הדור הבא של השו"ת

 4 stav

הרב אברהם סתיו

שתיים בלילה, אחד מלילות החנוכה, אני לוקח את הטלפון כדי לכבות אותו לפני השינה ורואה הודעה חדשה בוואטסאפ: "הגעתי עכשיו הביתה ועוד לא הדלקתי נרות. אני צריכה להעיר את אחד מבני הבית כדי שיהיה פרסום הנס?"

רבנים שמקבלים שאלה בהלכות חנוכה אינם תופעה נדירה במיוחד, ודאי לא כזו ששווה לכתוב עליה באמצע טבת, אבל שאלה בשתיים בלילה היא כבר משהו שדורש הסבר, ולשם כך נלך שנתיים וחצי אחורה.

בתוכנית ההעשרה התורנית של אולפנת נווה חנה (תוכנית אתר"ג) התחלנו יוזמה חדשה: "פרויקט השו"ת". תלינו על הקיר תיבה מעוטרת שלתוכה היו התלמידות אמורות להכניס במהלך השבוע שאלות הלכתיות שנתקלו בהן. בכל יום רביעי היינו מרוקנים את התיבה ומשיבים על השאלות בפני כלל משתתפות התוכנית.

בסך הכול זה הלך לא רע: כמעט בכל שבוע נשאלו שאלות, ומכיוון שקצבנו את זמן הדיבור של הר"מים בשעון חול, גם התשובות היו קצרות ובהירות. אך כעבור שנה הגענו למסקנה שזה לא מספיק: הפער בין כתיבת השאלה לקבלת התשובה הפך לפעמים את התשובות ללא רלוונטיות, והטרחה הכרוכה בכל ההליך הפכה את העניין ללא כדאי.

כאשר נערה שואלת אם מותר לה לקבל תשלום על עבודת שמרטפות שבוטלה ברגע האחרון, היא מזכירה לכולנו שיש בעולם הלכות עובד ומעביד. וכשתלמידה אחרת שואלת אילו מלאכות בדיוק נאסרו בחול המועד, ייתכן שעד אותו הרגע לא כולנו זכרנו שיש איסור כזה בכלל

כך נולדה קבוצת הוואטסאפ "אתר"ג פרויקט השו"ת", קבוצה שחברים בה נכון לעכשיו כ-200 תלמידות ועוד שישה-שבעה משיבים ומשיבות. שעות הפעילות של הקבוצה, כפי שכבר נזכר בפתיחה, הן סביב השעון, ונושאי הדיון שלה לקוחים מכל חלקי השולחן ערוך: כלי מטבח שהוטרפו (לא ייאמן כמה מטגנים בצלים היום); ספקות בהלכות תפילה וברכות; שאלות בדיני ממונות ועוד ועוד. והתשובות, בעיקר על שאלות דחופות, מגיעות לרוב בתוך דקות אחדות. לפעמים בשתיים-שלוש מילים, אך כשיש צורך גם בליווי מקורות וקישורים.

קשה לי לחשוב על פורמט יעיל יותר של שו"ת שפועל היום בשוק. התשובות לא רק מהירות יותר אלא גם אמינות יותר, משום שהן ניתנות לעיניהם של כמה רבנים ורבניות שאינם מהססים להעיר ולחלוק (קודם כול בפרטי) כשהם רואים לנכון.

מגוון נקודות המבט נותן פעמים רבות ערך מוסף ייחודי לתשובות: למשל, כאשר נשאלת השאלה "מה מברכים על טורטייה?" והתשובה מתקבלת מרב שביקר זה עתה במפעל לטורטיות ומכיר מקרוב את תהליך הייצור, או כשמי שעונה על שאלת הרחיצה ביום טוב בדיוק פרסם מאמר הלכתי בנושא.

אבל הערך האמיתי בסיפור אינו המענה ההלכתי כשלעצמו אלא החוויה החינוכית-רוחנית הנלווית. השפה שרוכשים יחד כקבוצה. כי כאשר נערה שואלת אם מותר לה לקבל תשלום על עבודת שמרטפות שבוטלה ברגע האחרון, היא מזכירה לכולנו שיש בעולם הלכות עובד ומעביד. וכשתלמידה אחרת שואלת אילו מלאכות בדיוק נאסרו בחול המועד, ייתכן שעד אותו הרגע לא כולנו זכרנו שיש איסור כזה בכלל.

הדיונים בקבוצה חושפים את המשתתפים גם לדרכים שמגיעים בהן לתשובות הלכתיות. לדוגמה, אם אחד הרבנים משיב בתוך דקות על מגוון של שאלות ומצטט מתוך 'פניני הלכה', אפשר להפנים בשלב מסוים שיש 'פניני הלכה' און-ליין ושלא מסובך כל כך לחפש בו בעצמנו. וכשרב ורבנית בעלי עמדות שונות דנים בשאלה מסוימת ולבסוף צריכים לתת הדרכה מעשית, אפשר ללמוד הרבה על מחלוקות ועל דרכי הכרעה. ואולי יותר מכול הקבוצה מוציאה את הקשר בין הצוות החינוכי לתלמידות מחוץ לכותלי האולפנה ומעבר לזמני הלימודים ומאפשרת לכל הדיבור התאורטי על תורה ומצוות להתממש בסניף ובבית, בעבודה ובטיולים, גם בשתיים בלילה.

בשנה וחצי שחלפו מאז הקמת הקבוצה יצא לי לשמוע על קבוצות דומות של סניפים ושל יישובים, של ישיבות ושל שכונות. קבוצות מכל הגדלים והסוגים, סביב משיב אחד או משיבים רבים, ברמות תדירות שונות של פעילות. סיפרתי כאן על הקבוצה הראשונה שלי כדי להזמין את כל הקוראים להצטרף לקבוצות קיימות ולהקים קבוצות חדשות, להפיץ הלאה את הבשורה ולהצטרף לדור הבא של פרויקט השו"ת.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם