חינוך לחיי תורה ומצוות

 m 4 education

שוקי סט

מזה שנים אחדות, השיח בציבוריות הישראלית בכלל ובמגזר הדתי בפרט הפך לשיח של הישגים.         5 יחי' מתמטיקה, 5 יחי' אנגלית, פסיכומטרי בשביעית, תוכניות מכון לב וכו'

הלחיצו אותנו שתלמידי החמ"ד מפגרים מאחור, אז שינסנו מותניים וצמצמנו פערים אחת ושתיים והנה זה פלא, 40% מבתי הספר המצטיינים במדינת ישראל הינם ממוסדות החמ"ד. רחוק מאוד מהחלק היחסי שלהם באוכלוסייה.

צמצום הפערים הזה לא קרה יש מאיין. לטובת שיפור ההישגים היה ברור למקבלי ההחלטות שיש להקצות לכך משאבים רבים. משאבים בצורת שעות לימוד, משאבים בצורת תנאי למידה מתאמים, משאבים בצורת תגמול דיפרנציאלי על הישגים ועוד.

כשמשרד החינוך הבין שהעתיד הוא בתחומי הטכנולוגיה, הוא פתח אגף לחינוך טכנולוגי, הקצה משאבים לטובת הקטנת הכיתות. הוסיף תקצוב ייחודי להצטיידות ולבניית מעבדות. תגמל מורים על מנת שישתלם לאנשי מקצוע להשתלב במערכת ועודד את בתי הספר לפתוח מגמות טכנולוגיות במסגרתם.

גם כאשר מדובר במגזרים מוחלשים, כמו המגזר בבדואי או המגזר החרדי, ידע המשרד לבנות תוכניות ייחודיות עתירות תקציב, על מנת לאפשר לתלמידיהם, להתפתח ולהשתלב במגזר הכללי, לאחר שקיבלו מענה ייחודי לצרכיהם.

כבר תקופה ארוכה שבציבור הדתי מתקיים דיון על רמת החינוך וטיבה אשר בקצה נמדדת באחוזי הנשירה ממוסדותינו ואחוזי הנשירה של הכיפות של תלמידינו...

אין ספק, שכמו שכששמנו לנו למטרה לשפר את ההישגים הלימודיים, או להעצים את החינוך הטכנולוגי, או לשלב מגזרים מוחלשים בשוק התעסוקה, היה לנו ברור שיש להקצות לכך משאבים, כך כאשר אנו באים להתמודד עם האתגרים החינוכיים של ילדינו, אין דרך לעשות זאת ללא תקצוב ראוי של המערכת על מנת לאפשר לה להפעיל תוכניות מתאימות.

ידוע הסיפור על אותו אחד שהוריד לסוסו כל יום מעט מההקצבה היומית עד שיום אחד הסוס מת מרעב. אמר האיש, חבל, דווקא עכשיו הוא נהיה ריווחי.

כך גם תקצוב מערכת החינוך לחיי תורה ומצוות. בעבר ממדינת ישראל תקצבה את המערכת בנדיבות ואפשרה למוסדות להקצות שעות רבות הן ללימודי הגמרא התושב"ע והתנך והן לפעילות החברתית התומכת כדוגמת שבתות, סמינריונים וכדו'. לאט ובהדרגה קוצצו התקציבים עד שכבר לא נותר מאיפה לקצץ. בשלב הזה החלו להוריד גם את רף הדרישות והגענו למצב שבו רבים מהתלמידים לא יודעים צורת דף גמרא מה היא ובישיבות רבות נמצא תלמידים רבים שאף ניגשים ל3 יח' בתנך ובתושב"ע, דבר שאך לפני עשור היה נשמע כהזוי ובלתי נתפס. נער דתי מסיים את חוק לימודיו כשבאמתחתו 5 יח' מתמטיקה, 5 יחי' אנגלית ומנגד 3 יחי' תושבע, 3 יחי' תנך ויחידה במחשבת ישראל. אם כאלו שאיפות והיפוך יוצרות, על מה אנו מלינים כשנערינו ונערותינו הופכים את היוצרות.

זה ממש לא הם, זה אנחנו! בסנסורים המחודדים שלהם הם קולטים היטב את המסר הסמוי מה חשוב ומה פחות... מי שלא מבין שחינוך ללחיי תורה ומצוות זה פרופסיה שדורשת הקצאת משאבים משמעותית, שלא יתפלא שהסוס מת בדיוק כשהפך להיות ריווחי...

עומדים אנו בישורת האחרונה של מערכת הבחירות. בעוד מספר ימים יכריע העם ואנחנו בתוכו, מה יהיה הרכב הממשלה הבאה ומהם סדרי העדיפויות של מדינת ישראל ב-4 השנים הקרובות.

מי שנושא החינוך של ילדינו לחיי תורה ומצוות חשוב לו והוא רואה בזה שליחות לאומית ולא בעיה פרטית של בית ספר כזה או אחר, שישאל את עצמו שאלה אחת "את מי הנושא הזה מעניין?"        "מי מבין המפלגות ישים נושא זה בראש סדר העדיפויות?"

יש נושאים רבים חשובים אך להם יש עוד אנשים רבים וטובים שידאגו.

יש נושא אחד שאם אנחנו לא נדאג לו, אף אחד לא ידאג לו וזהו החינוך ללחיי תורה ומצוות של ילדינו!

המשימה שעמדה לנגד עיניהם של ד"ר יוסף בורג ע"ה, של מר זבולון המר ע"ה, של הרב יצחק לוי יבל"א, של זבולון אורלב יבל"א ועוד רבים וטובים עדיין שרירה וקיימת.

לא עליהם הייתה המלאכה לגמור ולא לנו להבטל ממנה...                                  

בשם ה' נעשה ונצליח

שוקי סט

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם