שחור ולבן הוא הצבע שלי

 4 blachwhite

הרב אייל ורד

מה אומר לכם השם אהרון הרשלר? שמעתם עליו פעם? יודעים אך הוא נראה? נשאיר את פתרון החידה הזו לסוף, ונתחיל מההתחלה.

השגרה הזו ידועה מראש: ביום הזיכרון כתב כלשהו האוחז במצלמה כלשהי יצלם במאה שערים או בשכונה חרדית אחרת כמה שאינם עומדים בצפירה.

ובכן, המילים האלו נכתבות בעבורם. בעבור מי שאינם לובשים מדים ואין להם ההילה הזו מסביב, אבל הם חיילים לכל דבר ועניין. חיילים אלמונים בלי מדים.

החיילים האלה הם החרדים.

נכון להיום יש בצה"ל חמישה פיקודים: פיקוד הצפון, פיקוד הדרום, פיקוד המרכז, פיקוד העומק ופיקוד העורף. לדעת רבים, פיקוד העורף, שפעם נקרא בשם הארכאי הג"א, הוא נכון להיום הפיקוד החשוב ביותר.

הכול ידועים שבעת לחימה העורף הישראלי הוא הראשון שמותקף, ולכן חיוניים לניצחון במלחמה חוסנו, יכולת העמידה שלו, הערבות ההדדית שמתגלה בו ויכולת המערכות האזרחיות לתמוך באזרחים. אורך הנשימה של צה"ל הלוחם תלוי ביכולת העמידה של העורף העומד.

ובפיקוד הזה, פיקוד העורף, החרדים הם החיילים הכי מצטיינים. בלי מדים. בלי כומתה. בחולצה לבנה ומכנסיים שחורים. הם שם. בזק"א, באיחוד הצלה, בעזר מציון, במד"א, ביד שרה, בחסדי יואל, בחסדי נעמי, ביד עזרא ושולמית. להמשיך, או שהבנתם את העיקרון?

ציונות איננה רק המנון ודגל; ציונות היא כל מי שרואה בעצמו שותף למה שקורה כאן ומשתדל לתת את חלקו, והחרדים נותנים חלק מרכזי מאוד. גם לפי אמות מידה 'חילוניות', שאינן מבינות את משמעות לימוד תורה לכלל ישראל, גם שם הם תורמים הרבה מאוד לחוסן של העורף הישראלי, לוחמי פיקוד העורף שהתגייסו מרצונם, בלי צו משום שר ומשרד

 

מעצמת החסד החרדי, שכבר מזמן חרגה הרבה מעבר לגבולותיה, משפיעה השפעה מכרעת על החברה הישראלית גם בימי שגרה (לא הזכרנו את מתנת חיים), אך בזמן מלחמה וחירום קשה לאמוד את תרומתה של המעצמה הזו. וכל זה נעשה בלי ההילה של המדים והכומתה והטקסים וכל זה... חיילים אלמונים.

ביום הזיכרון אני מבקש מכולנו להרחיב את המבט. ציונות איננה רק המנון ודגל; ציונות היא כל מי שרואה בעצמו שותף למה שקורה כאן ומשתדל לתת את חלקו, והחרדים נותנים חלק מרכזי מאוד. גם לפי אמות מידה 'חילוניות', שאינן מבינות את משמעות לימוד תורה לכלל ישראל, גם שם הם תורמים הרבה מאוד לחוסן של העורף הישראלי, לוחמי פיקוד העורף שהתגייסו מרצונם, בלי צו משום שר ומשרד.

ומה עם אהרון הרשלר, אתם שואלים? ובכן, למען הצדק ההיסטורי, אהרון הרשלר הוא הנופל הראשון באתר 'יזכור' של משרד הביטחון. וזה מה שנכתב עליו שם:

"אהרון הרשלר בן חנה ויוסף שמואל. נולד בשנת תר"י (1850) בהונגריה. אביו, תלמיד חכם ורב נודע, שימש ברבנות בעיר סבאד, הונגריה, וכאשר עלה ארצה נמנה עם ראשי כולל אונגרין. המשפחה התגוררה מחוץ לחומות העיר העתיקה, בשכונת משכנות שאננים. אהרון שקד על תלמודו, וגם בלילות לא פסק מללמוד.

"שנת תרל"ג הייתה שנה ברוכה בגשמים אשר מילאו כל בור מים בחצרות הבתים, ותושביה היהודים של העיר לא נאלצו לקנות מים בכסף מלא מהערבים יושבי כפר סילואן. הערבים, שראו את פרנסתם נשמטת מידיהם, החלו לפשוט על בתי היהודים, לשדוד ולגזול את רכושם.

"ביום ב' דראש חודש טבת תרל"ג (ינואר 1873) פרצו כמה ערבים לבית המשפחה. אהרון הפסיק ללמוד, הבריח אותם, רדף אחריהם וניסה לתופסם. הערבים, שפחדו שמא יזוהו על ידו, ירו בו. אהרון נפגע מ-12 כדורים והועבר לבית החולים. ביום ו' בטבת תרל"ג (5.1.1873) מת מפצעיו והובא למנוחת עולמים בבית העלמין שעל הר הזיתים בירושלים. השאיר אלמנה, בת, הורים ואחים".

בעברית הכי פשוטה: אהרון הרשלר היה חרדי. לא סתם חרדי, חרדי הונגרי... הם הכי קיצונים, כידוע. ממאה שערים. אחד שמן הסתם לא היה מהעומדים בצפירה אילו היה חי היום. זה ההרוג הראשון באתר 'יזכור' הממלכתי. כדאי לזכור את הפרט הזה, שמעיד על הכלל יותר מכול. כולנו יחד במסע המופלא הזה, ויש בו מקום לכולם אם רק מאמצים מבט פתוח ונכון ונעשים קצת עיוורי צבעים. לא רק כחול ולבן, לפעמים גם שחור ולבן הוא הצבע שלי.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם