המבחן האמיתי שלנו

 15 sivan

.

סיון רהב מאיר

1.

אחת הדרכים לבחון אדם היא לבדוק מה מדליק ומלהיב אותו, במה הוא מתרכז, מה מושך את תשומת ליבו. שמונה ימים מה שהדליק ועניין מיליוני יהודים ברחבי העולם בכל ערב היה נרות החנוכה. שירים ותפילות, ילדים ומשפחה, בית וקהילה, מורשת משותפת. לא תמיד זה מה שהכי מלהיב ומושך. בדרך כלל אנחנו חשופים למסרים רבי עוצמה, למראות נוצצים ומתוחכמים הרבה יותר מהנרות הפשוטים. ה"צידה לדרך" שלוקחים מחנוכה היא לחשוב מה מצית אצלנו ניצוץ של התלהבות, את מה אנחנו שמים במרכז, ממה אנחנו רוצים להתפעל גם בהמשך השנה. שמונה ימים הסתכלנו על עיניים נלהבות של ילד מסתכל על הנרות, על חנוכיות מהגן, על סבתא ונכד, על פירושים יפים ועל שירים יפים לחנוכה. שנזכה לעוד הרבה אש כזו.

2.

"שמי דעאל כהן. הנה שתי נקודות שתפסו אותי בפרשת השבוע, פרשת ויגש:יוסף ובנימין בוכים זה על זה. 'ויבך על צוואר בנימין אחיו ויוסף בכה על צוואריו'. חז"ל כותבים שבנימין בכה על חורבן שילה, שהייתה בשטחו של יוסף, ויוסף בכה על חורבן בתי המקדש, שהיו בחלקו של בנימין. כל שבט מייצג דרך קצת שונה של עבודת ה'. שמעתי מהרב אריה הנדלר שלעיתים בוויכוחים אנחנו משתמשים בנתונים עצובים של הצד השני כדי להוכיח את צדקת דרכנו. מביאים לדיון אחוזי נשירה או אחוזי גירושין בקצת שמחה לאיד. יוסף ובנימין מלמדים אותנו שמותר להתווכח, אבל על חורבנות של אחים צריך קודם כול לבכות.

ועוד נקודה: הרבה פעמים בחיים אנחנו נמצאים במשא ומתן. זה יכול להיות חייל שמבקש לצאת לקורס מ"כים, בחורה שמנסה להתקבל לעבודה או אפילו נאשם שעומד לפני שופט. ואז נתקלים בחומות של חוקים ואילוצים והליכים נוקשים. מה עושים? יהודה מלמד אותנו את מפתח הלב. הוא מגולל את הסיפור המלא, כולל כל הרגישויות והמורכבויות שבו. הוא מסיר את הלוט, מדבר בשטף, ואז הבלתי ייאמן קורה. 'אני יוסף'. כשמתחילים לדבר בכנות לב פוגש לב ומתעלים מאווירה של דינים לאווירה של חסד. פתאום חומות נופלות והכול נעשה גמיש ואפשרי יותר. נסו את זה בבית".

3.

זה נשמע כמעט לא אנושי. לפי רש"י, ברגע המרגש שבו פגש יוסף את אביו אחרי 22 שנה יוסף חיבק את יעקב ובכה, ואילו יעקב אמר "שמע ישראל". מדוע ברגע הזה הוא בחר לומר "שמע ישראל"? יש פרשנים שאומרים שעל פי ההלכה באותה שעה הגיע זמן קריאת שמע, ויש מי שטוענים שהוא חשב שראוי להתאפק במעמד הזה ולא להתפרק ולהתפרץ. אפשר רק לנחש אילו רגשות גואים במצב כזה, ובכל זאת הוא בחר להכריז דווקא כאן ודווקא עכשיו את קריאת האמונה היהודית הבסיסית.

האם אנחנו צריכים לנהוג ככה? האם אנחנו מסוגלים לנהוג ככה? אני לא בטוחה, אבל יעקב הוא סוג של דגם-על שראוי ללמוד ממנו. הרב שלמה וולבה כותב שיעקב מלמד אותנו כאן על מנוחת הנפש שהייתה בו: "הוא לא יצא מגדרו. רוב בני האדם חיים בטרדות ובעצבנות, ללא יישוב הדעת. כשאדם למשל נמצא בחברה – הוא הופך לאדם אחר מייד. אין בו יציבות ושליטה אמיתית על התנהגותו".

הרבי מלובביץ' מוסיף שיעקב לא מלמד כאן רק שליטה עצמית אלא גם גאווה יהודית לדורות. מול כל בכירי הממלכה המצרית, מול הצלמים המצרים שתקתקו בפלאשים על רגע האיחוד, מול כל בני משפחתו – הוא מלמד שלא להתבייש בשמירת המצוות בפרהסיה. הרבי מלובביץ' מסביר שבניו של יעקב יוצאים משם לאלפי שנים לגלות ושלל למצבים מורכבים. כמה מביך לקום ליטול ידיים או לברך מול כולם. הרגע הזה של יעקב נותן כוחות שלא להתבייש אלא להפך.

4.

כשיוסף והאחים שלו נפגשים העובדות קשות ומרות. האחים הרי מכרו אותו והפקירו אותו. ובכל זאת יוסף מצליח לאחד את המשפחה על ידי פרשנות חיובית לעובדות היבשות, על ידי ראייה אופטימית ומלאת אמונה.שימו לב לטקסט שהוא אומר לאחים כשהוא מגלה להם שהוא יוסף: "וְעַתָּה אַל תֵּעָצְבוּ וְאַל יִחַר בְּעֵינֵיכֶם כִּי מְכַרְתֶּם אֹתִי הֵנָּה כִּי לְמִחְיָה שְׁלָחַנִי אֱלֹוקים לִפְנֵיכֶם... וְעַתָּה, לֹא אַתֶּם שְׁלַחְתֶּם אֹתִי הֵנָּה כִּי הָאֱלֹוקים". לדברי יוסף, הוא בעצם נשלח למצרים כדי לעלות שם לגדולה, ולכן עכשיו הוא יכול להציל את המשפחה (ואת כל האזור) בתקופת הרעב.
יוסף אינו יכול לשנות את הפרטים הטרגיים, אבל הוא יכול להחליט איך להסתכל עליהם. במקום להתלונן על מה שעשו לו הוא בוחר שלא להתבונן על האנשים אלא על האלוקים שמאחוריהם ולחפש היטב את הברכה בתוך הקללה.

חכמינו לומדים ממנו שלמרות מצבנו האובייקטיבי בחיים יש לנו בחירה חופשית גדולה לקבוע איך לספר לעצמנו את הסיפור. הרב פרופ' יונתן זקס כתב על כך: "איננו יכולים לשנות את העבר, אבל בשנותנו את האופן שבו אנו חושבים על העבר, אנו יכולים לשנות את העתיד". יוסף בוחר בנקודת מבט שיכולה להועיל גם לנו בכל מצב שניקלע אליו: "למחיה שלחני אלוקים". אם נשלחתי לכאן עליי לחשוב איך להפיק מכך תועלת לי ולאחרים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם