כשנגמר המקום במאגרים

 15 sivan

סיון רהב מאיר

1.

הייתי השבוע בלונדון, עם עוד 30 מרצים. השתתפנו בפסטיבל שיעורי תורה גדול של תנועת "המזרחי העולמי", שהגיעו אליו אלפים. הנה מה שאמר כאן בשבת הרב ראובן טרגין מישראל, נראה לי שזה חשוב לא רק לאוזניים הבריטיות: "לא מספיק לדאוג לעצמך. בפרשת 'קדושים' אנחנו לומדים איך כל אחד יכול וצריך לקדש את החיים שלו – בהתנהגות טובה, ביחס לזקן ולעני, ב'ואהבת לרעך כמוך' ועוד. אבל אחר כך מגיעה פרשת 'אמור', וזה בעצם ציווי: אמור! תאמר לעולם כולו את המסר שלך. אל תסתפק בתיקון עצמי. המילה 'אמירה' אפילו מופיעה שלוש פעמים בפסוק הראשון, כדי שנקלוט: וַיֹּאמֶר, אֱמֹר, וְאָמַרְתָּ. אנחנו לא חיים רק כיחידים וקהילות. אנחנו אומה שיש לה מסר גדול לבשר לעולם כולו, לא רק לעשות העתק-הדבק לתרבות של אחרים ולא לחשוב שזה רלוונטי רק לחיים האישיים שלנו. מול טרור ואנטישמיות, מול המשברים הערכיים השונים בעולם, העם היהודי לא צריך להתבייש להשמיע סוף סוף קול יהודי מקורי משלו. מחכים לשמוע אותנו".

2.

זכיתי לראיין בלונדון את רחלי פרנקל ואת שריל מנדל. רחלי איבדה את בנה נפתלי, שנחטף ונרצח יחד עם הנערים גיל-עד שער ואייל יפרח. בנה של שריל, הקצין דניאל מנדל, נהרג במבצע בשכם. שתי הנשים המרשימות האלה הפתיעו אותי במסר שביקשו להעביר לקהל.

כך אמרה שריל: "קיבלתי חיבוק ענק מעם ישראל, תמיכה שאי אפשר לדמיין, וזה מה שהחזיק אותי. אני מבקשת שתתייחסו ככה לכל מי שסובל מאיזושהי מצוקה סביבכם. פשוט חפשו אותו, ותכריחו אותו לקבל עזרה".

רחלי הלכה צעד קדימה: "יש בישראל היררכיה של שכול. במקום הראשון נמצאים קורבנות צבא וטרור, ויש אפילו VIP, מפורסמים כמונו. אחר כך מגיעות משפחות שחוו אובדן בגלל מחלות ותאונות, ויש גם קורבנות פשע והתאבדויות. אני חושבת שאם אלפית מהתמיכה שאנחנו קיבלנו הייתה מופנית לחברה האזרחית שמתמודדת עם אובדן – הייתה לנו חברה טובה הרבה יותר. את כל היחס המיוחד אלינו, כל האהבה וההתעניינות והחמלה והחיזוק, צריך ליישם גם באבל 'רגיל', כי אין אבל רגיל. האנרגיה הזו יכולה לשנות את ישראל".

כשירדנו מהבמה שמענו על עוד ארבע משפחות שאיבדו את יקיריהן באסון באתר בנייה.

3.

המילה שאנחנו אומרים הכי הרבה היא "אני". קשה מאוד לצאת מעצמך, ופרשות השבוע האחרונות דורשות מאיתנו לעשות זאת שוב ושוב: להתייחס היטב לעובדים שלנו, לא לרמות במשא ומתן ולא לשקר בענייני כספים, להלוות ולעזור לאחר, לשים לב מבעוד מועד מתי אדם נקלע למצוקה כלכלית ולא לתת לו להידרדר לעוני ועוד ועוד. אפילו לאדמה אנחנו צריכים לשים לב ולתת לה לנוח, בשנת השמיטה. תרי"ג המצוות הן סדנה כזו של עבודה עצמית, שבה האדם אמור להבין שהוא לא במרכז, שמוקד תשומת הלב צריך להיות הזולת, בן הזוג, הילדים, ההורים, אלוקים.

הרב קוק סיכם זאת במשפט נוקב מאוד: "הרבה צריך האדם לעמול, עד שיצויר לו כראוי שיש במציאות עולם זולת מציאותו הפרטית של עצמו". שווה לקרוא את המשפט הזה שוב. צריך לעבוד קשה כדי להפנים שיש עוד דברים בעולם הזה חוץ מהמציאות הפרטית שלנו. המשך המשפט מאתגר לא פחות: "וכשידע זאת כראוי – רק אז יוכל להשיג את בוראו".

4.

בכל בוקר אני מפרסמת קטע קצר על הפרשה והאקטואליה. לפני כמה ימים מלאה שנה לפטירת הרב חיים ישעיהו הדרי, מקים ישיבת ההסדר "הכותל". חיפשתי רעיון קצר שלו, משהו קליט וקצר, כמו תמיד, אבל כל דבר שקראתי בכתביו התחבר לדבר אחר: מצוות השמיטה הובילה מיד אל ספירת העומר ואל הקשר בין חג הפסח לחג שבועות. הציטוט שהוא הביא מספרי המהר"ל וה"שפת אמת" התחבר אל דברי הרב קוק ורבי צדוק הכהן מלובלין, והכול מלווה בסיפורים היסטוריים שמחוברים לזיכרונות אישיים. מסכת שלמה ועשירה, אין-ספור נדבכים ורבדים.

לא הצלחתי לחתוך ולערוך החוצה רעיון קטן אחד. ואז חשבתי פתאום שאולי זה המסר הכי גדול: לא את הכול אפשר להנגיש. הרב הדרי חינך אלפי תלמידים במשך עשרות שנים ללימוד מעמיק ותובעני, לא באורך של פוסט. בעידן מהיר וקצבי, הוא ניסה להרים דור שלם של לומדים כלפי למעלה, אל רמות גבוהות יותר. אז הבוקר לא נביא ציטוט לעילוי נשמתו, אבל נדמה לי שהעובדה שלא נמצא ציטוט קליט כזה – היא שיעור בפני עצמו.

5.

לא מצליחים ללמוד? מרגישים שהראש מלא והכול תקוע? שימו לב לעצה של רבי נחמן מברסלב. בפרשה נכתב: "וישן מפני חדש תוציאו". זוהי הבטחה שלפיה תהיה לעם ישראל ברכה כה גדולה ביבול ובתבואה, עד שלא יהיה כבר מקום במחסנים ונצטרך לפנות את המאגרים הישנים כדי שיהיה מקום לכל השפע החדש. כמו תמיד, רבי נחמן מברסלב טוען שלא מדובר רק באוצרות גשמיים אלא גם באוצרות רוחניים. אתה רוצה להתמלא בידע ובהשגות חדשות? שואף להתפתח? שים לב שיש מקום במחסן. תפנה משם את התובנות הישנות. איך מפנים מקום בנפש? באמצעות דיבור עם הזולת על החומר שכבר למדת. אם אתה שומר הכול לעצמך בבונקר, לא יהיה לך מקום פנוי. אם אתה מעביר את התובנות, את הידע והאמונה וההשגות שלך לחברים ולאנשים שמסביב – נוצר מקום חדש. לכן רבי נחמן כותב שמי שמלמד תלמידים מביא בכך תועלת לא רק להם, אלא גם לעצמו. זו הדרך לרכוש ידיעות נוספות: "וישן מפני חדש תוציאו".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם