 

ד"ר עדו ליברמן, מרצה במכללה האקדמית גליל מערבי, מנהל מדעי מכון מסקר

 

תוצאות הבחירות האחרונות באביב תשע"ט נתפסות בציונות הדתית כישלון חרוץ שיש הרואים בו את זרעי הפורענות שהולידו את ההליכה לבחירות נוספות. לנוכח תוצאות אלה באו שלל הרבנים, כלי התקשורת המגזריים והפוליטיקאים מכל אגפי הציונות הדתית לכלל מסקנה כי הפיצול הפוליטי שאפיין את הציונות הדתית בבחירות האחרונות הוא האשם המרכזי בכישלון, ועל כן חובה לשלב כוחות בדרך כזו או אחרת כדי ללכת יחד במחנה גדול ככל האפשר.

 

ואולם למרות תובנה ברורה ומוסכמת זו, הנתמכת ברעיונות אידאולוגיים עמוקים של רעיון האחדות, המגעים והמהלכים לקראת איחוד הנרקמים מאז הוכרזו הבחירות החדשות נתקלים בקשיים ובחוסר הצלחה בולט ומופגן. יתר על כן, דווקא בתקופה זו נשמעים יותר ויותר האשמות וגידופים בין מנהיגי המפלגות המיועדות ל'איחוד הגדול'.

 

הפרשנים הפוליטיים יסבירו כי מאבקים אלה הם תוצאה של 'עשיית שרירים' מקובלת בעולם הפוליטי, ותכליתם מיצוי עוצמתם הפוליטית במפלגה הגדולה העתידה לקום, אך נראה כי הסבר זה, אף שיש להביאו בחשבון, אינו הסבר מספק לסתירה הצורמת בין הרצון המופגן באיחוד פוליטי לבין המהלכים הפוליטיים המנוגדים לו, כפי שראינו בשבועות האחרונים בקרב המנהיגים הפוליטיים והרוחניים של הציונות הדתית.

אם ניקח את ארבע המפלגות שמייצגות את כל הטווח הציוני-דתי במקום לחלק לשלוש (איחוד מפלגות הימין) מול אחת (הימין החדש), נכון יותר מבחינה סוציולוגית, ואני חושב שגם מבחינה פוליטית, לחלק שתיים-שתיים: הימין החדש והבית יהודי בראש אחד, והאיחוד הלאומי ועוצמה יהודית בראש השני

 

 

נראה כי הניסיון לאיחוד גדול נתקל בקשיים בעיקר בגלל הסוציולוגיה הציונית-דתית שהולכת ומתפתחת בעשורים האחרונים לנגד עינינו ואיש אינו יכול להכחישה. הציונות הדתית כבר אינה מה שהייתה: היא כבר אינה קבוצת מיעוט קטנה ומלוכדת המגדירה את עצמה בהיותה שונה מקבוצת הרוב, אלא קבוצה דומיננטית בעלת מגוון רחב של דעות ותפיסות עולם, סגנון חיים ופסיקת הלכה. אין כמעט פרקטיקה התנהגותית או סוגיה הלכתית, פוליטית או תרבותית שאינה נמצאת במחלוקת עמוקה ואפשר להצביע עליה כבסיס משותף מוסכם, אפילו לא על רוב בניינה של הציונות הדתית, שלא לומר על כולה.

 

הבנה של התהליכים הסוציולוגיים הללו מחייבת לכל הפחות לשקול ולבחון ברצינות ובמקצועיות את האפשרות של הליכה לבחירות בשני ראשים המייצגים את החלוקה המהותית בין שני החלקים המרכזיים המרכיבים את הציונות הדתית: הציונות הדתית הליברלית והבורגנית מחד גיסא והציונות הדתית החרד"לית מאידך גיסא. במילים אחרות, אם ניקח את ארבע המפלגות שמייצגות את כל הטווח הציוני-דתי (הימין החדש, הבית היהודי, האיחוד הלאומי, עוצמה יהודית), במקום לחלק לשלוש (איחוד מפלגות הימין) מול אחת (הימין החדש), נכון יותר מבחינה סוציולוגית, ואני חושב שגם מבחינה פוליטית, לחלק שתיים-שתיים: הימין החדש והבית יהודי בראש אחד, והאיחוד הלאומי ועוצמה יהודית בראש השני.

 

אומנם בבחירות האחרונות פיצול זה לא זכה לאהדה ולתמיכה, אך אין הדבר מלמד על עצם התפיסה אלא על ביצועה הכושל. במקום חצייה סוציולוגית נכונה של הציונות הדתית היו האפשרויות הפוליטיות שעמדו בפני הבוחר הציוני-דתי שרצה לבחור במפלגה בעלת גוון דתי מפלגה אחת גדולה וחרד"לית מדי ולעומתה מפלגה סמי-דתית צרה מדי. לכן חשו מצביעים רבים בני הציונות הדתית 'יתומים פוליטיים' והצביעו לאחת המפלגות הגדולות או אף לא הצביעו כלל.

 

חיתוך סוציולוגי נכון יותר של הציונות הדתית ייצור איחוד טבעי ואמיתי של המפלגות השונות: מפלגת הבית היהודי ומפלגת הימין החדש בהנהגתם של בנט ושקד מחד גיסא, ומאידך גיסא איחוד של עוצמה יהודית עם האיחוד הלאומי. חיתוך שכזה עשוי להשיב מצביעים רבים 'הביתה', לאחת ממפלגות אלו, ולמצות מיצוי מיטבי את כוחו של הציבור הציוני-דתי בשוק הפוליטי.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
ירושלים עולה עולה

  מאמר מאת עפר ברקוביץ

חופש טוב

  שלשה טיפים למימוש החופש...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם