תחושת הבטן של הרבנית Featured

 4 rabbi wife
תגובה לדיון על קריאת הרב פיירמן לחיזוק גדרי הצניעות בהתייעצות עם רבנים

אשת רב

בעלי משמש שנים ארוכות רב קהילה, יועץ, מדריך ומלווה. אל תנסו לנחש מי הוא, רבים רבים כמוהו. כחלק מתפקידו פונים אליו אנשים ונשים קשי יום שזקוקים לפסיקה, להדרכה, ובמיוחד – לאוזן קשבת ולב משתתף.

לפני שנים ארוכות פנתה אליו אישה צעירה אומללה ובודדה שגידלה לבדה את ילדיה הקטנים. מסיבות שונות היא התגלגלה לבדידות קיצונית, ללא משפחה או חברה תומכת. אישה זו עמדה על סף החלטות אסורות ומוטעות, שאין מהן דרך חזרה. בעלי הצדיק (בלי ציניות!) לקח אותה תחת חסותו, תמך בה, התקשר תכופות לשאול מה שלומה, שלח לה הודעות מחזקות וניסה לשדר אכפתיות כמיטב יכולתו.

מטבע הדברים, הקשר גלש גם לשעות המעטות שבעלי נמצא בבית, ואני שאלתי: "מה זה?!" קיבלתי הסבר תמים ומלא רצון טוב (בלי ציניות! אל תשכחו).

למען האמת, הסיפור ממש לא היה מקובל עליי, אבל בעלי לא הבין מדוע. הוא באמת רצה לתמוך ולעזור, ובאמת ניגש לכך בתמימות מתוך אמונה שזה הדבר הנכון לעשות, "במקום שאין אנשים השתדל להיות איש" וכו'. מכיוון שיש לי ביטחון עצמי, הודעתי: "עד כאן". "אבל למה? אין בכך שום רע, זה רק עושה טוב בעולם". ניהלנו דיונים רבים, ובמהלכם הייתי צריכה לגבש הסבר לתחושת הבטן שלי.

בסופו של דבר, מה ששכנע אותו היה דו שיח כזה בערך: "אם היא הייתה נשואה, היית מתקשר, שולח הודעות וכו'?" "לא. חס וחלילה. הייתי מדריך אותם כזוג, ומלמד את בעלה לדאוג לה בתקופה זו". "אה! סימן שנכנסת למקום של בן זוג, ואתה לא אמור להיות שם". ואכן, בעלי הפנה את הצעירה לרבנית אימהית וחמה והתפטר מתפקיד המושיע. מאז הוא מקפיד לבדוק שאינו גולש לתפקידים שאינם שלו, במיוחד מול נשים, ומוודא יחד איתי שהוא אכן צועד בדרך המלך.

בירור מול הקושי שלי עזר לנו לגבש עמדה. מסקנותינו היו שהלכות צניעות הבגדים נקבעות לפי מה שמשפיע על עיני הגבר. גם אם שסעים נראים לי יפים אבל בעיני בעלי הם גרועים ביותר, שיקול דעתו הוא הקובע. באותה מידה, הלכות הרגש והתלות הנפשית צריכות להיבחן בעיניהן של הנשים. הן אלו שמבינות מה הקשר עלול לעשות לצד השני, הצד של האישה. הרב אמנם יכול להיות מלא כוונות טובות, אבל האישה שממול מבינה זאת כיצירת קשר רגשי ונפשי. ברוך ה' הסיפור הסתיים כמנוף לצמיחה ודיוק.

הלכות צניעות הבגדים נקבעות לפי מה שמשפיע על עיני הגבר. גם אם שסעים נראים לי יפים אבל בעיני בעלי הם גרועים ביותר, שיקול דעתו הוא הקובע. באותה מידה, הלכות הרגש והתלות הנפשית צריכות להיבחן בעיניהן של הנשים. הן אלו שמבינות מה הקשר עלול לעשות לצד השני, הצד של האישה. הרב אמנם יכול להיות מלא כוונות טובות, אבל האישה שממול מבינה זאת כיצירת קשר רגשי ונפשי

אני משוכנעת שדיונים דומים מתנהלים בבתים רבים. אם את אשת רב, אשת איש ציבור או אשת איש בכלל, בוודאי נתקלת לפעמים בתופעות שעושות לך הרגשה לא טובה.

מכאן אני רוצה לצאת בקריאה – אל תקבלי הכול ללא דיון. אל תסתפקי בכך שכוונותיו של בן זוגך טובות ושהוא חושב שזו הדרך הנכונה. הקב"ה בחר בך להיות "עזר כנגדו". בת הזוג יוצרת מערכת של בלמים ואיזונים. תפקידך להתריע אם דברים נראים לך 'לא 100', גם אם זו רק תחושה עמומה. אולי תשתכנעי שהוא צודק, ואולי הוא ישתכנע, בכל מקרה – דיון צריך להתנהל. כמובן, מתוך כבוד הדדי ובירור אמיתי של הסוגיה.

מובן שהאמירה מתאימה גם להפך. גם האיש יוצר איזון ודיוק לאישה. אך לדעתי בהקשר הזה יש משמעות דווקא לתחושתה של האישה. חז"ל אומרים "אישה מַכֶּרֶת באורחים", "בינה יתרה ניתנה לאישה" ועוד. לדבריהם, צריך לכבד את האינטואיציה שאומרת לנו: משהו לא נכון קורה כאן, אף שלכאורה הכול תמים ונובע מרצון טוב. אם לא את – מי יעזור לברר מהי הדרך המדויקת? רב עלול חשוב שהוא נוהג כשורה (לפחות בתחילת המדרון), איש ציבור עלול לחשוב ששיקוליו נקיים וטהורים, אדם חשוב עלול להיות מוקף במעריצים וב'אומרי הן' שאינם תורמים נקודות מבט אחרות משלו. מעבר לכך, רק אנחנו נוכל לשקף לו איך מרגישה האישה בצד השני של הקשר, ומה היא מבינה מהמחוות התמימות שלו.

לעיתים רב יחשוב שלטובת העניין צריך לדבר עם הסובלת ביחידות. גם כאן יש משמעות קריטית ליכולתה של אשתו להציב מראה, להזכיר לו שאיסור ייחוד הוא מחוץ לתחום, ולהציע לו שתיכנס לחדר מדי פעם כדי להביא כיבוד או לקחת משהו.

דוגמה נוספת - בחלק מהקהילות מקובל מאוד להעריץ את הרב, לנשק את ידיו, לכבדו בכיבודים שונים וכו'. יש לכך ערך חינוכי חשוב, אולם אם יש לאדם שותף שיכול לצחוק עימו על הסיטואציה בעין טובה, הצחוק יישר את ליבו שלא ייסחף אחר ההערצה לתפקידו.

חשוב לציין שהדברים לעיל רחוקים מאוד מגישה פמיניסטית של שוויון ו'גם לי מגיע'. הגישה המוצעת לעיל היא שותפות, שבה שני הצדדים הם שותפים מלאים בקבלת ההחלטות ויצירת האיזונים, אף שאחד מהם (אחת...) נמצא יותר מאחורי הקלעים בהקשר הזה (בנוגע לשיתוף בפרטי המתייעץ, יש להכריע הלכתית לפי המקרה).

ולמסקנה מעשית כתלמידים, ולא כאנשי ציבור. לא פשוט לבחור רב. מי יערוב לנו שאפשר לסמוך עליו? לאחרונה קיבלנו לא מעט תזכורות לכך שאי אפשר לסמוך בעיניים עצומות על כל מי שמכהן כרב או שנושא משרה ציבורית.

לי יש כלי שבו אני נעזרת. אולי אין בו ביטוח הרמטי, אך לדעתי הוא משמעותי. יתרונו הגדול שהוא מדיד יחסית. אני בודקת מי אשתו של הרב! אם היא אישה בטוחה בעצמה (אפילו דעתנית, ה' ירחם), סימן שיש לו מערכת איזונים. אני לא רוצה להיכנס לשדה מוקשים, ולכן כל אחד יחשוב על דוגמאות בעצמו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האזינו בעל פה

  מאמר קצר מאת הרב...

ציונות עכשיו

  מאמר מאת הרב שמואל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם