נקה וסתום

 4 zugot

אריה אקרמן

"רוצה שנתכנן יחד את הניקיונות לפסח?" היא מביטה עליי בחיוך, תוך כדי צעידה איטית ומדודה, מהמטבח לפינת האוכל, בידיה שתי כוסות תה לימונית לואיזה.

השעה 21:00, כולם כבר במיטות, והשקט הזה טומן בחובו מבחנים עזים, לי לה ולנו.

ממש כמו באותן רכיבות באופני הרים במהירויות מטורפות במורד איזה הר כשהייתי צעיר יותר, או במהירות שלא נרחיב עליהן על אופנועים כבדים בין נהגים רדומים או עסוקים בטלפוניהם, כל תנועה מיותרת שקולה לחיים או מוות.

גם כאן, כל מילה יכולה להרוס הכול, כי הרי צריך שיהיה כשר, וגם שמח, ואם אנחנו נגיע ללילה החשוב הזה בלי שמחה, נחת, שלום בית – איפה תבוא הגאולה איפה? איך נצא ממצרים? והכול מתחיל עכשיו!

שלא תבינו אותי לא נכון, אין כאן מלחמה בינינו, אין איזו הורדת ידיים סמויה. שנינו באותו צד מול היצר הרע, שרוצה שנריב כמה שיותר לפני החג המלחיץ גם ככה הזה.

אשתי גאון. ה"נתכנן יחד", התה המוכן מראש, החיוך... איך אפשר לסרב להצעה מפתה כל כך?

"בטח", אני מחייך לעברה, מניח את הספר ומתגלגל לשולחן.

והיא, משרטטת מהר מהר טבלה בעלת 5 עמודות: בית, גינה, מטבח, קניות, צ'ופרים. מתחילה לרשום מה צריך: ב"בית" היא רושמת "ניקיון גופי תאורה, פילטרים מזגנים, חלונות, סיוד בקטנה וכו'". בגינה: גיזום, תליית ערסל, תיקון בלטות שנשברו וכיו"ב". במטבח: "תנור בשרי, תנור חלבי, מקרר וכיו"ב". בקניות רשמה כמה דברים שצריך לליל הסדר, הכול קורה מהר, עושה רושם שהכול היה מוכן אצלה בראש. יכול להיות?

"מה זה צ'ופרים?" אני שואל.

"כל אלה (בית, גינה, מטבח) זה מה שחייבים, צ'ופרים זה רק אם בא לך לשמח אותי (עוד חיוך)". ורושמת שם כל מיני חלומות לטיפוח הקן.

אין, היא גאון, עושה פה מט סנדלרים.

עכשיו הגיע החלק המעניין. היא רושמת ליד כל משימה מי יבצע אותה.

מה אני אגיד לכם, חוץ מבקניות, זכיתי בכול – yes to all!

לרגע קטן עמד לי על קצה הלשון לשאול אותה למה היא לא חולקת איתי ברשימה, למה? לא הוגן!

אבל למזלי, למזלה, למזלנו, לקחתי לגימה מהלימונית-לואיזה הזה והבנתי שהיא לא צריכה רשימה, כמו שנהג מרוצים לא צריך שילמדו אותו לנהוג. היא מרגישה את הבית שלה 24/7, יודעת בכל רגע נתון איפה נוחתת איזו טיפה או פירור על הרצפה, מי לא ניגב את הרצפה של האמבטיה, יש לה חיישנים לדעת מתי הסל מלא וצריך להפעיל מכונה בלי להיכנס לחדר כביסה להציץ, היא יודעת כמה ירקות יש במקרר בלי לפתוח אותו, הבנתם...

אז סתמתי ת'פה, כי הבנתי שהיא בסך הכול הקלה עליי עם הרשימה הזו. רשימות זה לחלשים.

ואמרתי תודה לקב"ה שיש לי גינה לגזום, ערסל לתלות, קירות לסייד, מזגנים לנקות וגם תנור חלבי, כי פעם היה לי רק תנור אחד. טרף.

אז כמה טיפים, לכם הגברברים:

1. אין מקום לציניות בשבוע הקרוב. העצבים שלהן רופפים, פשוט תעשו מה שאומרים לכם.

2. אבק זה כן חמץ, הוא מחמיץ לה את ההרגשה, הפנים והלב, ואם היא באה ככה לסדר, חבל על כל "דיני ליל הסדר" שלמדתם מאז פורים. לא תהיה לזה תועלת.

3. יש לקנות מתנה לכבוד הפסח, מתנה אמיתית, כזו שמביאים לפני כניסת החג כשהיא לבושה יפה. לא פריט לבית, קערה או צלחות. תכשיטים תמיד, אבל תמיד, מתקבלים בברכה.

4. תגידו תודה שאתם מנקים ומכשירים לפסח, רוב חיי לא הכשרתי, ואני מתחרט על כך. זו זכות.

5. כשאתם מנקים במסיר שומנים את השחור של הרשת של התנור, בפינות הקשות, ושוטפים ומשפשפים ומרססים ומשפשפים ושוב, תחשבו שאתם ממרקים את הלב שלכם, מכל הפיכסה בלביכסה והחמיצות של השנה האחרונה, ויש לכולנו הרבה. לי זה עוזר, הרשת תמיד יוצאת מבריקה.

6. אליהו הנביא יגיע אליכם בליל הסדר בעזרת ה', האישה רוצה שהוא ייכנס לבית יפה, נקי, שכולם לבושים יפה ומחייכם, אם בא לכם להרוס לה, יש מלא דרכים. אם בא לכם לפנק אותו, את אליהו, במראה המלבב ומביא הגאולה הזה, אתם צריכים לעשות רק דבר אחד:

לסתום ת'פה!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם