צדק צדק תרדוף

 3 harav ariel

הרב יעקב אריאל

בדרך כלל איני עוסק בפוליטיקה, אך איני יכול להחריש מול עוול שנעשה בשם הצדק כביכול.

המוסר התורני מחייב הסתייגות מציטטות ופרשנויות לא נכונות בשם התורה. מסיבה זאת יש להסתייג מחלק מעמדותיהם ואמירותיהם של קיצוניים ימניים. גם אם הם עצמם אינם מטיפים לאלימות, תלמידים צעירים שלא שימשו כל צורכם עלולים להתרשם מדבריהם ששנאה וכוחנות כלפי נוכרים מותרות ואף רצויות. זו לא דרכה של תורה. אך מאותה סיבה עצמה יש להסתייג מאמירות מוסריות היוצרות עוול מוסרי חמור שבעתיים.

שדה הכוח הפוליטי בכנסת איננו בית כנסת שבו יש לדרוש בתורה מתוך מבט אידיאלי.

בואו חשבון: אנו נתונים במצב חירום. בבחירות הבעל"ט עלול להיווצר איזון שווה בין הגושים, וכל קול עלול להכריע את הכף לשבט או לחסד (אוסלו הוכרע בכנסת על חודו של קול, בקולות המפלגות הערביות ושני עריקים, שמן הסתם כונו גם הם בזמנם "אנשי צדק ומוסר").

יש להסתייג מחלק מעמדותיהם ואמירותיהם של קיצוניים ימניים. אך מאותה סיבה עצמה יש להסתייג מעוול מוסרי חמור שבעתיים: השלכה לפח של רבבות קולות, כשבצד השני של המשוואה ניצבות המפלגות הערביות, שמהן תומכות טרור לא רק בדיבור אלא גם במעשה. נמצא שמי שפוסל בשם המוסר והצדק קיצונים יהודים, תומך למעשה בטרור הערבי ועושה מעשה בלתי מוסרי בעליל

 

השלכה לפח של רבבות קולות, השקולים כשני מנדטים אם לא יותר, עלולה להטות את האיזון לצד שכנגד. בצד השני של המשוואה ניצבות המפלגות הערביות, שמהן תומכות טרור לא רק בדיבור אלא גם במעשה (ולמרות זאת הן כשרות לבוא בקהל ע"י "שוחרי הצדק"). נמצא שמי שפוסל בשם המוסר והצדק קיצונים יהודים, תומך למעשה בטרור הערבי ועושה מעשה בלתי מוסרי בעליל!

אין בודקין בשעת הסכנה. ועל כך אומר הפסוק "אל תצדק הרבה".

בבחירות אלו עומדות על הפרק לא רק שאלות ביטחוניות חמורות, אלא גם שאלות לאומיות קיומיות בתחום הזהות היהודית של המדינה. ביניהן, לדוגמה, המסחר בשבתות. השבת היא לא רק ערך דתי עליון, אלא גם ערך חברתי ומוסרי. מסחר בשבת יוצר כפייה על עובדים ועל בעלי עסקים, המשוועים למנוחה ביום השבת, ותחרות לא צודקת. אין לסמוך על הערבים שיגנו על אופייה היהודי של המדינה ועל כבוד השבת יותר מיהודים קיצוניים. גם בנושא הזה, כל ויתור על קול התומך בזהותה היהודית של המדינה יוצר עוול מוסרי.

בשעת חירום זאת אין גם מקום לדקדק בנושא הייצוג. הקשת הציונית-דתית גדולה ורחבה ומכילה גוונים וגוני-גוונים. מכיוון שרבים מבני הציונות הדתית מעדיפים מעורבות בגופים אחרים, בהכרח מצטמצמת הנציגות הציונית-דתית. וכשנעשה צפוף, בהכרח נוצר קיפוח.

תורת ישראל, ארץ ישראל ועם ישראל עומדים מעל לכל דקדוקי חשבונות והתיימרות מוסרית לא שקולה. צדק מצומצם המתעלם מהמכלול אינו צודק.

"צדק צדק תרדוף למען תחיה וירשת את הארץ".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלך בשדה

  מאמר מאת הרב חברון...

הילדים הקבועים

  הרה דוד סתיו על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם