איש החיבורים

 w falk
תפילת הפסגה הסודית מול קודש הקודשים עם הרכב הרבנים שרק הרב אלישע יכול היה לכנס. צער הסוכה שלו והצוואה שבחר להותיר מתוכה, והסיפור החסידי שנגמר הפעם אחרת, כדי שאת הסוף אולי אנחנו נצליח להשלים

חיים פאלק, חבר קרוב

לפני כחודשיים, ביוזמת הרב דני סטיסקין, התארגנה תפילה אל מול בית קודשי הקודשים. בתפילה התכנסו כמאה מחבריו אוהביו של הרב אלישע, שזכו ללמוד עימו במרכז הרב. מעבר לעוצמת האהבה והחברות שבקעה ממנה, המיוחד בתפילה הזאת הייתה העובדה שמהלכה עמדו בחדר אחד צפופים כתף אל כתף רבנים מרבנים שונים. רבנים שביום-יום מצויים באי הסכמה שמביאה לעיתים אף לפירוד ממש.

הפנייה למתפללים הייתה תחת שם הקוד "חברים מקשיבים" - מטבע לשון שהשתמש בו האיש ששנא פירוד. לא פלא אפוא שראש ישיבת מרכז הרב וראש ישיבת הר המור, ראשי צהר ורבני קהילות, ראשי ישיבות של קווים ושל עיגולים – כולם התקבצו ובאו בלב אחד להתפלל לרפואתו.

ברור לנו שהייתה עדנה גדולה לנשמתו, אבל הסיפור שהמשפחה סיפרה לנו הראה לנו עד כמה.

בכל שנה במוצאי יום כיפור אחו"ה וישליצקי (אלישע, חיה והילדים) מתכנסת להחליט מהו נושא הסוכה השנה - כלומר הקישוטים והפסוקים שיעטרו את הסוכה, כולם יבטאו נושא שנבחר לאותה שנה. בשנה האחרונה, במהלך השבת שלפני סוכות ישבה המשפחה ושמעה מהרב אלישע שבצער גדול הוא מבין שבשל מחלתו אי אפשר יהיה לבנות את הסוכה כבכל שנה למטה – גדולה ורחבה – כראוי למשפחה ולאורחים המידפקים על דלתה בכל שנה, אלא יסתפקו בהזזת חלק מהגג (הם גרים בקומה עליונה) והנחת סכך ובכך הוא יוכל לקיים את מצוות סוכה.

המשפחה שידעה את אהבתו הגדולה של אביה לקיום מצוות הסוכה ולעיסוק בקישוטיה ובעיטורה בפסוקים, הרגישה שנפל עליו צער גדול שלא יוכל לקיימה כרגיל. עם זאת, הוא התעשת ואמר: "הנושא של הסוכה השנה הוא בסוד היחיד והיחד". למחרת שאל אותו אחד מבניו: "אבא, תסביר לי קצת יותר מה זה בסוד היחיד והיחד"

 

המשפחה שידעה את אהבתו הגדולה של אביה לקיום מצוות הסוכה ולעיסוק בקישוטיה ובעיטורה בפסוקים, הרגישה שנפל עליו צער גדול. עם זאת, הוא התעשת ואמר: "הנושא השנה הוא בסוד היחיד והיחד". למחרת שאל אותו אחד מבניו: אבא, תסביר לי קצת יותר מה זה בסוד היחיד והיחד, ונענה: מה לא ברור? יש לי המון חברים, רבנים, כל אחד יחיד ומיוחד. אני רוצה שהם יהיו ביחד. על זה אני עמל כל חיי. ועדיין, במסגרת 'סוד היחיד' – בלי טשטוש ובלי ויתור של כל אחד על האמת שלו. איש של חיבורים היה הרב אלישע, ועל כן ביקש שהמילים שיעטרו את הסוכה יהיו "ברכנו אבינו כולנו כאחד יחד באור פניך".

ביום ראשון שלמחרת השבת שבין יום הכיפורים לסוכות עבר הרב אלישע אירוע ובעקבותיו החייאה, ומאז נכנס לתרדמת. בשבעה שמענו שהדבר האחרון שעשה בטרם האירוע, היה שרשרת לקשט בה את הסוכה. שרשרת של 40 ס"מ, אבל שרשרת שאומרת הכול. איש של חיבורים אמרנו. איש של שרשרת.

את הסיפור הזה סיפר לי בנו יהונתן, שהבין עד כמה התפילה הזו היא צעקת ה'ביחד'. כמה היא מתאימה לאביו אף שהוא שקוע בשינה עמוקה.

וכאן בא סיפור מצמרר שהתגלגל בבית המשפחה ומופיע בחוברת של סיפורי חסידים לחג הסוכות. מעשה בחסיד אחד שהיה אוהב את מצוות הסוכה אהבה גדולה וכל השנה היה טורח ומשמר את הדברים היפים שנקרו בדרכו על מנת לקיים בהידור את מצוות 'זה א-לי ואנווהו'. שנה אחת אירע אסון, פרצה דלקה וסוכתו לא עלינו עלתה בלהבות. מרוב צער, נפל החסיד למשכב. אמרו אנשי ביתו מה נעשה לו? בשארית כוחותיו אמר להם 'הביאו לפניי את האתרוג שהיה מוכן בסוכה ואריח אותו ותחי נפשי'. הריח אותו החסיד את האתרוג, ונפל לתרדמה ארוכה. ויחלום והנה הוא רואה את הבעל שם טוב זיע"א בא ומשׂיח לפניו את שאירע בבית הדין של מעלה: 'כשבא דינך', אמר לאותו החסיד, 'היו מביאים מעשיך ושוקלים אותם בפלס. פתאום נכנסה מצוות הסוכה ואמרה חסיד זה כיבדני כפי שלא כיבדוני מעולם ואני בעצמי באה להפך בזכותו. מיד אמרו בבית הדין של מעלה 'ילך רפאל בכבודו ובעצמו וירפא הנרדם מתרדמתו ואף ימלא ידיו בכסף וזהב למען יחיה ברווח ולא בצער'. הסיפור נגמר במילים 'וכך היה'.

כשהתפללנו על אחינו שלא מקיץ משנתו, קווינו כל כך שסיומת הסיפור תהיה גם הסיומת של המציאות הקשה שאליה נקלענו בתרדמתו.

אבל ריבונו של עולם חשב אחרת ואנו כולנו נשארנו יתומים מבלי יכולת לשתף אותו בכאבנו, לשמח אותו בתקוותנו, ולבטא כל מחשבה שבעולם בידיעה שאצל הרב אלישע אין הדברים מושבים ריקם.

והנה הגיעה השעה של רבנו וחברנו לעלות לגנזי מרומים, והיחד שב ביתר שאת ובעוצמה רבה.

כל מי שזכה להיות בהלוויה עטוית ההוד, מעוררת ההשראה, שעמדו בה צפופים ומשתחווים רבבות בני אדם, הרגיש את היחד המיוחד – אפילו כשרק הביט לימינו ולשמאלו. אבל גם נותני ההספדים המבטאים גוונים שונים דרו בכפיפה אחת אצל מיטתו של הרב אלישע. אך טבעי הוא שנתבקשו לדבר ראשי הישיבות של מרכז הרב, של הר המור, של מכון מאיר ועוד (לצערנו, תקלה ברמקול ואי הבנה הביאו לכך שהרב שפירא שליט"א שנכח בהלוויה ונתבקש לשאת דברים לא הספיד בפועל בסופו של דבר) תחושת היחד שבקעה ממיטת הנפטר הייתה מהאמירות החשובות של ההלוויה. הקריאה של הרב אלישע לחבר חיבורים לוותה בלי מילים למילה 'אחריי'. כולם היו כאחים לו, אהובים לפניו, במיוחד בני הפלוגתא שלו.

עכשיו, כשאת מלאכתו של איש אחד ניאלץ לחלק לאנשים רבים, גדוד שלם יידרש למשימת החיבורים.

הבה ניתן יד. הבה נטה כתף. הבה נתאמץ לאחד בין הפירודים ויתקיימו בנו מילות התפילה "ברכנו אבינו כולנו כאחד יחד באור פניך".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האזינו בעל פה

  מאמר קצר מאת הרב...

ציונות עכשיו

  מאמר מאת הרב שמואל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם