לכסוף זה לא מספיק

 4 har habait
לא מספיק לכסוף – תגובה למאמר "כאבו של ההר" מהשבוע שעבר

הרב איל יעקובוביץ, ראש ישיבת ההסדר בצפת

כבוד הרב ברוך וידר שליט"א, ידידי אחי ורעי, כתב כאן בשבוע שעבר על חילול השם הנורא המתרחש בהר הבית, כאשר הערבים נושאים ראש במקום ונוהגים בו כבשלהם רחמנא ליצלן. אף על פי כן, הוא כותב, עלינו להחזיק את עצמנו בריחוק מהמקום הקדוש מכיוון שגדולי ישראל גזרו שלא לעלות אליו, ועוד שיש חשש שמא אנשים יטעו ויעלו שלא כדת. לנו, אומר הרב וידר, לא נותר אלא לבכות על חילול כבוד השכינה, להתחזק בקיום תורה ומצוות ולכסוף לבניין בית המקדש תכלית הכוסף.

אין צורך לשוב ולהזכיר את המצווה הגדולה והפשוטה לעלות להר הבית ולהתפלל בו, בדיוק כשם שיש מצווה להתפלל בכותל ופי כמה וכמה, כפי שנאמר "לשכנו תדרשו ובאת שמה". את החששות שמא בית המקדש היה בנוי בכלל באזור אחר מאשר בראש ההר, נגד המסורת הפשוטה וכשם שעיני כול רואות במבנה ההר, אין צורך לדחות. אלו חששות רחוקים, שכל הרוצה לחשוש יכול לעשות זאת תמיד ובלי גבול. מי שרוצה ללמוד את הנושא, מוזמן לעיין בספר 'הר הבית כהלכה' שיצא לאחרונה, בספר 'הר הבית' של הרב גורן ובעוד ספרים רבים.

החששות שמא בית המקדש היה בנוי בכלל באזור אחר מאשר בראש ההר הם חששות רחוקים. אם יש חשש אמיתי ומוחשי הרי שהוא החשש מפני הפקרת מקום המקדש ומסירתו לידי אויבינו, מתוך חששות רחוקים ודקדקנות-יתר

 

אם יש חשש אמיתי ומוחשי הרי שהוא החשש מפני הפקרת מקום המקדש ומסירתו לידי אויבינו, מתוך חששות רחוקים ודקדקנות-יתר, בבחינת זכריה בן אבקולס.

גדולי ישראל בדורות האחרונים אינם גוזרים גזרות כמו איסור תקיעת שופר בשבת. רק הסנהדרין שישבה בירושלים יכולה הייתה לעשות כן, ורק עליה נאמר "ועשית על פי הדבר אשר יגידו לך מן המקום ההוא אשר יבחר ה'". גדולי ישראל מתקנים תקנות לאור המצב בשטח כפי ראות עיניהם לשמור משמרת. תקנות מעין אלו חייבות להיות נשקלות בכל דור כפי המצב והעניין. אנו צריכים להיות תמיד קשובים לרצון ה' ולראות מה מתחדש במציאות, ומתוך כך להכריע בהלכה.

האם הציונות הייתה תנועה בהסכמת רוב גדולי הדור? כיצד הלכנו נגד החזון איש, רבי אלחנן וסרמן בשם רבו החפץ חיים, הרבי מליובאוויטש הקודם, ערוך השולחן ועוד רבים ועצומים? הרב קוק לא "יישר קו" עם גדולי הדור, אלא פרץ דרך באומץ מתוך הקשבה לקול ה' הקורא לנו. האם כאשר אנו שולחים את תלמידינו לצבא אין חששות המלווים זאת? ודאי שיש, אלא שעניין גאולת הארץ והעם גדול כל כך שאיננו יכולים רק לשבת ולכסוף, אלא לפעול עם א-ל באומץ ובאמונה. כמה דיבר הרב קוק נגד "הפחד המחשבי" המשתק וכמה עלינו להיזהר ממנו. כמה קרא בגרון ניחר נגד גדולים ורבים וטובים – קומו ונעלה עכשיו ציון, אל בית ה' א-לוהי יעקב.

כך עשה הרב טייכטל, מחבר הספר "אם הבנים שמחה", גם כאשר רבותיו שעל ברכיהם גדל חשבו אחרת ממנו. גם הרב גורן כתב בספרו: "הספר הזה הוכן על ידי מיד אחרי מלחמת ששת הימים, אבל היה כמוס עמדי עשרים ושש שנה, בגלל בעיות הלכתיות חדשות שהתעוררו אצלי חדשים לבקרים ביחס להיתר הכניסה להר הבית... כעת, כאשר הריבונות היהודית על הר הבית נמצאת בסכנה... החלטתי לפרסם את הספר, ממנו ייווכחו כי קיימים אזורים נרחבים בהר הבית המותרים בכניסה לכל יהודי לפי כל הדעות, לאחר שיטבול במקווה טהרה". ואכן, רבים מגדולי וזקני הרבנים והפוסקים בציונות הדתית, מורים היום להלכה כי מותר לעלות להר הבית כהלכה ואף מצווה רבה יש בדבר.

הרב וידר, פעמים רבות זכינו ב"ה לעלות עם תלמידינו להר הבית בקדושה ובטהרה במקומות שאין בהם סרך חשש. מעולם לא ראיתי פרץ ויוצאת כאלה העולים שלא כדת. ההפך הוא הנכון. השוטרים עצמם כבר מורים ליהודים העולים היכן הולכים והיכן לא. הדברים ארוכים ולא מתמצים בתגובה קצרה שכזו, ואנו על משמרתנו נעמודה לקרב ולא לרחק! בכל המובנים, באהבה וביראה, בדבקות ובשמחה. חזק ונתחזק בעד עמנו ובעד ערי א-לוהינו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
למשוך שערה מכוס חלב

  מאמר מאת הרב חגי...

חייל של הרב

  דוד שמחון כותב על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם