אמונה פשוטה מול אמונה חוקרת Featured

 m7 brod
מי שרוצה להיות תמים – שילמד!

הרב מנחם ברוד, עורך 'שיחת השבוע' של תנועת חב"ד

הדיון בשאלה אם ראוי לבסס את עבודת הבורא על אמונה פשוטה או על ידיעה שכלית מלווה את עם ישראל דורות רבים. היו שהחזיקו בעמדה אחת והיו שדגלו בעמדה האחרת. אך דומה שבימינו המציאות כבר הכריעה את הוויכוח.

יש הרבה קסם בדיבורים על אמונה פשוטה, בלי לשאול ובלי לחקור. "תמים תהיה עם ה' אלוקיך – התהלך לפניו בתמימות". האמונה הטהורה יש בה תום ועוצמה. היא מעניקה לאדם עוצמות שהשכל אינו יכול לתת.

כי אכן, השכלתנות עלולה לגרור עימה קרירות. העיסוק בפילוסופיה יכול לגרום לאדם להתאהב בהיבט השכלי של הדברים, ופחות לחוש התלהבות מהיישום המעשי. החקרנות גם עלולה לעורר ספקות, שכן השכל לעולם אינו חד-משמעי, ותמיד יכולים להיות בו צדדים לכאן ולכאן.

בימי קדם, כאשר חלק מבני האדם היו באמת תמימים ונעדרי תחכום, אפשר היה להמליץ להם להישאר תמימים גם בענייני עבודת ה'. אבל בימינו התמימות הזאת כבר אינה קיימת. כולנו חשופים, מרצוננו ושלא מרצוננו, לשפע של מידע שנוטל מאיתנו את התמימות במובנה הפשוט. ההמלצה לבני דורנו להישאר תמימים היא פשוט לא מעשית. יתרה מזו, היא מסוכנת

מנגד, הידיעה וההכרה השכלית בגדולת הבורא היא מצווה. "דע את אלוקי אביך", אומר הנביא, ואז "ועובדהו בלב שלם". הרמב"ם פותח את ספרו 'יד החזקה' בקביעה: "יסוד היסודות ועמוד החוכמות לידע שיש שם מצוי ראשון". אין הוא אומר 'להאמין', אלא 'לידע'.

כי הידיעה לא באה לספק צורך אנושי בלבד, אלא היא חלק מעבודת הבורא. הקב"ה רוצה שנדע ונבין את גדולתו בשכלנו, עד כמה שהבנתנו יכולה להשיג. מי שעובד את הבורא באמונה בלבד, מוציא את השכל וההכרה הרעיונית אל מחוץ לעבודת ה', כי הוא משאיר אותם ריקים מהשגה באלוקות.

אך האמת היא שאין סתירה בין הדברים. להפך, האמונה והידיעה מתגבשות לכלל שלמות אחת. לא פלא שדווקא חסידות חב"ד – זו שחרתה על דגלה את חובת העיון וההתבוננות – מדגישה מאוד את ערכה של האמונה הפשוטה. ויתרה מזו, היא מלמדת שהדרך להגיע אל האמונה הפשוטה היא דווקא על-ידי לימוד והשגה ככל שהאדם מסוגל לה.

וכאן אנו מתחברים לדברים שבהם פתחנו. בימי קדם, כאשר חלק מבני האדם היו באמת תמימים ונעדרי תחכום, אפשר היה להמליץ להם להישאר תמימים גם בענייני עבודת ה'. אבל בימינו התמימות הזאת כבר אינה קיימת. כולנו חשופים, מרצוננו ושלא מרצוננו, לשפע של מידע שנוטל מאיתנו את התמימות במובנה הפשוט. כולנו מתוחכמים, שואלים שאלות, מתעניינים, קוראים.

ההמלצה לבני דורנו להישאר תמימים היא פשוט לא מעשית. יתרה מזו, היא מסוכנת. כי את השאלות ואת התחכום נקבל ממילא, אבל את התשובות וההסברים לא נקבל. וכך במקום אמונה פשוטה יהיו בתוכנו שאלות כבושות ומלחמה פנימית מתמדת.

בימינו הדרך להשיג את האמונה הטהורה היא דווקא לימוד והכרה. כך אנחנו ממלאים את השכל במה שהוא מסוגל להכיל, ובמקום שבו השכל מסתיים – שם האמונה זוהרת במלוא עוצמתה.

הרב מנחם ברוד ירצה בכנס 'בכל לבבך' בא' תמוז בגני התערוכה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם