דרוש קהל חדש

 3 kehalim

ברל'ה קרומבי, יועץ תקשורת ומנהל קמפיינים

לנפתלי בנט היה קוד קבוע. בכל פעם שהוא רצה לדבר על הפיכת הבית היהודי למפלגת דתיים-חילונים, הוא דיבר על "קהלים חדשים". לרגע נוצר הרושם כאילו קהלים חדשים יכולים להגיע רק מצד אחד של המפה. גם צירופו של אלי אוחנה לא היה יותר מדרך אלגנטית להכניס עוד אייקון ישראלי ללא כיפה למפלגת הציונות הדתית. לכן אם רוצים לפתוח את המפלגה האמונית לקהלים חדשים, צריך להבין היכן נמצאים המצביעים הפוטנציאליים. חילונים ימנים זה טוב, אבל כפי שבנט עצמו אמר "בסוף החילונים לא באו".

מהצד השני של המשוואה ישנם מנדטים ימניים רבים של נוטשי ש"ס או "החרדים החדשים", שמחפשים כיום בית פוליטי. מדובר על יותר מעשרה מנדטים של שני קהלים שבאופן טבעי הבסיס שלהם הוא הציונות הדתית, והם נפלטו מהמפלגות החרדיות בגלל התהפוכות של שתי הקדנציות האחרונות. בסופו של דבר הציבור החרדי לא הגדיל משמעותית את כוחו הפוליטי בשנים האחרונות וזאת חרף הריבוי הדמוגרפי המשמעותי בחברה החרדית, ובסיטואציות מסוימות כמו הבחירות בעיריית ירושלים הכוח הפוליטי החרדי אפילו נחלש (שם איבדו החרדים מנדט בבחירות לעירייה). הנתון הזה מעיד על לפחות שניים-שלושה מנדטים "חרדיים" שמחפשים כיום בית פוליטי. יש להם צרכים משלהם, הם זקוקים לתקציבים והקצאות לקהילותיהם ולמוסדות החינוך שלהם, ומחפשים נציגות במפלגות הקיימות שתדאג להם. בדיוק לשם כך הוקמו המטות החרדיים בליכוד ובמפלגת העבודה, במסגרת הכוח הזה יש מי שכבר מתיימרים לראות נציגים חרדים במפלגות חילוניות.

ישנם מנדטים ימניים רבים של המסורתיים בפריפריה, נוטשי ש"ס או "החרדים החדשים", שמחפשים כיום בית פוליטי. מדובר על יותר מעשרה מנדטים של שני קהלים שבאופן טבעי הבסיס שלהם הוא הציונות הדתית החרדים החדשים והציבור המזרחי בפריפריה . מצאו את עצמם בקדנציות האחרונות נקרעים בין אבא לאימא. המציאות שבה אדם מתרגש בהמנון ומהעובדה שבנו משרת בצה"ל אבל מצביע למפלגה חרדית בכנסת, כבר לא יכולה הייתה להמשיך להתקיים

נוסיף לכך את נוטשי מפלגת ש"ס, ונגלה כי לפחות עשרה מנדטים נודדים כעת בין מפלגות ומחפשים בית. בשונה מ"מצביעי אווירה" שמדלגים ממפלגה למפלגה, אלו קהלים נאמנים ששומרים מסורת של לפחות דור בבית הפוליטי שלהם. אחרי שהם בוחרים בית פוליטי הם לא עוזבים אותו כל כך מהר. רק הטלטלות העזות של הקדנציות האחרונות ופטירת הרב עובדיה יוסף זצ"ל הוציאו אותם אל שוק המפלגות החופשי. המטרה הראשונה של הבחירות הקרובות היא להביא אותם למפלגת הציונות הדתית, שיכולה להיות באמת בית יהודי ומסורתי בעבורם.

דרושים מזרחיים בשיטת הריצ'רץ'

כדי להביא את אותם קהלים לציונות הדתית צריכים להבין מדוע הם נטשו את בתיהם הפוליטיים הקודמים, שלהם היו נאמנים שנים רבות.

בשתי הקדנציות האחרונות מצאו המפלגות החרדיות את עצמן בפינה מול ההתקפות של יאיר לפיד וחברי יש עתיד. חוק הגיוס היה הטריגר הראשי שסביבו התנהלו המאבקים נגד החרדים, שביררו את עמדת הצדדים בעוד נושאים רבים. המצב הפוליטי הזה גרם למפלגות החרדיות להקצין ולברוח מהפשרה, ויחד איתן הם סחפו גם את ש"ס בראשות דרעי, שתמיד היה תחת פיקודה של ההנהגה הליטאית. בדרך הם איבדו את מי שרואה בשירות בצה"ל ערך ואת מי שרואה במדינה נס א-לוהי ולא אויב זר. ככה מצאו את עצמם החרדים החדשים והציבור המזרחי בפריפריה נקרעים בין אבא לאימא. המציאות שבה אדם מתרגש בהמנון ומהעובדה שבנו משרת בצה"ל אבל מצביע למפלגה חרדית בכנסת, כבר לא יכולה הייתה להמשיך להתקיים.

התהליך הזה קרה מצד אחד לאנשי הפריפריה, שנאמנים באופן טבעי לציונות ותמיד ראו במדינה ובצבא סמלים קדושים, ומאידך גיסא לרבים מהחרדים החדשים, שרוצים שילדיהם ישרתו בצבא, ישתלבו בשורות המדינה ויצאו לפרנס ולעבוד. במציאות בשטח כיום בתי הספר של הממ"ח (ממלכתי-חרדי) מלאים עד אפס מקום. בירושלים, שהיא המיקרו-קוסמוס של החברה הישראלית, ייפתח בשנה הבאה בית ספר ממ"ח חדש, לאחר שבקיים אין אפשרות לקלוט תלמידים נוספים למרות הכפלת הכיתות. מובן שבוגרי הממ"ח ממשיכים למסגרות דומות (ישיבות מעודדות גיוס) ומשם לצבא. וכעת, למי יצביעו הוריהם? לליצמן ולגפני, או למפלגה שנושאת בגאון את ערך השילוב והשירות בצה"ל?

אף שמדובר על שני קהלים שונים בתכלית - האחד פריפריאלי מזרחי והשני אשכנזי שמתגורר בעיקר במרכז הארץ ובירושלים - שני הקהלים האלה חווים כעת את אותו משבר. הם מחפשים בית פוליטי שמשקף את תפיסת עולמם: יהדות, מסורת, חינוך יהודי ומאבק על זהותה היהודית של המדינה, אך יחד עם זאת ציוני ללא סימני שאלה וגמגומים.

פעם בש"ס ידעו לשלב מספיק ח"כים מהפריפריה ברשימתם. לצד נציגים מההארד-קור של עולם התורה הספרדי, עיטרו את הרשימה לכנסת אנשים כמו אלי ישי או יעקב מרגי שהיו מחוברים באמת לפריפריה, השכונות והציבור המסורתי של בת-ים ורמלה. אבל לאט לאט הלכה הקבוצה הראשונה ונצבעה שחור, וכיום היא חזרה להיות מפלגת בני התורה הספרדים - המקבילה הספרדית לדגל התורה או לאגודת ישראל. לאן נעלמו כמעט עשרה מנדטים, של המפלגה שבבחירות 2006 תחת הנהגת אלי ישי (ובלי קלטות "אני מאשים" למיניהן) הביאה 13 מנדטים? רובם חזרו לליכוד שהיה ביתם בימי בגין, וזו הסיבה המרכזית לעליית כוחו ל-30 מנדטים, שכולם מצביעי ימין. אבל חלקם מחפש עדיין בית. הליכוד אינו מענה אמיתי למי שמתרגש מההמנון אבל גם מ"לכה דודי" בבית הכנסת בליל שבת, מקידוש ומחגי ישראל. מי שבית הכנסת, זמירות השבת ומורשת ישראל חשובים לו לא פחות מיחסינו עם ארה"ב.

הגיע הזמן לחזור לדבר בשפה של הציונות הדתית של שנות ה-90. המסרים שיביאו את המצביעים האלה לא קשורים רק לפינוי חאן אל-אחמר, אלא מסרים של חינוך יהודי, מסורת, המשפחה והעתיד של עם ישראל. אלו הערכים שמפלגת ש"ס ידעה כל השנים לנסח במסרים קצרים וממוקדים שנגעו ישירות ברגש הספרדי הטהור והביאו גשם נדבות בקלפי.

ויש כמובן עניין נוסף. לא יכול להיות שחבורת גברים אשכנזית תבקש אמון מהציבור המזרחי וגם תצפה לזכות בו. נכון להיום יש רק מועמד מזרחי אחד (!) ברשימת הבית היהודי לכנסת. עם כל הכבוד לעשייה הברוכה בנושאי ההתיישבות, חייבים להציב ברשימה הקרובה מועמדים כריזמטיים שגדלו וצמחו בערי הפריפריה ועשו את דרכם לציונות הדתית. אנשים כמו חגית משה, יו"רית הבית היהודי בירושלים שגדלה בבאר שבע, או אורי בוסקילה מבת-ים – הם ידעו לחבר את הקהלים האלה למפלגת הציונות הדתית

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם