כך תבחרו את הספר שלכם

12books

כך תבחרו את הספר שלכם בין דוכני שבוע הספר
דוד שמחון


סתם ככה בינינו נפתח בכך שלכבוד שבוע הספר אני מציין שלוש שנים לכתיבה שלי כאן בפינת הספרים. שלוש שנים שאני לא קורא ספרים לשמה. כל ספר שאני פותח אני צריך לבחון כבר בהתחלה אם הוא יוכל להתאים לפינה ואם הוא נמצא לא מתאים - לצערי לא פעם איאלץ להיפרד ממנו בתחילת הדרך. מה שנחשב בעיני מעשה לא מוסרי - להפסיק ספר באמצע זה כמעט כמו לא לגמור בצלחת. מעבר לכך - במקום לצלול אל הספר במהלך הקריאה אני צריך להסתכל על הספר במבט חיצוני ולחשוב מה דעתי ומה אגיד עליו והכי גרוע - יש לי לחץ של זמן. אני לא יכול להשתהות עם הספר - אני מחויב לעמוד בקצב די גבוה של קריאה. הפנטזיה של ספר שמלווה אותי כמה שבועות כבר לא מתממשת. אז כבר מכאן קחו כמה טיפים איך לא לקרוא ספרים.


ובכל אופן, יש לי צרות של עשירים. אני מאוד אוהב את התפקיד המפתיע הזה של מבקר ספרים. אני גם אוהב שאנשים שואלים אותי מדי פעם על המלצה ספציפית בשבילם למילואים, לטיסה או סתם לשבת ארוכה של קיץ לאור המזגן. למען האמת אני שמח על הזכות שיש לי להתחכך בערמות הספרים והמילים, ואפילו גם שמח על קצב הקריאה הרצחני שהפינה מכתיבה לי.
אז שבוע הספר כאן ומי שרוצה לחנך את ילדיו ואת עצמו לאהבת ספר - מוזמן להצטרף לחגיגה.


השנה לא אעשה מצעד ספרים לכבוד שבוע הספר, אולי בשבוע הבא. בינתיים ההצעה שלי היא שתחפשו את הספר הבא שלכם בעצמכם. לכו לשבוע הספר ושימו יד על ספר לא מוכר, שלא שמעתם עליו ולא קיבלתם עליו המלצות. אפשר לקנות כמה ספרים מוכרים שכבר מזמן רציתם אבל חפשו לכם גם ספר אחד שלא היה לכם מושג עליו קודם לכן. זה תפקידם של ספרים - לקחת אותנו לעולמות חדשים ולא מוכרים. להפתיע, להתסיס ואולי גם קצת לטלטל. אז כדי לעזור לכם לבחור ספר לא מוכר אספתי בשבילכם כמה עצות קטנות לארץ הלא נודעתם הזו:


- כריכה: הכריכה צריכה להיות יפה בעיניכם. נכון שאין קשר בין הסופר לבין המעצב של הכריכה, אבל בסוף אם אתם הולכים לבלות עם הספר כמה שעות - כדאי שיהיה לכם בתיק או על המדף ליד המיטה משהו שמושך את לבכם.


- סמל סטטוס: יש ספרים שתתגאו ללכת איתם ויש כאלה שתרגישו נבוכים איתם. לכו על ספר שתוכלו להסתובב איתו בגאווה. ספר שייתן לכם תחושה שאתם ממש חכמים ומשכילים.
- קלאסיקות: יש כמה ספרים שקיבלו מעמד של קלאסיקות. אתם תזהו אותם. הם פתאום יזכירו לכם משהו שמעבר לכם. עצם זה שהם נכתבו מזמן והם עדיין נמכרים בשבוע הספר זה סימן טוב.


- אל תמהרו. קראו את העמוד הראשון. אם בדוכן הוא לא עושה לכם חשק - סביר להניח שגם בבית הוא ימשיך בדרכו השלילית.


- סופר אהוב: טוב, זה כן קצת התחום המוכר ובכל זאת. אם יש לכם סופר שכבר הלכתם איתו שניים שלושה ספרים והוא דיבר אל עומק לבכם אז כנראה הוא הסופר שלכם. מרגע זה אתם מחוייבים אליו וגם אם זה לא יהיה הספר הכי טוב שלו - משפחה לא בוחרים. זה כבר גורל.


- הוצאות ספרים: תראו. לא נעים להגיד את זה וזה בטח לא כל כך חברתי מצידי. אבל ככלל - סופרים טובים וספרים טובים לא יוצאים לאור בהוצאות קטנות ולא מוכרות. כשאתם רואים הוצאה ששכרה בקושי דוכן אחד - סביר להניח שהסחורה שם לא עפה.


- הסתייגות: אם בכל אופן משהו בספרים של הוצאה קטנה נראה לכם - יתכן ומדובר בספר שהוא הברקה. לפעמים יהלומים נדירים במיוחד נמצאים דווקא באשפה. כנראה זה הספר שישנה את כיוון חייכם מעתה ועד עולם.


- אורך: כלל אצבע: יותר ארוך - יותר טוב.


- הסתייגות: אם הוא לא טוב - הוא נורא ואיום. נפלתם חזק. גם סחבתם בלוק הביתה, גם תופס חצי מדף - וגם מועקה לכל החיים. כל חייכם הוא יסתכל עליכם מהמדף ויאשים אתכם בהדרה, בעצלנות ובבורות.


- אם אתם מסתבכים - קנו ספר ילדים. אפשר לסיים את הקריאה שלו ליד הדוכן ולהרגיש בטוחים. קחו בחשבון שאתם אנשים חסרי נכונות לאתגרים, ללקיחת סיכונים ויהיו לכם חיים משמימים. דיור מוגן כבר סגרתם לעצמכם?

- הסתייגות: יש ספרי ילדים פנומנליים. 'איך המציא האדם הקדמון לגמרי במקרה את הקבב הרומני' הוא הספר הטוב ביותר שנכתב בעברית. ספר ילדים. מאיר שלו.
- הכריכה האחורית של הספר: מותר לקרוא אבל תמהרו להאמין. מי שכותב את הטקסט שם הוא יחצ"ן מיומן. אם כתוב 'ספר נדיר ומלא השראה' יתכן ונפלתם על ספר שבלוני ושטוח. על ספרים באמת טובים כותבים באופן מאוד מדוד ומאופק.


- אם כתוב על הכריכה 'מאת מחבר רב המכר...' - התרחקו. זה בדרך כל סימן לכך שמדובר בספר קדמון וחלש בתחילת דרכו של סופר שמתישהו במקרה הצליח לו, או במקרה מבאס יותר - זה ספר של סופר שכבר נס ליחו. קורה.


- כדאי לשקול להתרחק גם מספר שכתוב שהוא מבוסס על סרט או להיפך - ספר שמשווקים אותו באמצעות הסרט שנעשה עליו. אם הסרט כל כך שווה - לכו לראות את הסרט.
- ספרי עצות לחיים טובים. עזבו שטויות. אין דבר כזה עצות לחיים טובים.


- אם כתוב על הספר 'זוכה פרס...' זה לא מחייב כלום. יש הרבה פרסים שהם פוליטיקה אחת גדולה.


- פונט או בעברית גופן - אם האותיות כתובות גדול מדי או אם הרווחים בין השורות גדולים מדי בעיניכם - בעיה. יתכן ונפלתם על ספר קצר שמרחו אותו כדי שייראה כמו ספר ולא כמו חוברת. חמור יותר - אם הגופן של הספר או הכריכה הוא בברירת המחדל של WORD - לא מומלץ. חובבני.


- ספרי סבתות - יש ספרים שנכדים או נינים מוציאים כדי לשמח את הסבתא. הסבתא כתבה פעם חידושי תורה לפרשות השבוע ועכשיו הנכדים רוצים לעשות לה נחת באמצעותכם. זו מצווה חשובה אבל הספר פחות.


- ספרים שעשו עליהם פרסומות - כדאי להיזהר. השם יצלצל לכם מוכר ותחשבו שזה בטח בגלל סיבה טובה - אבל זה סתם בגלל שדחפו לכם אותו בפרסומות ברדיו.


- המוכרים בדוכן ממליצים - המוכרים בדוכן הם בדרך כלל חבר'ה טובים שעובדים שיושר לפרנסתם, אבל הם לא ממויינים על בסיס יכולות קריאה והבנה ספרותית. יש להם ככל הנראה מנהל עם אינטרסים. אינטרסים זה אחל'ה, אבל לא כשהם לא האינטרסים שלכם.


חברים. למרות כל הטיפים. שחררו. מקסימום - תיפלו. ואם תצליחו שבמקום לנסות לבחור ספר - הספר יבחר אתכם יכול להיות שתגיעו למקומות באמת מדליקים. שבוע ספר שמח!

 

צילום: יח"צ 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם