בני מיעוטים

 15 sivan

סיון רהב מאיר

  1. חזרתי השבוע מאטלנטה שבארצות הברית. המארח שלנו שם, נורמן שלוס, הראה לי רעיון נפלא על הפרשה, מתוך ספר חדש עם פירושי הרב פרופ' יוסף דב סולובייצ'יק: במהלך יציאת מצרים נכתב שוב ושוב שאנחנו צריכים להעביר הלאה את הסיפור הזה: "וּלְמַעַן תְּסַפֵּר בְּאָזְנֵי בִנְךָ וּבֶן בִּנְךָ", "וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ", "זָכוֹר אֶת הַיּוֹם הַזֶּה". כלומר, כבר בזמן אמת, במהלך התרחשות הדברים הדרמטיים, אנחנו מקבלים כל הזמן תזכורות שהעיקר הוא לא מה שקורה עכשיו. העיקר הוא להפוך את המציאות הזו לסיפור נצחי. כשאומרים שאנחנו "עם הספר", אין הכוונה שאנחנו עם שקורא ספרים, כותב הרב סולובייצ'יק. הכוונה היא שאנחנו עם שהוא-הוא ספר מהלך. שהדברים כתובים על לוח ליבו. בדורנו, הוא אומר, ההורים הם הסופרים. הילדים שלנו הם הספרים שבהם אנחנו כותבים.
  1. אם הייתם שומעים ש-80% מהציבור מסכימים על משהו, הייתם מעיזים לחשוב אחרת? הייתם רוצים להיות חלק מה-20%, מהמיעוט? בכל שנה מחדש התזכורת הזו מופיעה, רגע לפני יציאת מצרים: רש"י כותב שרק אחד מכל חמישה יהודים יצא ממצרים. 80% נשארו מאחור, כי בכלל לא האמינו ברעיון ולא התלהבו מהבשורה המהפכנית הזו. השבוע רש"י לא מספר לנו רק על היציאה מעבדות לחירות, על הרגעים המרגשים והמשמחים שמופיעים בהמשך הפרשה. הוא גם מציב לפנינו תמרור אזהרה: לפעמים האמונה במסרים של משה רבנו לא פופולרית. לפעמים הרוב משדר לנו מסר אחר לגמרי, ובכלל לא מתחבר. כאשר התרחש הסיפור הכי דרמטי בתולדותינו, סיפור יציאת מצרים, הרוב כלל לא האמין בו בהתחלה.

וכך כותב הרב שמואל פולק: אנחנו אומרים שבכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים. כלומר, בכל דור ודור חייב אדם לשאול את עצמו: אם הייתי במצרים, האם הייתי חלק מה-80% או מה-20%?

  1. איך להסתכל על ים סוף שנקרע? איך זה קשור אלינו? השבוע ביום רביעי צוין י' שבט. היום שבו נפטר הרב יוסף יצחק שניאורסון, המנהיג הקודם של חסידות חב"ד, והיום שבו קיבל על עצמו חתנו, הרבי מלובביץ', את התפקיד. שניהם הסבירו לנו איך להתבונן, על פי החסידות, בקריעת ים סוף שמופיעה בפרשה: לרוב, האמת הטהורה מכוסה בשקרים, קליפות ומסכים. ביציאת מצרים היה רגע אחד שבו הכול היה גלוי לעיניים, בלי כיסויים – הים נבקע וכולם ראו את היבשה. בני ישראל ראו את המציאות באופן מתוקן ואמרו: "זה א-לי ואנווהו". השעבוד נגמר, עם ישראל יצא לחירות והאמין בכל ליבו. בדרך כלל, מה שגלוי לעין הואחשוף, קולני, מפורסם ומדובר, ואת מה שנסתר וסמוי – לא רואים כלל. ברגע שבו הים הפך ליבשה, יכלו כולם לראות לכמה רגעים בבהירות את העולם כמו שהוא באמת. הדברים הנעלמים, העדינים והקדושים, שביום-יום אנו שוכחים אותם ולא שמים אליהם לב – הפכו ברורים ומובנים מאליהם. המשימה שלנו היא לדעת שהאמת מסתתרת, שיש רובד פנימי למציאות, ושצריך לחשוף אותו.
  2. "אל יצא איש ממקומו ביום השבת", נאמר בפרשה. איזו הוראה פשוטה, איזו הוראה גאונית. כל השבוע אנחנו מתרוצצים. טסים, נוסעים, הולכים, זזים בין חניון לקניון, בין מכונית למעלית. גם כשאנחנו כבר נמצאים במקום אחד מבחינה פיזית, התודעה שלנו עדיין יכולה לגלוש, תרתי משמע. אנחנו יכולים לשבת בכיתה או ברכב אבל לנדוד בין אינספור עולמות-תוכן בדקה אחת. שבת גורמת לנו להתרכז. לעצור את המרוץ. להיות באותו מקום במשך יממה אחת, בלי להחליף ערים ויבשות, אבל גם לגרום למחשבה שלנו לשהות יחד איתנו ולא להתפזר, פעם אחת בשבוע. עוד לפני מתן תורה בהר סיני, קיבלנו את התרופה העתיקה הזו: "אל יצא איש ממקומו ביום השבת".
  3. למה אלוקים לא שולח את העם בדרך קצרה, אלא מרחיק אותם ממצרים? מהם השיקולים של ה"ווייז" האלוקי? חנן פורת מצטט בספרו את הרב יעקב ישראל קניבסקי (המכונה "הסטייפלער") שמסביר שהמטרה היא להתרחק מהחטא: "הקדים רפואה למכה בזה שהרחיקם ממצרים מרחק רב דרך המדבר, אשר גם החזרה למצרים לא תהיה דבר קל, ועל ידי זה יכהה תוקף התשוקה לשוב מצרימה". כלומר, אם מצרים רחוקה יותר, השאיפה לחזור לשם תפחת. מה שפחות קורץ וקרוב לעין, פחות מושך אותנו. ומה המסקנה לימינו? "והנה תורתנו הקדושה היא נצחית ונוהגת בכל דור ובכל אדם. ולמדנו מכאן הנהגה לדורות, להתרחק מאוד ממקום הגורם ומסובב לעבירה, באופן אשר עשיית העבירה לא תהיה מהדברים הקלים, ובדרך זו יזכה לסייעתא דשמיא".

המטרה, מסביר חנן פורת, היא להרחיק את נקודת הבחירה, להתרחק מה"מצרים" בחיים שלך, למצוא נתיבים בטוחים ונכונים ללכת בהם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם