כלכלה יהודית? אין דבר כזה

 4 jew economy
תגובה על מאמרו של הרב אורי סדן, "אפודים צהובים ומחירים יקרים"

אמיר וייטמן

מייסדי התנועה הליברלית החדשה ויו"ר הליברלים בליכוד

בגיליון לפרשת שמות פרסם הרב אורי סדן מאמר העוסק ביחס בין יהדות לשוק חופשי, וטען שהיהדות מעודדת שוק חופשי, אבל לא חופשי מדי.

היות שאני נמנה עם מי שמסתכלים על הכלכלה במבט "שמרני קיצוני", כפי שכתב הרב סדן, מן הראוי שאגיב על דבריו.

קודם כול אני שמח שהרב סדן מבין את חשיבות התחרות החופשית בשיפור השירות הניתן לצרכן ובהורדת המחירים בשוק. זה כמובן נכון, וזה למעשה מה שמדרבן את העולם להתקדם. התחרות החופשית יוצרת תמריץ לשפר כל הזמן את המוצרים ואת השירותים הניתנים, כדי להגדיל את המכירות ולמנוע מהמתחרים "לגנוב" לקוחות, וכך העולם מתקדם עוד ועוד, לרווחת כל האוכלוסייה האנושית.

במובן הזה צריך להבין שעושר אינו מוגדר על פי גודל חשבון הבנק של האדם אלא על ידי הנגישות שלו לשירותים ולמוצרים שאותו הון מקנה לו. למשל, כולנו מבינים שאם אדם ייתקע לבד באי בודד או במרתף ללא אפשרות לתקשר עם העולם אבל יהיו לו מיליארד דולר במזומן, ככל הנראה הוא ימות מרעב מהר מאוד, משום שבמקרים האלה אין לו דרך לממש את ההון שלו ולקנות מצרכים. כלומר, כסף הוא רק אמצעי להשגת שירותים ומוצרים, ולא התכלית עצמה.

לכן במובן האמיתי של המילה, כמעט כל אדם החי היום על פני כדור הארץ עשיר יותר מגדול עשירי העולם שחי לפני מאה שנה בלבד. כולנו נהנים מרמת חיים גבוהה בהרבה מרמת החיים של אבותינו. יש לנו שירותי בריאות טובים יותר, היגיינה טובה יותר, בתים יפים, מוארים ועמידים יותר, גדולים וחזקים יותר, האוכל שלנו טעים, בריא ובשפע רב ממה שהיה בעבר. למעשה בכל תחומי החיים האפשרויות העומדות לפנינו גדולות לאין שיעור לעומת העבר. זהו עושר אמיתי, וזו תוצאה של התקדמות העולם שהביאה היזמות האנושית בזכות התחרות החופשית.

כולנו נהנים מרמת חיים גבוהה בהרבה מרמת החיים של אבותינו. בכל תחומי החיים האפשרויות העומדות לפנינו גדולות לאין שיעור לעומת העבר. זהו עושר אמיתי, וזו תוצאה של התקדמות העולם שהביאה היזמות האנושית בזכות התחרות החופשית

 

אני גם מודע כמובן להלכה שמקורה בגמרא בעניין ההיתר להפעיל פיקוח על המחירים. אלא שההיתר הזה ניתן בתקופה שההשלכות של פיקוח על המחירים לא היו מובנות כל צורכן, וספק גדול אם גם היום היה ניתן אותו פסק עקרוני. בכל מקרה, גם אם מותר להטיל פיקוח על פי ההלכה, כפי שכתב הרב סדן, אין זה אומר שנכון לעשות זאת.

מדעי הכלכלה מבהירים לנו שמחיר אינו אלא השתקפות של המצב הקיים, כלומר מראה. תפקיד המחיר הוא להעביר מידע ותו לא. אפשר כמובן לכפות על המחיר להיות גבוה יותר או נמוך מהמצב הטבעי, וזה עניין הפיקוח על המחירים, אך התוצאה היחידה תהיה שהמידע שנקבל מהמחיר יהיה משובש ולא יאפשר לנו להקצות ביעילות משאבים שבמחסור, כלומר תהיה פגיעה בציבור. בדיוק כמו ששבירת המראה לא תהפוך אותנו ליפים יותר.

אין זה עניין שפתוח לדיון ערכי אלא קביעה מדעית גרידא, וכידוע, התורה אינה מתערבת במדע. בסופו של דבר הקב"ה ברא עולם הפועל לפי כללים מסוימים, וכפי שלא נגיד שיש פיזיקה יהודית או כימייה יהודית, כפי שטענו הנאצים יימח שמם, גם בכלכלה יש כללים מסוימים, ואי אפשר לדבר על כלכלה יהודית.

גם בעניין שכר המינימום המצב די ברור. הן מבחינה תאורטית והן מבחינה פרקטית ברור ששכר המינימום גורם נזק לציבור: הוא מקטין את התעסוקה במשק, גם מבחינה כמותית ועוד יותר מזה ככל הנראה מבחינה איכותית, וזה נוסף על הגידול ביוקר המחיה, שציין בצדק הרב סדן. נערכו הרבה מחקרים בתחום, והתוצאות מדברות בעד עצמן. גם אם רוצים לעזור לעניים באמצעות מנגנוני הרווחה של המדינה – ויש לי השגות בעניין הזה כמובן – עדיין שכר המינימום אינו כלי יעיל ונכון, ונזקו רב על תועלתו.

אפשר להאריך עוד ועוד, אך בסופו של דבר מדובר קודם כול בסוגיה מדעית ומקצועית. לתורה אולי יש מה להגיד באשר לסדר העדיפויות בתקציב הלאומי, אבל ודאי שדבר ה' אינו יכול לעמוד בסתירה לעולם שה' עצמו ברא, ולכן אי אפשר לחוות דעה רצינית בנושאים אלו בלי השכלה כלכלית עמוקה ועדכנית.

תגובת הרב אורי סדן:

כל הפותח ספר בסיסי ללימודי כלכלה, כפי שעשיתי אני במסגרת לימודי הכלכלה, ימצא את המושגים שכר מינימום, מחיר מקסימום, סובסידיה, פרמיה, מס, מכס ועוד, שהכותב משום מה מדיר מתחום "מדע" הכלכלה (בפרק העוסק בנושא "התערבות ממשלתית"). בכל מדינה בעולם נעשה בהם שימוש במידה כזו או אחרת, מתוך הבנת המחיר הכרוך בשימוש בהם.

לא יהיה זה חידוש גדול לומר כי מושגים אלו יהיו קיימים גם במדינת התורה, אשר את קווי המתאר שלה אנחנו, במכוני המחקר התורניים, כדוגמת מכון כתר ומכון משפטי ארץ, מנסים לשרטט. במאמרי ניסיתי להציג את עמדתה המאוזנת של ההלכה באשר לשימוש בכלים אלו בהקשר הנתון, זאת מתוך היכרות מספקת עם התאוריות הכלכליות וציון בסיסי של מקורות ההלכה.

איני יכול שלא להעיר כי האמירה של הכותב שלפיה לו למדו חז"ל קורס יסוד במיקרו-כלכלה באוניברסיטה הפתוחה, לא היו כותבים את הגמרא כפי שכתבו, היא עמדה חוץ-הלכתית מוכרת וידועה, אולם היא אינה חלקם של שלומי אמוני ישראל, הנותנים מעט קרדיט לחז"ל.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
למשוך שערה מכוס חלב

  מאמר מאת הרב חגי...

חייל של הרב

  דוד שמחון כותב על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם